Budowy instalacji podjęła się firma Novago (USKOM) z Mławy, która wykupiła pakiet większościowy akcji w Miejskim Zakładzie Usług Komunalnych w Złotowie. W czerwcu br. NOVAGO sp. z o.o., jedna z największych firm przetwarzających odpady komunalne w Polsce została przejęta przez China Everbright International Limited („CEI”) od Abris Capital Partners. Duży pakiet akcji w MZUKu posiada także Związek Gmin Krajn, który zajmuje się między innymi wspólnym planowaniem i wykonywaniem zadań przede wszystkim w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gmin uczestniczących w związku.
RIPOK pod Złotowem, choć był szeroko rozumianą koniecznością, rodził się w bólach. Początkowo nie obyło się bez protestów ze strony mieszkańców miasta, zorganizowano kilka konsultacyjnych spotkań. Domagano się przede wszystkim zmiany lokalizacji obiektu, dalej od zabudowań miejskich, obawiano się gryzoni, robaków, smrodu. Z czasem protesty ustały, w większości uznano, że być może lepszy zamknięty zakład niż otwarte wysypisko śmieci, dotychczas istniejące.
Zakład miał być otwarty już w ubiegłym roku, ale jego uruchomienie opóźniały z kolei protesty ekologów. Ostatecznie przecięcie wstęgi w RIPOKu w Stawnicy pod Złotowem nastąpiło w czwartek, 17 listopada 2016 r. Wstęgę przecinał burmistrz Złotowa Adam Pulit (przewodniczący zarządu ZGK), wójt gminy Złotów Piotr Lach (wiceprzewodniczący zarządu ZGK), wiceprezes zarządu NOVAGO Michał Dąbrowski i Marek Zieliński, wiceprezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że przedsięwzięcie pod nazwą „Budowa Instalacji Mechaniczno – Biologicznego Przetwarzania Odpadów w Stawnicy, gm. Złotów”zostało dofinansowane ze środków WFOŚiGW.
Gratulacje za udaną inwestycję odbierali tak przedstawiciele Związku Gmin Krajny, firmy Novago, jak i Jacek Fertikowski, wieloletni prezes MZUKu, który z dobrym skutkiem doprowadził tę inwestycję do finału.
Poświęcenia obiektu dokonał ks. proboszcz Arkadiusz Kalinowski. Chwilę potem uczestnikom otwarcia zaproponowano spacer po całym obiekcie. Zwiedzano sortownię, składowisko odpadów, kompostownię i oglądano filtr. RIPOK na gościach otwarcia zrobił pozytywne wrażenie, obiekt jest schludnym miejscem, czystym, nie czuć smrodu charakterystycznego dla składowisk odpadów. Instalacja pracowała już przed otwarciem, jak na razie skarg na jej działalność nie ma, więc uprzednie obawy nie były do końca uzasadnione. Z pewnością jednak dopiero przyszłość inwestycji pokaże, czy RIPOK będzie uciążliwy dla otoczenia.
Po zwiedzaniu uczestników otwarcia zaproszono do Centrum Zacisze, gdzie zaplanowano Nadzwyczajne Posiedzenie Zgromadzenia Związku Gmin Krajny oraz obchody 25-lecia ZGK. Zanim przystąpiono do poważnych rozmów, świetny program ekologiczno-artystyczny zaprezentowały dzieci z Przedszkola nr 4 w Złotowie pod opieką p. Małgorzaty Logaciuk.
Głos zabierał przewodniczący zarządu Adam Pulit oraz przewodniczący zgromadzenia, Edward Starszak. Wspominano lata, gdy związek się zawiązywał, pozytywnie oceniając jego 25-letnią działalność. Pracownikom administracyjnym ZGK z kierownikiem Andrzejem Rutą na czele złożono szczególne podziękowania. Jubileuszowe życzenia zarządowi ZGK składał m.in. poseł na Sejm Krzysztof Paszyk, radny sejmiku Wielkopolski Henryk Szopiński, wicestarosta złotowski Daniel Sztych, prezes SBL Złotów, Grzegorz Karbowiak. Głos zabrał także były burmistrz Złotowa, Stanisław Wełniak, który zachęcał gminy, które odeszły do PRGOK w Pile, do powrotu w zakresie gospodarki odpadami na łono ZGK. To śmieszne, żeby na przykład samochody firmy Altvater jechały do Stawnicy okrężną drogą. Ten apel mógł trafić w podatny grunt, bo na zgromadzeniu byli obecni wszyscy burmistrzowie Związku Gmin Krajny z powiatu złotowskiego i z Łobżenicy.
Firmie Novago i MZUKowi życzono, aby nigdy im śmieci im nie brakowało – duża ilość odpadów, to podstawa rozwoju RIPOKa! Aktualnie w północnej Wielkopolsce tego typu instalacje pracują w Stawnicy pod Złotowem i w Kopaszynie pod Wągrowcem.
Janusz Justyna
Zgodnie z projektem zakład składa się z części mechanicznej (hala sortowni wraz z urządzeniami sortowniczymi, wiaty na surowce wtórne, zbiorniki na odcieki) oraz biologicznej (obieg zamknięty do tlenowej stabilizacji odpadów tzw. kompostowania tunelowa wraz z systemem oczyszczania powietrza – pionowy biofilter). Przywożone do zakładu odpady komunalne zmieszane trafiają do nadawy, dalej do kabiny wstępnej, gdzie wybierane jest szkło i inne odpady wielkogabarytowe. Następnie odpady przechodzą przez sito, gdzie wybierane są 3 frakcje: - frakcja 0,80 mm, która kierowana jest do części biologicznej i trafia do boksów stabilizacji tlenowej (w zamkniętym obiegu ta frakcja jest składowana na okres od 2 do 3 tygodni, gdzie po przesianiu powstaje stabilizat pozbawiony części organicznej przeznaczony do składowania); - frakcja 80-340 mm trafia do kabiny sortowniczej (tu wybierane są surowce wtórne); - frakcja 340 mm (duże odpady możliwe do odzysku). Projekt zakładał budowę 3 boksów stabilizacji tlenowej o rozmiarach: 25 m na 10 m. Wydzielone w ramach procesu technologicznego odpady do odzysku (szkło, papier, folia) kierowane są do boksu tymczasowego magazynowania. Zaprojektowana część biologiczna instalacji (tzw. system reaktorowy zamknięty) jest systemem w pełni sterowalnym. Cechy tego systemu to m.in.: działanie w podciśnieniu; kierowanie powietrza procesowego do biofiltrów – powietrze zasysane jest do biofiltrów tak, aby nie trafiało do atmosfery; stabilność napowietrzania; sterowanie za pomocą sondy tlenowej.
Napisz komentarz
Komentarze