Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Herbatka z ks. Stasiem

Kolejne „Spotkanie przy herbatce” w pilskim RCK miało dwóch bohaterów: pierwszym był ksiądz Stanisław Olędzki, drugim jego poezje. 20 listopada minęło 25 lat od śmierci pilskiego salezjanina. Pamięć o nim jest nadal żywa.
Herbatka z ks. Stasiem

Wieczór rozpoczął się spektaklem w wykonaniu aktorów Teatru TAK! złożonym z wierszy duchownego, katechety i poety. Nastrojowo, mądrze, momentami energetycznie. I na pewno na nowo, inaczej. – Byłem bardzo ciekawy jak wiersze księdza Olędzkiego odczyta to nowe pokolenie – mówił po spektaklu Stanisław Dąbek, dyrektor RCK. Spektakl dla niektórych był zaskoczeniem, ale wszyscy bardzo przeżyli ten wieczór.

- Niezwykle spotkanie w słowie. Z pokorą patrzyłam na zaszklone oczy widzów... Ileż jest siły w poezji… - skomentowała po spektaklu prowadząca Teatr TAK! Ewelina Ewa Wyrzykowska, „główna sprawczyni zamieszania”.

Był też czas na wspomnienia o księdzu. S. Olędzki był uwielbiany przez młodzież. – Na jego katechezy, wtedy jeszcze do salek katechetycznych przy kościele, gdyż nie było przecież religii w szkołach, przychodziły tłumy! Nie było, że ktoś nie szedł! Każdy z nas chciał tam być – mówi jedna z pań, uczestniczek spotkania. Inni wspominali niezwykłe Nabożeństwa Różańcowe prowadzone przez księdza Stasia „niemal w ciemności, z jedną małą świeczką”, wspólnotę neokatechumenalną czy duszpasterstwo głuchoniemych. Był duchowym guru dla wielu; rozumiał młodzież i jej problemy, potrafił słuchać. – Te msze, które inicjował: ze śpiewem, z gitarą, z poezją, nas zachwycały. Ciągnęło nas wtedy do kościoła. To było nasze miejsce – dodaje inna pilanka.

Ksiądz Stanisław Olędzki był także poetą. Młodzież uwielbiała jego wiersze. Przekazywała je sobie w maszynopisach, przepisywała. Po tej twórczości pozostał tomik „Testament przedostatni”.

Ksiądz Olędzki wyjechał z Piły w 1990 roku. Został przeniesiony do Kobylnicy pod Słupskiem. Tam zmarł w 1991 roku i tam znajduje się jego grób.

Kolejne „Herbatki” poetyckie.. niebawem…

eKi

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: red is badTreść komentarza: "red", to jak doniósł Marek Barabasz, Noska, ZN, Aleksander Radek, (men), Kazek Posada. Barabasz skomentował, że red znaczy z ang. czerwony a Noska jest czerwony do bólu. To wszystko wyjaśnia.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:16Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama