Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Pilska Noc Muzeów z przytupem!

Z soboty na niedzielę w Pile – podobnie jak w całej Polsce – odbyła się Noc Muzeów. Atrakcji nie brakowało już od samego południa, bowiem Pilskie Muzeum Wojskowe przygotowało Piknik Militarny z wieloma historycznymi niespodziankami
Pilska Noc Muzeów  z przytupem!

Warkot silników ciężkiego sprzętu wojskowego, pojazdy z okresu II wojny światowej, do tego słynny amerykański transporter HALF-TRACK M16A1 w wersji przeciwlotniczej oraz czołg T-55A w historycznych pilskich barwach, których możliwości zaprezentowano podczas pokazów dynamicznych witały tego dnia pilan i gości na pilskim lotnisku. Dodatkową atrakcją było jedzenie z wojskowej kuchni polowej, a także gry i zabawy dla dzieci.  Organizator – Pilskie Muzeum Wojskowe – zaprosił ponadto do nocnego zwiedzania wystawy stałej „Poznaj 100–letnią Historię pilskiego lotniska”. Była niecodzienna okazja obserwowania terenu lotniska przez noktowizor czołgowy!
Swój program przygotowały pilskie muzea. Muzeum Okręgowe zaprosiło na koncert zespołu N.O.C, bito tam – tradycyjnie – okolicznościowe monety, a swoją działalność zaprezentował zebranym Pilski Klub Krótkofalarski SP3YAC.  Były ciekawe wystawy i wykłady. Kierownik działu archeologicznego dr Jarosław Rola mówił o zabytkach archeologicznych w lasach, z kolei dyrektor pilskiego Muzeum Ziemowit Niedźwiecki oprowadził zwiedzających po wystawie czasowej „Historia komunikacji miejskiej w Pile”. Kierownik działu historycznego Marek Fijałkowski przypomniał natomiast dzieje działającej w Pile sekty Jana Czerskiego. 
W Muzeum Stanisława Staszica - spotkanie z dr Jarosławem Klupsiem z Katedry Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i wykład nt. „Stan rzeczy. Historyczne praktyki fotograficzne w XXI wieku”. Niecodzienną atrakcją wieczoru było niewątpliwie spotkanie z Andrzejem Poniedzielskim – poetą, pieśniarzem, konferansjerem, autorem tekstów piosenek, satyrykiem. Koncert w wiosennej aurze ogrodu na terenie Muzeum Staszica przyciągnął niemały tłum mieszkańców. Wszyscy wracali do domów zachwyceni, rozradowani i ucieszeni. 
Dzięki zaangażowaniu RCK ulicami miasta przejechał „wesoły autobus”, a na Placu Konstytucji 3 Maja odbywała się prezentacja pojazdów z okresu PRL. Muzyczne hity z tego okresu zagrał Julia Band; w RCK – natomiast – słuchaliśmy koncertu w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Pani Anny Duczmal – Mróz. 
    BWA zaprosiło na pokaz fotografii ze zborów własnych, wykonanych w latach 1976–2016, na wystawę malarstwa Pawła Lewandowskiego-Palle, a także na spotkanie z artystą plastykiem Anną Lejbą. Znaczną część wieczoru poświęcono zmarłemu w ub. roku Andrzejowi Wajdzie. Chętni mogli także zajrzeć do pracowni prowadzonej przez Martę Mrówkę w MDK „Iskra”. 
    Od paru już lat w organizację Nocy Muzeów włącza się pilskie Gimnazjum nr 5. Tym razem w szkole zaprezentowano wystawę zdjęć Pilskiej Grupy Pasjonatów Fotografii KADR, a dla zwiedzających otwarty był zabytkowy strych szkoły i wieża zegarowa. 
To była zdecydowanie… magiczna noc!  
(es) e
zdjęcia: Krystian Szczelczyk  


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama