Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Patriotycznie w BWA

BWAiUP w Pile zaprosiło na wernisaż wystawy fotografii „Oni walczyli o Polskę 1918-1945 - patrioci regionu Północnej Wielkopolski”. Ekspozycję przygotowano w ramach projektu „Niepodległa” realizowanego wraz z Powiatem Pilskim, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Patriotycznie w BWA

Dyrektor BWA Edmund Wolski witając gości wernisażu, pierwszeństwo oddał bohaterom wieczoru. A byli nimi wielkopolscy powstańcy, żołnierze wojen z 1920 i 1939 roku, a także okupacji w latach 1939-1945 i powojennego okresu komunistycznej represji z terenu obecnych powiatów: pilskiego, chodzieskiego, czarnkowsko- trzcianckiego, złotowskiego. To ich wizerunki na planszach z fotografiami prezentuje przygotowana wystawa. Dopełnieniem ekspozycji były eksponaty wypożyczone Galerii przez Muzeum Okręgowe w Pile – można było m.in. obejrzeć mundur identyczny z tym, w jakim służył i zginął na posterunku w Jeziorkach w dniu 1 września 1939 roku kapral Piotr Konieczka – pierwsza polska ofiara II wojny światowej.

Na wernisaż przybyli m.in. krewni zaprezentowanych bohaterów (m.in. Kazimierza Rybickiego, pułkownika, powstańca wielkopolskiego, kawalera Krzyża Złotego i Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari i Bronisława Kluczyka, także powstańca wielkopolskiego, wachmistrza 15. Pułku Ułanów, kawalera Krzyża Virtuti Militari) przedstawiciele Powiatu Pilskiego ze starostą Eligiuszem Komarowskim na czele oraz Przemysławem Pochylskim, etatowym członkiem zarządu Powiatu Pilskiego, historycy z Wojciechem Kicmanem z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło w Pile i Romanem Chwaliszewskim – regionalistą, kierownikiem pilskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Maria Bochan z Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, ks. kanonik Władysław Deryng – kapelan pilskiego Ars Medicalu i wielu innych.

Z minirecitalem wystąpiła uznana pilska pianistka Jolanta Reszelska, która wykonała mazurki Fryderyka Chopina. Był to przepiękny, niezwykle wzruszający i jednocześnie podniosły koncert, genialnie ułożony - w sposób oddający uczucia i stany emocjonalne towarzyszące Polakom w chwilach kolejnych ważnych dla naszego kraju wydarzeń historycznych. Artystkę nagrodzono gromkimi brawami.

Podniosłym momentem było złożenie wiązanki kwiatów w podziękowaniu wszystkim bohaterom, którzy walczyli o nasz kraj, przez starostę Eligiusza Komarowskiego oraz wnuczkę powstańca wielkopolskiego Kazimierza Rybickiego.

Wystawa prezentuje 60 plansz z fotografiami ze zbiorów muzealnych i prywatnych wraz z opisem, powiększonych i wydrukowanych w formatach 100 x 70 cm i 70 x 50 cm, które obrazują Polaków niezłomnych i niepokornych, żyjących w tamtych czasach i walczących o niepodległą ojczyznę oraz wiele reprodukcji dokumentów dających świadectwo prawdy o ich losach. Dopełnieniem fotografii jest katalog z biogramami pokazanych bohaterów.

Wystawę można oglądać do 13 października. Galeria zaprasza zarówno młodzież gimnazjalną i ponadgimnazjalną, studentów, a także wszystkich, którzy interesują się historią Polski.

Wystawę i katalog pod względem merytorycznym przygotował kurator - historyk, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Pile, Marek Fijałkowski. Projekty graficzne 60 kolaży z fotografii do wystawy wykonała Edyta Kin. Aranżacją wystawy zajęła się Anna Kluza – artysta plastyk.

eKi

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: red is badTreść komentarza: "red", to jak doniósł Marek Barabasz, Noska, ZN, Aleksander Radek, (men), Kazek Posada. Barabasz skomentował, że red znaczy z ang. czerwony a Noska jest czerwony do bólu. To wszystko wyjaśnia.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:16Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama