Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Podsumowanie projektu poprawy zdrowia publicznego

Przez dwa lata Powiat Pilski realizował projekt „Poprawa zdrowia publicznego i ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu na obszarze powiatu pilskiego – profilaktyka chorób nowotworowych”, finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego i budżetu państwa. W piątek, 20 kwietnia 2017r. podczas konferencji w BWAiUP podsumowano jego efekty.
Podsumowanie projektu poprawy zdrowia publicznego

Autor: had

Program obejmował bezpłatne badania profilaktyczne oraz szeroko zakrojone działania w zakresie edukacji i promocji zdrowego stylu życia.

- Było to ogromne wyzwanie, którego po raz pierwszy podjął się Powiat Pilski. Dużą wartością projektu jest to, że dzięki wczesnemu wykryciu zmian onkologicznych wiele osób mogło wyleczyć raka. Ponadto wiele osób dowiedziało się, że musi się systematycznie badać, bo badania profilaktyczne mogą uratować życie. Chcę serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w ten projekt. Podziękowania kieruję także w stronę mieszkańców, którzy włączyli się w naszą akcję, i skorzystali z oferty, którą przygotowaliśmy – mówił starosta pilski Eligiusz Komarowski.

W ramach projektu 2600 osób skorzystało z bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów sutka, jelita grubego oraz płuc i oskrzeli. Ponadto ponad 30 tysięcy mieszkańców wzięło udział w badaniach ankietowych na temat stanu zdrowia i trybu życia, ponad 40 tysięcy osób uczestniczyło w działaniach w zakresie promocji zdrowia, a ponad 2 tysiące uczniów uczestniczyło w warsztatach oraz konkursach na temat profilaktyki chorób nowotworowych i zdrowego trybu życia. Odbyły się też szkolenia dla lekarzy rodzinnych i pielęgniarek środowiskowych.

Wszystkie badania wykonywane były w Szpitalu Specjalistycznym w Pile, a ich efekty przedstawił dyrektor szpitala Rafał Szuca. Podczas konferencji, o ogromnym znaczeniu badań profilaktycznych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, mówił dr Piotr Łaski z Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Poruszono również rolę lekarza POZ w kompleksowym leczeniu onkologicznym, którą przybliżyła Violetta Fiedler – Łopusiewicz, prezes Wielkopolskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz sytuację epidemiologiczną nowotworów w powiecie pilskim na tle powiatów sąsiednich i województwa wielkopolskiego, którą przedstawiła dr Agnieszka Dyzmann-Sroka z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Na realizację programu poprawy zdrowia publicznego Powiat Pilski pozyskał blisko 2,4 miliona złotych z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 (85%) i budżetu państwa (15%). Podczas konferencji starosta pilski Eligiusz Komarowski zapowiedział, iż Powiat Pilski – jeżeli tylko pojawią się możliwości - będzie czynił starania o pozyskanie kolejnych środków na realizację programów w zakresie profilaktyki nowotworowej i edukacji prozdrowotnej.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Lena 24.04.2017 15:49
Trzeba obiektywnie stwierdzić że szpital w Pile ma bardzo przystojnego dyrektora

Lorendejdon 24.04.2017 19:29
Ty lenka uważaj bo możesz być wiesz

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: pokój bez klamekTreść komentarza: Ja bym rozgraniczył picie płynów, których skutkiem jest wygaszenie trzęsiączki starczej a który płyn nie ma wpływu na trzęsiączkę. Z mojego doświadczenia jak byłem studentem, miałem kumpla w akademiku. Mimo młodego wieku (22) nie był w stanie funkcjonować bez flaszki wódki od rana. Trząsł się i klekotał szukając swojej teczki, a tam likier curacao albo miętowy, albo cherry. Po wytrąbieniu dwóch setek, natychmiast uspokajał się. Drżenia wygasały się natychmiast. Są napoje bezalkoholowe, ale one nie dają skutku tłumienia drgawek. Niektóre soki mogą przywracać kontakt ze światem. O tym informował ludność Mariusz Szalbierz w komunikacie Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego, że sok grapefruitowy daje efekt w postaci odświeżenia umysłu.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:16Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: do głupkaTreść komentarza: Odmiana nazwisk zakończonych na -wicz w liczbie mnogiej wymaga końcówki -wiczowie a nie -wicze.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:04Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: psychiatraTreść komentarza: Brunek ze swoim emploi jest protoplastą Tuska.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:51Źródło komentarza: Czy burmistrz Wolski próbuje ponownie skłócić gminę?Autor komentarza: IV BTreść komentarza: On, ten Noska chciał napisać, że przeżywają, ale mu się omsknął gruby paluch roztrzęsiony ze starości i konsumpcji płynów. Obok jest klawisz -u-. I wyszło, że przeżuwają. Nosce wsio ryba, co kto i komu do czemu.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:30Źródło komentarza: Kult kłamstwa
Reklamadotacje rpo
Reklama