Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

Gra z historią w tle

W Wyrzysku odbyła się po raz pierwszy Niepodległościowa Gra Miejska zorganizowana pod patronatem burmistrza Bogusławy Jagodzińskiej przy współpracy Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz 6 Drużyny Harcerskiej „SOKOŁY” im. Franciszka Muracha działającej przy Szkole Podstawowej w Wyrzysku.
Gra z historią w tle

Udział w spotkaniu wzięli uczniowie ze szkół z terenu gminy Wyrzysk. Gra została przeprowadzona w dwóch kategoriach wiekowych: pierwsza obejmowała szkoły podstawowe, druga zaś gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Organizatorzy za pomocą takiej oto formy pragnęli przekazać młodemu pokoleniu, jak wyglądało życie w Polsce, nim ta odzyskała Niepodległość oraz sam fakt, jak ważnym wydarzeniem dla Polaków było odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli.

- Gra stanowiła także bogate źródło informacji na temat osób, wydarzeń i miejsc dotyczących naszego miasta. Uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniami związanymi z dziejami naszego małego miasteczka. Podczas rywalizacji byli na rzadko odwiedzanym wzniesieniu Czubatka, gdzie harcerze zapoznali ich z przepiękną legendą tego miejsca. Ponadto zawodnicy musieli odczytać szyfr, odnaleźć kluczyk do skarbca i odpowiedzieć na kilka pytań związanych z Narodowym Świętem Niepodległości. Kolejny punkt znajdował się przy moście Ludwika Muzyczki. Tam drużyna uzyskała od harcerzy cenne informacje na temat ww. osoby oraz zaprezentowała wylosowaną piosenkę patriotyczną – opowiada Cezary Gdaniec, jeden z organizatorów przedsięwzięcia.

Pozostałe punkty kontrolne znajdowały się na terenie miasta i parku, a czyhające nań zadania dotyczyły wiadomości z zakresu osób sprawujących władzę w określonych latach w Wyrzysku oraz odnalezieniu miejsc, które pod wpływem czasu zmieniły się nie do poznania. W każdym punkcie znajdowali się harcerze z cenną ciekawostką dla uczestniczących i zadaniem do wykonania. Ważnym elementem gry stał się meldunek, którego kapitanowie zespołu musieli się nauczyć, by zameldować drużynę gotową do wykonania zadania. Tak naprawdę liczyły się 3 rzeczy: wykonanie zadania, zdobycie naklejki i czas. Każde zadanie wymagało precyzji, sprawności intelektualnej, ale i fizycznej.

Spośród czterech szkół podstawowych najszybciej z zadaniami uporała się drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Osieku nad Notecią minimalnie, bo tylko o 2 minuty, wyprzedzając Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku. W kategorii szkół ponadpodstawowych w Niepodległościowej Grze Miejskiej zwyciężyło Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyrzysku wyprzedzając Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osieku nad Notecią.

(łd)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklamadotacje rpo
Reklama