Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Minister Emilewicz:- Co nie jest zakazane, jest dozwolone

O nowej rzeczywistości prawnej po uchwaleniu konstytucji dla biznesu, zasadzie z czasów ministra Wilczka: Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone i praktycznych rozwiązaniach dla właścicieli firm mówiła we wtorek w Pile Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Jadwiga Emilewicz.
Minister Emilewicz:- Co nie jest zakazane, jest dozwolone

Autor: Biuro posła Grzegorza Piechowiaka

Wiosną parlament uchwalił pakiet ustaw dla przedsiębiorców, składający się na tzw. konstytucję dla biznesu. Ma ona być odpowiedzią na największe bolączki przedsiębiorców- zreformować i uprościć przepisy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej.

We wtorek, na zaproszenie posła Grzegorza Piechowiaka gościła w Pile Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Jadwiga Emilewicz. Była gościem zorganizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości konferencji z udziałem przedstawicieli świata biznesu z całego regionu.

Jadwiga Emilewicz:- 30 kwietnia konstytucja dla biznesu stał się nową rzeczywistością prawną, ale w konstytucji jest wiele zapisów które od litery prawa do przedsiębiorcy dzieli urzędnik. Dlatego w spotykaniach towarzyszą nam przedstawiciele administracji skarbowej, Banku Gospodarstwa Krajowego, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, czyli ci, którzy przełożą na język praktyki zapisy konstytucji dla biznesu. Staramy się tłumaczyć, co znaczy zasada: co nie jest zakazane – jest dozwolone, co oznacza zasada proporcjonalności, czyli nieobciążania przedsiębiorców nadmiernymi karami za popełnione błędy, co oznacza zasada jasności prawa i jeśli to prawo jest niejasne, to interpretowania go na korzyść przedsiębiorcy.

Obecni na spotkaniu w Pile właściciele firm usłyszeli również m.in. o rozwiązaniach praktycznych typu: ulga na start czyli 6 miesięcy bez konieczności płacenia składek ZUS, działalności bagatelnej czyli takiej, w której zysk nie przekracza 50 procent minimalnego wynagrodzenia i nie trzeba jej rejestrować oraz o braku konieczności przechowywania akt pracowniczych w wersji papierowej przez 50 lat (teraz wystarczy przechowywać akta 10 lat w wersji cyfrowej).

Jadwiga Emilewicz przedstawiła szereg rozwiązań, które w ramach konstytucji dla biznesu już funkcjonują, ale omówiła też zmiany, nad którymi ministerialni specjaliści jeszcze pracują i te, czekające na wdrożenie:- Rozmawiamy o zatorach płatniczych - bolesnym problemie, sygnalizowanym zwłaszcza - pewnie najczęściej - przez branżę budowlaną. Uczciwy przedsiębiorca, który dostarczył towar lub usługę, wystawił fakturę, czeka dzisiaj najdłużej w Europie na należyte wynagrodzenie. Przygotowujemy ustawę, która skróci czas oczekiwania na wynagrodzenie, wprowadzi system skuteczniej ograniczających ten proces kar i da ulgę przedsiębiorcom rozliczającym się w sposób właściwy z kontrahentem, aby jeśli nie uzyskuje wynagrodzenia za te swoje towary i usługi, nie był zobowiązany do zapłacenia należnego podatku.

Wciąż trwają prace nad udoskonaleniem ustawy dotyczącej Prawa zamówień publicznych:- Chcielibyśmy, aby w puli zamówień publicznych, które już dzisiaj stanowią niemal 10 proc. polskiego PKB, w większym stopniu uczestniczyli mali i średni przedsiębiorcy. Chcielibyśmy, aby pewna pula zamówień była zarezerwowana tylko dla małych i średnich przedsiębiorców, aby uproszczone zostały w sposób radykalny procedury zamówieniowe, tak aby były one i prostsze dla zamawiającego i prostsze dla dostarczającego usługę czy towar.

Poseł Grzegorz Piechowiak, inicjator spotkania w Pile o konstytucji dla biznesu mówi krótko: - Udało nam się w parlamencie kilka naprawdę dobrych ustaw. Konstytucja dla biznesu bardzo dobrze dba o przedsiębiorców i ma za zadanie ułatwić im życie.

(acz)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Komuch 01.10.2018 18:22
Kto tego słucha,chociaż dobre. Heniu wie najlepiej jak organizować prywatny biznes. Jak tacy nie pójdą do pierdla,wszelkie dobre idee ,to tylko idee. Sędziowe wiedzą najlepiej.Chyba że Bundestag powie inaczej.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklamadotacje rpo
Reklama