Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

ZŁOTE PIÓRA dla młodych Mistrzów Słowa rozdane!

W Młodzieżowym Dom Kultury w Pile nagrodzono laureatów XVI Regionalnego Konkursu „O Złote Pióro” odbywającego się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Pile oraz Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol.
ZŁOTE PIÓRA dla młodych Mistrzów Słowa rozdane!

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz studentów z Piły i regionu. Organizatorem jest Klub Literacki „Pegazik” prowadzony przez poetkę i dziennikarkę Zuzannę Przeworską działający przy MDK oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile.

W konkursie, któremu przyświecało hasło „Od magii świata do magii słowa”, wzięło udział 74 autorów, którzy nadesłali 262 utwory wierszem i prozą. Najwięcej prac konkursowych zgłosili młodzi twórcy z Piły, Wyrzyska, Wysokiej, Kaczor Łobżenicy, Osieka, a także z Chodzieży.        

- Poziom był wysoki, wpłynęła rekordowa liczba prac i to o różnorodnej tematyce – tak w skrócie jurorzy Zuzanna Przeworska – przewodnicząca jury, poetka, dziennikarka, wydawca, prezes Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol, która patronuje konkursowi; Elżbieta Ambroż – poetka i Jan Arski – dziennikarz, animator kultury, wiceprezes Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol, podsumowali tegoroczną edycję konkursu.

W imieniu Zarządu Powiatu zwycięzcom gratulował Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, a w poszczególnych kategoriach główne nagrody zdobyli:

 

Autorzy ze szkół podstawowych:

ZŁOTE PIÓRO – MARIKA PYTLARZ – SP5 w Pile - za dojrzałość metafor, bogactwo języka i głębię pytań w zestawie liryczno-refleksyjnych wierszy: ”Zguby”, „Wahania”, „Pytania”

II nagroda ex aequo: Julia Musiał SP11 Piła - za głębokie przemyślenia, za marzenia o „lataniu nad własnymi myślami” wplecione w piękne i lapidarne poetyckie strofy; Tatiana Pacholska SP Wyrzysk - za tajemniczość zamkniętą w interesujących, sprawnie napisanych miniaturkach literackich: „Niedaleko”, ”Niech się dzieje”, Weronika Ciżmowska  SP2 Piła - za fantazję twórczą w zabawnym, pełnym przygód opowiadaniu „Wielka awantura”; Maja Wygrzywalska SP4 Piła - za pełną fantastyki podróż po Pile i „genialne” odkrycia w opowiadaniu „Mój wielki dzień – moja pamięć o Powstaniu Wielkopolskim”. 

III nagroda ex aequo: Sandra Załóg, Maja Augustyn, Karolina Dębicka, Gabriela Kubera;

Autorzy z gimnazjów:

ZŁOTE PIÓRO – ALICJA TYRAŃSKA z gimnazjum w SP^ w Pile – za błyskotliwą narrację w intrygującym, literackim opowiadaniu psychologicznym „Anioł”

II nagroda ex aequo:

- Wiktoria Pytlarz z Gimnazjum SP5 Piła - za dojrzały styl, dopracowane puenty, barwne przenośnie, strofy, jakie wpisują się w każdą wrażliwość; Klaudyna Krukowska z Gimnazjum SP2 w Pile - za urodę poetyckich słów i zawartą w wierszach muzykę, która „dotyka głosem”;

III nagroda ex aequo: Amelia Pietrzak, Julia Misiak;

Autorzy ze szkół ponadgimnazjalnych:

ZŁOTE PIÓRO – WERONIKA PYTLARZ z I LO im. M.Skłodowskiej-Curie w Pile - za własną poetykę i cudowną grę słów, bogactwo metaforyki, dojrzałość wątków zaczerpniętych z filozofii, sięgających sedna wrażliwości duszy w zestawie egzystencjalno - lirycznych wierszy i błyskotliwą prozę poetycką „Normy nieużywane”

II nagroda ex aequo: Agata Mindykowska I LO w Pile - za piękno stylu, lekkość pisania o zawiłych drobiazgach składających się na codzienność, bogate metafory wpisane w prozę i jej „Odsłony”; Julia Opiłowska – ZS im. S. Staszica w Pile – za wyobraźnię i barwne obrazy w prozie poetyckiej, za metafory i próby tworzenia dwunastozgłoskowcem;

III nagroda: Jagoda Polak, Klaudia Soczewka

Autorzy – studenci:

ZŁOTE PIÓRO – ALEKSANDRA KAMIŃSKA z Nowego Dworu k. Szydłowa  - studentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu  - za głębię metafor, za „słowa, które nawilżą pęknięte wargi”, za poetycką „tęsknotę za człowiekiem obcym”

II nagroda ex aequo: Zuzanna Golec z Piły – UMK Toruń – za niebanalną wyobraźnię, za opisanie życia „z niedoborem cudów” w miniaturkach literackich i prozie poetyckiej; Aleksandra Wojciechowska z Piły – studentka PWSZ - za świetne liryczne portrety i za to, że nie brakuje jej czasu na wiersze, kiedy „zbyt szybko nastaje noc”

Nagroda Specjalna ufundowana przez Fundację Literacką im. Agnieszki Bartol

Julia Wiśniewska SP5 w Pile – za autobiograficzną, błyskotliwą, bogato ilustrowaną zdjęciami, opowieść o niezwykłej przyjaźni, jaką łączyła autorkę z koniem o imieniu Balansas - za piękną narrację, staranność i ogrom pracy włożonej w przygotowanie książeczki.

Specjalne podziękowania za twórczą pracę z dziećmi i młodzieżą ufundowane przez Fundację Literacką im. Ag, nieszki Bartol otrzymali: Anna Panek (SP Wyrzysk), Małgorzata Zyber (SP4 Piła), Maja Cieślak – Strzelec (SP7 Piła), Marta Orlińska (SP5 Piła), Anna Kozimor (SP Wyrzysk), Katarzyna Włodkowska (ZS im. S.Staszica Piła), Małgorzata Dobrańska (ZS Budowlanych Piła), Beata Lipowicz (SP6 Piła), Mirosława Rościszewska (SP6 Piła);

eKi

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: pokój bez klamekTreść komentarza: Ja bym rozgraniczył picie płynów, których skutkiem jest wygaszenie trzęsiączki starczej a który płyn nie ma wpływu na trzęsiączkę. Z mojego doświadczenia jak byłem studentem, miałem kumpla w akademiku. Mimo młodego wieku (22) nie był w stanie funkcjonować bez flaszki wódki od rana. Trząsł się i klekotał szukając swojej teczki, a tam likier curacao albo miętowy, albo cherry. Po wytrąbieniu dwóch setek, natychmiast uspokajał się. Drżenia wygasały się natychmiast. Są napoje bezalkoholowe, ale one nie dają skutku tłumienia drgawek. Niektóre soki mogą przywracać kontakt ze światem. O tym informował ludność Mariusz Szalbierz w komunikacie Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego, że sok grapefruitowy daje efekt w postaci odświeżenia umysłu.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:16Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: do głupkaTreść komentarza: Odmiana nazwisk zakończonych na -wicz w liczbie mnogiej wymaga końcówki -wiczowie a nie -wicze.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:04Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: psychiatraTreść komentarza: Brunek ze swoim emploi jest protoplastą Tuska.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:51Źródło komentarza: Czy burmistrz Wolski próbuje ponownie skłócić gminę?
Reklama
Reklama