Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Bezpłatne badania profilaktyczne dla kobiet

W trosce o zdrowie mieszkanek Wielkopolski zachęcamy Panie w wieku 25-59 lat do regularnego wykonywania bezpłatnych profilaktycznych badań cytologicznych, a Panie w wieku 50-69 lat do udziału w badaniach mammograficznych. Badania te są bezpieczne, skuteczne, trwają jedynie kilka minut i pozwalają wykryć nawet niewielkie zmiany, które nie dają jeszcze żadnych objawów.
Bezpłatne badania profilaktyczne dla kobiet

Autor: Adobe-Stock

Badanie cytologiczne (tzw. wymaz lub rozmaz cytologiczny) pozwala na ocenę szyjki macicy pod kątem stanów zapalnych, przednowotworowych
i nowotworowych. Wykonywane jest za pomocą wziernika ginekologicznego oraz szczoteczki cytologicznej jednorazowego użytku. Lekarz lub położna pobiera komórki znajdujące się na tarczy i w kanale szyjki macicy, a następnie nakłada rozmaz na szkiełko cytologiczne. Badanie to odbywa się na fotelu ginekologicznym.

Przed przystąpieniem do badania należy zwrócić uwagę na odpowiedni sposób przygotowania:

- na badanie nie należy zgłaszać się w trakcie trwania miesiączki,
- badanie można wykonać nie wcześniej niż 4 dni od ostatniego dnia miesiączki oraz nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki (najlepiej
w  pierwszej połowie cyklu miesiączkowego),
- co najmniej 4 dni przed badaniem należy odstawić leki/preparaty dopochwowe,
- w dniu badania nie należy stosować płukania dopochwowego oraz maści,
- co najmniej 1 dzień przed umówionym badaniem cytologicznym nie należy wykonywać badania ginekologicznego/USG przezpochwowego,
- w przypadku pojawienia się stanu zapalnego w narządach rodnych należy zastosować leczenie, a dopiero później zgłosić się na badanie w celu pobrania wymazu.

Odpowiednie przygotowanie pozwala wykonać badanie w prosty, bezbolesny i szybki sposób.

Warto pamiętać, aby przed badaniem przygotować informacje dotyczące terminu ostatniej miesiączki, długości cyklu miesiączkowego, przyjmowanych leków, stosowanych metod antykoncepcyjnych, przebytych lub przewlekłych chorób oraz ciąż i porodów.

W celu ułatwienia mieszkankom Wielkopolski dostępu do badań bezpłatne badania prowadzone są w mobilnych gabinetach na terenie całego województwa – w cytobusie – gabinecie ginekologicznym, w którym pobierany jest wymaz z szyjki macicy oraz w mammobusie, w którym można wykonać mammografię. O przyjeździe do danej miejscowości będą informowały specjalne plakaty.

Bezpłatną edukację zdrowotną z zakresu profilaktyki onkologicznej dla kobiet w wieku 25-69 lat w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim prowadzą lekarze rodzinni w Przychodni PROVITA w Krzyżu Wielkopolskim.


 

Szczegółowe informacje o profilaktyce, terminach i miejscach warsztatów edukacyjnych, wydarzeń lokalnych oraz postojach mammobusu lub cytobusu – www.openbadania.pl

Wszystkie Panie, które chciałyby skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w cytobusie lub mammobusie, ale nie mają z kim zostawić dziecka lub osoby dorosłej, którymi się opiekują proszone są o przekazanie takiej informacji podczas rejestracji na badanie. Istnieje możliwość zapewnienia bezpłatnej opieki nad osobą zależną na czas badania, którą będzie sprawować pielęgniarka lub położna.

Rejestracja telefoniczna na badania w mammobusie i cytobusie: 61 855 75 28, 61 851 30 77 oraz 609 000 082.

Profilaktyczną mammografię i cytologię można wykonać od poniedziałku do soboty w Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu, ul. Kazimierza Wielkiego 24/26 (rejestracja telefoniczna: 61 851 86 31), a samą cytologię w Centrum Diagnostyki Ginekologia Położnictwo USG w Poznaniu, Plac Spiski 1 (rejestracja telefoniczna: 61 847 87 27).

 

Zapraszamy i zachęcamy do wykonywania badań!

   
     


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama