Panie wójcie, zbliża się koniec kadencji, a więc czas podsumowań. Co było największym pana zdaniem największym osiągnięciem w tym okresie?
Obejmując stanowisko wójta w 2014 roku nie spodziewałem się, że tak wiele spraw będzie wymagało mojej natychmiastowej reakcji. Można zapytać, dlaczego reakcji? Otóż, stan Urzędu Gminy z jakim musiałem się zmierzyć był fatalny. Począwszy od konieczności zinformatyzowania samego urzędu, zakupu niezbędnych sprzętów do referatu gospodarczego po zmniejszenie długu, który uniemożliwiał wykonywanie najpilniejszych inwestycji z uwagi na brak zdolności kredytowej gminy. Zanim rozpoczęła się moja praca nad koncepcją funkcjonowania gminy należało zrobić wszystko, aby tę pracę unowocześnić i usprawnić, po to by efektywnie realizować założenia programowe prezentowane w programie wyborczym. Nie jestem człowiekiem, który łamie dobre imię drugiej osoby, dlatego też uniknę oceny poprzedniej władzy, choć pozostawiała ona wiele do życzenia i przede wszystkim naprawy. Mijająca kadencja mimo trudności z jakimi przyszło jej się zmierzyć okazała się jednak pozytywna na wielu płaszczyznach związanych m.in. z infrastrukturą drogową: realizacja ulic Zielonej, Kościelnej, Tysiąclecia, Dworcowej oraz Kordeckiego, która w związku z brakiem aprobaty ze strony Rady Gminy nie została zrealizowana w całości, ponadto drogi gruntowe na realizację których poniesiono znaczne nakłady finansowe. Trwają prace nad nowym studium dotyczącym całej gminy, które ma na celu zwiększenie istotnych dla Białośliwia miejsc pod rozwój przedsiębiorstw oraz mieszkalnictwa. Modernizujemy sieć wodociągową oraz stację uzdatniania wody, aby zapewnić poprawę jakości wody. Możemy również pochwalić się 54 przyłączami wody do gospodarstw domowych, które tego pilnie wymagały. Kolejnym osiągnięciem, o którym należy wspomnieć są wydatki poniesione na oświatę w wysokości 1 mln zł. Udało się wygłuszyć halę sportową, zmodernizować zaplecze sanitarne, szatnie oraz pracownie. Doceniają Państwo estetykę w naszej Gminie, jest to możliwe dzięki prostym, ale jakże znaczącym sprawom, jak zakup odpowiedniego sprzętu do utrzymania czystości w Gminie, jaką możemy obecnie zaobserwować. Dobro naszych mieszkańców to moja motywacja, która pozwala na dokonywanie działań doprowadzających do polepszenia standardów życia, tak jak w przypadku pomocy żywnościowej z Banku Żywności, którą pozyskaliśmy w ilości 121 ton. Zreorganizowaliśmy oraz usprawniliśmy działania Gminnego Ośrodka Kultury. Ponoszone są większe nakłady finansowe na sport, co w znaczący sposób przekłada się na osiągnięcia dzieci i młodzieży. Na uwagę zasługuję ilość uzyskanych dofinansowań, która pozwoliła między innymi na podejmowanie różnorodnych działań dla dobra mieszkańców gminy. Zmniejszenie zadłużenia gminy, które pozwoliło na rozwój nowych możliwości. W toku są inwestycje, których realizacja jest bardzo istotna, na przykład budowa kanalizacji w miejscowości Nieżychowo. Podczas mijającej kadencji wykonano wiele zadań, które są ważne dla rozwoju Gminy. Należą one do zadań małych, jednak mają ogromne znaczenie dla życia mieszkańców.
A czy tych inwestycji mogło być więcej, gdyby współpraca z Radą Gminy układała się bardziej wzorcowo? Mówiąc delikatnie, bardziej skomplikowanej, często rzucającej kłody pod nogi i trudnej do okiełznania rady w naszym regionie trudno szukać.
Współpraca z Radnymi, tak jak Pan wskazuje, nie należała do najłatwiejszych. Zawsze jednak przyświecał mi jeden główny cel, dobro mieszkańców oraz dobro naszej gminy. Starałem się konkretnie i rzeczowo tłumaczyć pojawiające się pytania czy wątpliwości, jednak aby je zrozumieć, druga strona musi wykazywać inicjatywę słuchania, jak również zrozumienia w zgodzie z obowiązującymi zasadami prawa. Moje działania opieram na tym, aby spełnić oczekiwania całej Gminy, a nie pojedynczych jednostek. Niejednokrotnie jednak bywało tak, że różnego rodzaju konflikty z Radnymi wynikały z ich prywatnych upodobań, bądź przekonań, które nie powinny mieć miejsca. Cieszę się jednak, że pomimo trudnych chwil, jakie miały miejsce podczas pracy z Radą Gminy, udało się doprowadzić do realizacji inwestycji ważnych dla naszej lokalnej społeczności, zawdzięczamy to w dużej mierze współdziałaniu z mieszkańcami.
Wracając do inwestycji, to które uznałby pan za największe, jakie udało się zrealizować w mijającej kadencji? No i jakie są dalsze plany?
W mijającej kadencji zrealizowano zadania, których nie należy określać jako największe, ale na pewno potrzebne, które w znaczący sposób przyczyniają się do poprawy jakości życia całej społeczności. Zadania małe generują duże inwestycje, których wykonanie wymaga odpowiednich nakładów finansowych, którymi gospodaruje się mądrze i konsekwentnie. Nie sztuką jest zadłużać gminę do maksimum, sztuką jest wyciągnąć ją z długów, aby następnie móc podejmować kolejne rozsądne kroki do przygotowania inwestycji niezwykle ważnych dla mieszkańców. Żeby mówić o inwestycjach, o których marzą niektórzy, np. budowa przedszkola, basenu czy innych tego typu obiektów użyteczności publicznej należy najpierw uporządkować sprawy, bez których ciężko jest żyć, między innymi kanalizacja, woda, infrastruktura drogowa, oświetlenie uliczne, poprawa bezpieczeństwa, oświata czy chociażby wiaty przystankowe, które oponentom wydają się mało ambitne. Każdy ma prawo ustalać priorytety, które określają kierunek jego pracy. Pragnę wskazać, że podjęto szereg działań, które pozwoliły poprawić chociażby estetykę Naszej Gminy, na którą z radością tak często wskazują mieszkańcy. Ponadto zrealizowaliśmy zadania takie jak przebudowa ulic w Białośliwiu, dróg lokalnych czy gruntowych, remont i modernizacja obiektów oświatowych, budowa placów zabaw, budynku rekreacyjnego, modernizacja targowiska. Należy również wspomnieć o najbardziej kosztownej inwestycji, wymagającej naszej szczególnej uwagi – budowie kanalizacji w Nieżychowie. Jako włodarz gminy, mam w głowie mnóstwo pomysłów, które chciałbym zrealizować. Najważniejsze jest dla mnie to, aby być szczerym wobec naszych mieszkańców i dlatego też prezentuje w swoim programie wyborczym zadania oraz inwestycje, którym gmina może realnie sprostać. W nadchodzącej kadencji pragnę skupić się głównie na rozwoju infrastruktury technicznej, społecznej oraz gospodarczej w Naszej Gminie.
Wspomniał pan, że nie jest sztuką zadłużać gminę. Czym jednak podyktowana była decyzja o zmniejszaniu zadłużenia gminy? Wiele zadłużonych samorządów tłumaczy, że bez długów nie da się obecnie inwestować czy rozwijać. Wy zadajecie kłam tej tezie, bo i ograniczacie zadłużenie, i inwestujecie.
Decyzja o zmniejszeniu zadłużenia gminy to dla mnie główny priorytet i klucz do dalszych, kosztownych inwestycji. Dlatego też jako rdzenny mieszkaniec Białośliwia i jako Wójt muszę dbać o to, by wszystkim Nam żyło się lepiej. Szukam możliwości realizacji wielorakich zadań, poprzez mądrze zbilansowane zadłużenie możemy teraz podjąć się o wiele bardziej ambitnych wyzwań. Na kolejne zmiany przyjdzie czas, gdyż 4 lata mojej pracy przynoszą widoczne efekty, które już pozwoliły na poprawę standardów życia w Gminie i nadal będą owocować.
Podsumowując, co cieszy Pana najbardziej w tej kadencji i co jest Pana dalszym celem?
Cieszy mnie rozwój Naszej Gminy i pragnę kontynuować działania, jak również podejmować nowe wyzwania prowadzące do zadowolenia i poprawy standardów życia wszystkich mieszkańców Naszej Małej Ojczyzny, którą jest Gmina Białośliwie. Jestem osobą otwartą i komunikatywną, dlatego chętnie wysłucham każdego obywatela tej Gminy i zrobię co w mojej mocy, aby im pomóc oraz zapobiegać ich problemom.
Krzysztof Kuźmicz
Napisz komentarz
Komentarze