Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

O symbolu polskości Piły w ramach projektu NIEPODLEGŁA

Zapraszamy na kolejne wydarzenie w ramach projektu NIEPODLEGŁA. Już w czwartek, 6 września, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pile odbędzie się spotkanie na „Przystanku Piła i okolice”. Gościem Biblioteki będzie historyk Muzeum Okręgowego w Pile Marek Fijałkowski, który zaprosi na prelekcję dotyczącą pilskiego kościoła Świętych Janów. Początek, godz. 10.00. Czytelnia PiMBP w Pile.
O symbolu polskości Piły w ramach projektu NIEPODLEGŁA

Zapraszamy także na kolejne wydarzenia – wykłady, prezentacje i prelekcje - w ramach „Przystanku Piła i okolice”.   

 

Przystanek Piła i okolice” - program edukacji regionalnej dla młodzieży, studentów, mieszkańców Piły i powiatu pilskiego, spotkania zaplanowano od września do listopada, 1-2 razy w miesiącu.

Słuchacze wezmą udział w prelekcjach, wykładach, prezentacjach multimedialnych :     

- „Historia kościoła Świętych Janów, symbolu polskości Piły” -  Marek Fijałkowski, historyk i regionalista, starszy kustosz Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile, autor wielu publikacji w „Roczniku Nadnoteckim” oraz „Kronice Wielkopolski”; 6 września, godz.10.00, czytelnia naukowa Biblioteki Głównej, ul. Staromiejska 14. 

- „Ruch niepodległościowy na terenie gmin powiatu pilskiego” - dr Robert Kolasa, historyk, autor opracowań historycznych publikowanych min. w „Nadwarciańskim Roczniku Historyczno-archiwalnym” oraz w „Kronice Wielkopolski”;  18 września, godz.10.00, czytelnia naukowa Biblioteki Głównej, ul. Staromiejska 14.

– „Pilanie okresu międzywojennego” – Marek Fijałkowski, historyk i regionalista, starszy kustosz Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile, autor wielu publikacji w „Roczniku Nadnoteckim” oraz „Kronice Wielkopolski”; 4 października, godz.10.00, czytelnia naukowa Biblioteki Głównej, ul. Staromiejska 14.             

– „Polacy spod   Znaku  Rodła – ślady pilskie” dr Robert Kolasa, historyk, autor opracowań historycznych publikowanych min. w „Nadwarciańskim Roczniku Historyczno-archiwalnym” oraz w „Kronice Wielkopolski”; 17 października, godz.10.00, czytelnia naukowa Biblioteki Głównej, ul. Staromiejska 14.       

- „Działalność Konsulatu RP w latach 1928-1934, w Pile. Rola i znaczenie w umacnianiu tożsamości narodowej Polaków” - Roman Chwaliszewski regionalista, konserwator zabytków, lokalny patriota, autor wielu publikacji historycznych. Z pasją potrafiący opowiadać o przeszłości regionu, w 2013 roku uhonorowany  statuetką „Dobosza Powstania Wielkopolskiego”. Wyróżnienie to przyznawane jest w uznaniu zasług i wysiłków na rzecz upowszechniania wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919; 6 listopada, godz.10.00, czytelnia naukowa Biblioteki Głównej, ul. Staromiejska 14.

W ramach przedsięwzięcia rozegrana zostanie również gra miejska „Śladami ruchu niepodległościowego w Pile” (9 listopada), dla grup niezorganizowanych, młodzieży, mieszkańców Piły i powiatu pilskiego. W ten sposób graczom przybliżymy historię naszego miasta. Uczestnicy będą mogli poznać swoje miejsce zamieszkania w sposób dynamiczny, atrakcyjny i przyjazny. Inspiracją jest 100.lecie Odzyskania Niepodległości Polski i wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Opiekę merytoryczną będzie sprawował Maciej Usurski, historyk, kustosz Muzeum Stanisława Staszica, autor i współautora opracowań historycznych m.in. książki „Było takie miasto”, „Lotnicza historia Piły”, oraz artykułów publikowanych w „Kronice Wielkopolski”.

 

Co, gdzie, kiedy?

W ramach projektu NIEPODLEGŁA – Dni Niepodległej Ojczyzny w Powiecie Pilskim – realizowanych będzie jeszcze (część imprez za nami) - w różnych placówkach powiatowych - szereg przedsięwzięć o charakterze patriotyczno-edukacyjnym. Zostały one zaplanowane na najbliższe tygodnie i miesiące – w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

Zapraszamy do udziału w koncertach, wystawach, prelekcjach. 

Koordynatorem Programu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego .

Oficjalna strona Programu NIEPODLEGŁA: https://niepodlegla.gov.pl

 

Lp. Działanie Termin Kto odpowiedzialny
1 Koncert Patriotyczny z okazji Święta Wojska Polskiego 15.08.2018 MDK Iskra
2 Przystanek Piła i okolice 6.09-6.11.2018 Biblioteka
3 Wystawa fotografii „Oni walczyli za Polskę” 21.09-13.10.2018 BWA
4 Powiatowy konkurs recytatorski „Mój dom, moja ojczyzna” 12.10-10.11.2018 MDK Iskra
5 Ogólnopolski Konkurs Plastyczny na pocztówkę „Polska to moja ojczyzna” 12.10-10.11.2018 MDK Iskra
6 Ogólnopolski konkurs literacki „Czym jest niepodległość?” 12.10-10.11.2018 MDK Iskra
7 I Konkurs Piosenki „Śpiewamy polsku” 19-20.10.2018 MDK Iskra
8 Gra Miejska „Śladami ruchu niepodległościowego w Pile” 9.11.2018 Biblioteka
9 Rodzinne warsztaty plastyczne – robienie flag, kotylionów i rozetek 10.11.2018 MDK Iskra
10 VII Koncert Muzyki Polskiej w 100-lecie niepodległości 10.11.2018 BWA

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: pokój bez klamekTreść komentarza: Ja bym rozgraniczył picie płynów, których skutkiem jest wygaszenie trzęsiączki starczej a który płyn nie ma wpływu na trzęsiączkę. Z mojego doświadczenia jak byłem studentem, miałem kumpla w akademiku. Mimo młodego wieku (22) nie był w stanie funkcjonować bez flaszki wódki od rana. Trząsł się i klekotał szukając swojej teczki, a tam likier curacao albo miętowy, albo cherry. Po wytrąbieniu dwóch setek, natychmiast uspokajał się. Drżenia wygasały się natychmiast. Są napoje bezalkoholowe, ale one nie dają skutku tłumienia drgawek. Niektóre soki mogą przywracać kontakt ze światem. O tym informował ludność Mariusz Szalbierz w komunikacie Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego, że sok grapefruitowy daje efekt w postaci odświeżenia umysłu.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:16Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: do głupkaTreść komentarza: Odmiana nazwisk zakończonych na -wicz w liczbie mnogiej wymaga końcówki -wiczowie a nie -wicze.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:04Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: psychiatraTreść komentarza: Brunek ze swoim emploi jest protoplastą Tuska.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:51Źródło komentarza: Czy burmistrz Wolski próbuje ponownie skłócić gminę?Autor komentarza: IV BTreść komentarza: On, ten Noska chciał napisać, że przeżywają, ale mu się omsknął gruby paluch roztrzęsiony ze starości i konsumpcji płynów. Obok jest klawisz -u-. I wyszło, że przeżuwają. Nosce wsio ryba, co kto i komu do czemu.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:30Źródło komentarza: Kult kłamstwa
Reklamadotacje rpo
Reklama