Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Podsumowanie projektu poprawy zdrowia publicznego

Przez dwa lata Powiat Pilski realizował projekt „Poprawa zdrowia publicznego i ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu na obszarze powiatu pilskiego – profilaktyka chorób nowotworowych”, finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego i budżetu państwa. W piątek, 20 kwietnia 2017r. podczas konferencji w BWAiUP podsumowano jego efekty.
Podsumowanie projektu poprawy zdrowia publicznego

Autor: had

Program obejmował bezpłatne badania profilaktyczne oraz szeroko zakrojone działania w zakresie edukacji i promocji zdrowego stylu życia.

- Było to ogromne wyzwanie, którego po raz pierwszy podjął się Powiat Pilski. Dużą wartością projektu jest to, że dzięki wczesnemu wykryciu zmian onkologicznych wiele osób mogło wyleczyć raka. Ponadto wiele osób dowiedziało się, że musi się systematycznie badać, bo badania profilaktyczne mogą uratować życie. Chcę serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w ten projekt. Podziękowania kieruję także w stronę mieszkańców, którzy włączyli się w naszą akcję, i skorzystali z oferty, którą przygotowaliśmy – mówił starosta pilski Eligiusz Komarowski.

W ramach projektu 2600 osób skorzystało z bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów sutka, jelita grubego oraz płuc i oskrzeli. Ponadto ponad 30 tysięcy mieszkańców wzięło udział w badaniach ankietowych na temat stanu zdrowia i trybu życia, ponad 40 tysięcy osób uczestniczyło w działaniach w zakresie promocji zdrowia, a ponad 2 tysiące uczniów uczestniczyło w warsztatach oraz konkursach na temat profilaktyki chorób nowotworowych i zdrowego trybu życia. Odbyły się też szkolenia dla lekarzy rodzinnych i pielęgniarek środowiskowych.

Wszystkie badania wykonywane były w Szpitalu Specjalistycznym w Pile, a ich efekty przedstawił dyrektor szpitala Rafał Szuca. Podczas konferencji, o ogromnym znaczeniu badań profilaktycznych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, mówił dr Piotr Łaski z Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Poruszono również rolę lekarza POZ w kompleksowym leczeniu onkologicznym, którą przybliżyła Violetta Fiedler – Łopusiewicz, prezes Wielkopolskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz sytuację epidemiologiczną nowotworów w powiecie pilskim na tle powiatów sąsiednich i województwa wielkopolskiego, którą przedstawiła dr Agnieszka Dyzmann-Sroka z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Na realizację programu poprawy zdrowia publicznego Powiat Pilski pozyskał blisko 2,4 miliona złotych z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 (85%) i budżetu państwa (15%). Podczas konferencji starosta pilski Eligiusz Komarowski zapowiedział, iż Powiat Pilski – jeżeli tylko pojawią się możliwości - będzie czynił starania o pozyskanie kolejnych środków na realizację programów w zakresie profilaktyki nowotworowej i edukacji prozdrowotnej.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Lena 24.04.2017 15:49
Trzeba obiektywnie stwierdzić że szpital w Pile ma bardzo przystojnego dyrektora

Lorendejdon 24.04.2017 19:29
Ty lenka uważaj bo możesz być wiesz

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama