W Komendzie Powiatowej Policji w Pile odbyła się odprawa roczna podsumowująca osiągnięcia pilskiej Policji w 2017 r. W spotkaniu uczestniczył zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu mł. insp. Rafał Pawłowski, komendant Szkoły Policji w Pile insp. Beata Różniak-Krzeszewska, przedstawiciele samorządów i instytucji współpracujących z Komendą Powiatową Policji w Pile oraz kadra pilskiej komendy oraz jednostek podległych.
Na początku I zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pile kom. Mariusz Wiśniewski omówił pracę pionu kryminalnego, następnie pion prewencji przedstawił zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pile kom. Robert Kossak. Natomiast Komendant Powiatowy Policji w Pile mł. insp. Sebastian Cichocki zaprezentował sprawy związane m. in. z pionem logistycznym.
Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu mł. Insp. Rafał Pawłowski w swoim wystąpieniu pozytywnie ocenił pracę pilskich policjantów, wskazując jednocześnie na obszary jakie powinny stanowić priorytet w pracy pilskiej jednostki w 2018 roku. Podziękowania skierował również do pilskich funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych za wkład pracy w 2017 roku.
***
W 2017 roku na terenie powiatu pilskiego ogółem wszczęto 2175 postępowań tj. o 49 spraw więcej niż w roku 2016. Na wysokim poziomie jest wykrywalność, która wyniosła 82,5 %.
Wśród ważniejszych spraw zrealizowanych przez Komendę Powiatową Policji w Pile w ubiegłym roku należy wymienić:
- Policjanci zabezpieczyli blisko
- Kryminalni zlikwidowali dziuplę samochodową, gdzie przechowywano kradzione samochody oraz części. Zatrzymano łącznie 6 osób, z czego wobec 4 Sąd Rejonowy w Pile zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
- Funkcjonariusze ustalili sprawców kradzieży mienia o wartości ponad 62 tys. euro. Zatrzymano w tej sprawie 7 osób.
- Policjanci zatrzymali dwóch sprawców usiłowania wyłudzenia pieniędzy od matki śmiertelnie chorego dziecka. Jeden z mężczyzn został skazany na 2 lata bezwzględnego więzienia.
- Pilska komenda w trakcie prowadzonych postępowań w ramach kompensacji na rzecz Skarbu Państwa oraz pokrzywdzonych zabezpieczyła ponad 2 mln złotych. Zabezpieczenie to obejmowało kosztowności, pieniądze, biżuterię oraz mienie ruchome i nieruchome.
- Policjanci zlikwidowali 3 rozlewnie spirytusu, 3 krajalnie tytoniu, 3 nielegalne kasyna, zabezpieczając przy tym 19 maszyn służących do gier losowych. Kary z zabezpieczonych automatów sięgają blisko 2 mln złotych. Zatrzymano łącznie 9 osób.
- Funkcjonariusze w ramach przeprowadzonych realizacji zabezpieczyli łącznie blisko 2,5 tys. litrów spirytusu bez polskich znaków akcyzy, blisko 2 tys. kg tytoniu do palenia bez polskich znaków akcyzy, ponad 500 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy oraz ponad 2 tys. kg liści tytoniu. Straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconego podatku akcyzowego wynoszą blisko 3 mln złotych.
W roku ubiegłym na drogach powiatu pilskiego zaistniało 1393 zdarzeń drogowych, w tym 56 wypadków drogowych (o 20 mniej niż w roku 2016) oraz 1337 kolizji. W wyniku tych zdarzeń 12 osób poniosło śmierć (7 mniej niż w 2016 r.). Wyeliminowano z ruchu 105 nietrzeźwych kierujących oraz zatrzymano 324 prawa jazdy.
W zakresie działań prewencji kryminalnej pilscy policjanci w 2017 roku na terenie powiatu pilskiego realizowali innowacyjne, autorskie projekty takie jak: „Seniorze nie daj się oszukać” (projekt składający się z kilku komponentów), „Nie zabijaj, nie daj się zabić” (projekt składający się z kilku komponentów), "Tydzień z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa" (projekt składający się z kilku komponentów), „Znakowanie rowerów i kamizelki odblaskowe z symbolem maskotki wielkopolskiej Policji sierż. Pyrkiem”, „Błyskamy światłami na przejściach dla pieszych”, „Turniej Sport Zamiast Uzależnień”, „Warsztaty kryminalistyczne”. Projekty realizowane były przy wsparciu samorządów, placówek oświatowych, wszystkich parafii na terenie Piły oraz bardzo wielu instytucji współpracujących z pilską komendą.
***
Komendant Powiatowy Policji w Pile podkreślił, że pilska Policja jest otwarta na problemy mieszkańców powiatu pilskiego.
- Duży nacisk kładziemy przede wszystkim na eliminowanie tych najbardziej dokuczliwych społecznie czynów, czyli m. in. uszkodzenie mienia, kradzieże czy kradzieże z włamaniem. W tych wybranych kryminalnych kategoriach w 2017 roku wszczęto 514 postępowań, o 127 mniej niż w roku 2016, przy wysokiej wykrywalności, która wyniosła 80% i była wyższa o 3% niż w roku 2016. Policjanci dbając o bezpieczeństwo mieszkańców Piły i powiatu pilskiego odbyli blisko 19 tys. służb, zabezpieczyli 33 imprezy masowe oraz 34 zgromadzenia publiczne, w których łącznie służbę pełniło 659 policjantów. Funkcjonariusze obsłużyli 15 132 interwencji (wzrost o 525), w tym 13 049 interwencji publicznych oraz 2083 interwencji domowych.
podkom. Żaneta Kowalska
Napisz komentarz
Komentarze