Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Motyle odleciały do nieba

Gorący był to tydzień, parny i uciążliwy, ale przede wszystkim bardzo smutny. Był to bowiem tydzień pogrzebów postaci ważnych dla Polaków.
Motyle odleciały do nieba

W środę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie rodzina, artyści i tłumy fanów pożegnali Korę. Prochy ikony polskiego rocka, wieloletniej liderki zespołu Maanam, autorki tekstów piosenek i wierszy spoczęły w kwaterze nieopodal Alei Zasłużonych. Pogrzeb miał charakter świecki. W trakcie uroczystości z głośników puszczano m.in. utwory zespołu Maanam. Taką oprawę obrzędu skrytykował na Twitterze ks. Sławomir Marek z parafii w Stanowicach. "Samozbawienie. Zamiast krzyża zdjęcie z młodości. Zamiast Salve Regina pioseneczka o niczym. Smutny koniec" - skomentował.

Na wpis ks. Marka zareagował na Facebooku ks. Wojciech Lemański. Duchowny nawiązał do wypowiedzi Kory, w których mówiła o tym, że jako dziecko było ofiarą molestowania przez księdza. "Zamilknij klecho. Po tym, jak została przed laty skrzywdzona przez faceta podobnego do ciebie, powinniśmy Bogu dziękować, że zmarła nie zażyczyła sobie, by na jej pogrzeb nie wpuszczano żadnego księdza. Nie martw się, była i msza w intencji zmarłej i Salve Regina. Gdybyś miał w sobie odrobinę miłosierdzia - sam byś taką mszę odprawił. A gdybyś miał w głowie choć kilka kropel oleju - milczałby w takiej chwili".

Natomiast prawicowi hejterzy rzucili się na Wojciecha Manna, bo powiedział podczas pożegnania Kory, że "przeżyła brak demokracji, demokrację i parodię demokracji". Korę oburzały rządy "dobrej zmiany", bo była nie tylko artystką, ale też obywatelką. „Całą sobą nienawidziła tego, jak PiS niszczy demokrację, jak klerykalizuje kraj, jak zaprowadza rządy głupoty, kłamstwa, ignorancji i pychy” - napisała w „Newsweeku” zaprzyjaźniona z artystką Magdalena Środa.

*

W miniony piątek pożegnano też gen. Zbigniewa Ścibora Rylskiego "Motyla" - uczestnika kampanii wrześniowej, oficera Armii Krajowej i powstańca warszawskiego odznaczonego, dwukrotnie Krzyżem Walecznych i Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

- Przez 101 lat pisał księgę swojego życia- mówił podczas uroczystości pogrzebowej biskup polowy Józef Guzdek - Dziś, w dniu pogrzebu, odczytujemy tę niezwykłą księgę, bogatą, pełną różnych wątków. Warto sięgnąć do tej księgi, bo najlepiej opisują go słowa „dobry” i „wierny”. I dodał: – Będzie nam brakowało twojego uśmiechu, optymizmu, pogody ducha. Dobry i wierny „Motyl” odleciał do nieba.

Ceremonia pogrzebowa generała Ścibor-Rylskiego stała się papierkiem lakmusowym relacji rządzących do weteranów i bohaterów w mundurach. W piątkowym pogrzebie weterana nie uczestniczył nikt z najwyższych władz. Premiera i prezydenta reprezentowali urzędnicy, a MON przesłało jedynie wiązankę. Takie potraktowanie pogrzebu bohatera Powstania Warszawskiego przez najwyższe władze wywołało oburzenie.

"Odsłonięcie każdego z pomników LK czy wręczenie prezesowi dowolnej nagrody ściągają z reguły całą śmietankę obozu dobrej zmiany. Trudno nie dostrzec, że pogrzeb ostatniego oficera II RP i powstańczego generała był - na tym tle - dziwnie przez nią osierocony - skomentował Konrad Piasecki. A Michał Szułdrzyński napisał: "Nieobecność władz państwowych na pogrzebie gen Ścibora Rylskiego tydzień po tym, jak wszyscy politycy chcieli się pokazać przy okazji rocznicy wybuchu powstania to niebywała wprost hipokryzja".

*

Motyle odleciały do nieba, a na ziemi między Odrą a Bugiem po raz kolejny pokazało się, że polityka wdziera się na cmentarze. Majestat śmierci i powagę pogrzebu obrażają już nie tylko internetowi hejterzy i kibolsko - narodowe bojówki, ale także politycy, a nawet księża. Wszyscy oni nie chcą lub nie potrafią przyjąć do wiadomości tej oczywistej prawdy, że nikt nie ma monopolu na wiarę, religijność, duchowość, na etykę i patriotyzm. Nawet ta część świeckich i duchownych, którzy zapisali się do PIS.

Zbigniew Noska


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

obgryzły korą jak drukarze 09.02.2020 10:35
Program "Obserwatorium" Zbigniewa Noski padł.

Ja 24.08.2018 05:57
Dla mnie Kora nie była kimś ważnym.

niekumaty w muzyce 04.10.2018 11:16
Kora, jak to Kora. Dla jednych idolka dla innych ktoś bez znaczenia. Tak to już jest w społeczeństwie demokratycznym. A Kora zaczynała za komuny.

doro 18.08.2018 14:45
Tow.Noska jeszcze żyje???!!! Zupełnie jak Lenin?!

Hades 18.08.2018 22:58
Lenin umarł w wieku 54 lat a Noska ma już skończone 75. I żyje. Niestety.

Brian z Nazaretu 13.08.2018 20:03
Z pewnych powodów też nie jestem w dobrym nastroju. I pisał dużo nie będę. Napiszę tylko tyle - to polska specyfika narodu, który za katolicki się ma. Właśnie w takich chwilach Polacy potrafią pokazać jak są podli. I na tle naszego skołtuniałego narodku ludzi z kompleksami Kora jest jak sztandar.

sedes z bakelitu 13.08.2018 21:10
...jak zwycięski, czerwony sztandar naszej epoki...

PL 13.08.2018 13:25
Odlot trutnia...

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: red is badTreść komentarza: "red", to jak doniósł Marek Barabasz, Noska, ZN, Aleksander Radek, (men), Kazek Posada. Barabasz skomentował, że red znaczy z ang. czerwony a Noska jest czerwony do bólu. To wszystko wyjaśnia.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:16Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Ewka, pamiętasz?Treść komentarza: I co ty na to?Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:05Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: korektTreść komentarza: 27 lipca 2014 na portalu dzienniknowy bloger Paweł Kujawa popełnił felieton, czy coś takiego pod tytułem "Czy Warsztaty są potrzebne? Są!" Chodziło o warsztaty jazzowe chodzieskie.Data dodania komentarza: 29.03.2025, 20:15Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama