Kwiaty i znicze złożono pod pomnikiem Powstańca Wielkopolskiego w Ujściu oraz pod figurą z tablicami pamiątkowymi w Byszkach. Ponadto odwiedzono cmentarze w Kruszewie i Mirosławiu, gdzie spoczywają wielkopolscy powstańcy. Tam też pojawiły się kwiaty i znicze.
W roku jubileuszowym podejmowano w gminie Ujście szereg inicjatyw upamiętniających powstańców wielkopolskich. Na tych terenach żyło ich wielu. W związku z powyższym na pięciu cmentarzach: w Ujściu, Kruszewie, Byszkach, Nowej Wsi Ujskiej i Mirosławiu umieszczono okolicznościowe tablice. Wcześniej nakładem Ujskiego Domu Kultury wydano publikację "Powstańcy Wielkopolscy 1918/1919 mieszkańcami gminy Ujście", autorstwa Wojciecha Kicmana i Marzeny Rybarczyk. Publikacja jest efektem wieloletnich badań, ustaleń i pozyskiwania danych o czynie zbrojnym powstańców wielkopolskich z terenu gminy Ujście w okresie walk o Niepodległość Polski. Wielu mieszkańców odnajduje w nim opowieści o swoich bliskich- pradziadkach, dziadkach, rodzinie.
- Jesteśmy bohaterom tamtych niezwykłych, zimowych dni winni pamięć, bo póki pamiętamy, będą żyli w świadomości współczesnych oraz pokoleń, które przyjdą po nas- napisał w słowie wstępnym burmistrz Ujścia, Roman Wrotecki.
***
Powstanie wielkopolskie toczyło się przeciwko Rzeszy Niemieckiej na przełomie lat 1918–1919. Wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego. Powstańcy czynem zbrojnym chcieli doprowadzić do powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej, umacniającej właśnie swoją niepodległość. Jak wiemy- udało się.
Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze.
(acz)
foto: (pz)
Napisz komentarz
Komentarze