Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

„O krzesła trzeba było walczyć!” , czyli Bonda w Pile

PIŁA  - Najważniejsze, by za każdym razem wspiąć się na nową górę
„O krzesła trzeba było walczyć!” , czyli Bonda w Pile

Katarzyna Bonda, zwana królową polskiego kryminału, gościła w Pile w ramach VII Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła”. Na spotkanie z autorką tetralogii o Saszy Załuskiej („Pochłaniacz”, „Okularnik”, „Lampiony”, „Czerwony pająk”) przybyły prawdziwe tłumy, co absolutnie zachwyciło pisarkę.

Katarzyna Bonda w Pile odebrała m.in. specjalne wyróżnienie za swoją twórczość od Szkoły Policji, organizatora festiwalu. Nagrodę autorce kryminałów wręczył z-ca komendanta nadkom. dr Marcin Druszcz.  „Za promowanie służby kryminalnej i dokonań funkcjonariuszy Szkoły Policji w Pile w artystycznie udanej twórczości literackiej” – tak brzmiało uzasadnienie nagrody.

Trzeba pamiętać o tym, że Katarzyna Bonda i nasza Szkoła Policji bardzo się lubią, a jej funkcjonariusze – a zwłaszcza zastępca kierownika Zakładu Służby Kryminalnej podinsp. Leszek Koźmiński, organizator imprezy – są recenzentami książek autorki, szczególnie ich fragmentów dotyczących technik kryminalistycznych, prowadzenia dochodzeń i postępowań na miejscu zbrodni. Katarzyna Bonda ma więc do Piły i pilskich policjantów sentyment szczególny.

– Dlaczego ta nagroda? Bo Katarzyna Bonda była, jest i – ja wierzę – zawsze będzie ze Szkołą Policji w Pile – mówił Leszek Koźmiński, prowadzący spotkanie.

- Byłam gościem pierwszej edycji festiwalu - siedem lat temu!!! - i zapewniam, że nie było takich tłumów! Dzisiaj o krzesła trzeba było walczyć, sala pękała w szwach - jesteście cudowni!!! Jestem wzruszona! – dziękowała przybyłym na spotkanie. Wiele ciepłych słów poświęciła Leszkowi Koźmińskiemu - pomysłodawcy Festiwalu „Kryminalna Piła”. - Leszek Koźmiński dokonał w ciągu tych siedmiu lat niebywałej rzeczy! Lechu! Gratuluje! – powiedziała i napisała także na swoim facebookowym profilu.  

Rolę podinsp.. Koźmińskiego w propagowaniu festiwalu i uczynieniu z niego imprezy ogólnopolskiej podkreślało wiele osób. Przypominano, jaka frekwencja towarzyszyła imprezie podczas pierwszych jej edycji, a jakie tłumy przychodzą na spotkania obecnie; mówiono o imprezach towarzyszących festiwalowi, o spotkaniach z policyjnymi ekspertami i fachowcami, o panelach dyskusyjnych, grze miejskiej. Faktycznie, „Kryminalna Piła” dzisiaj ma się czym pochwalić. Wystarczy wymienić nazwiska autorów, którzy tylko w tym roku przyjechali do Piły na festiwal, dostrzec ich mnogość i pozycję w rankingu polskich twórców kryminałów: Katarzyna Bonda, Marek Krajewski, Ryszard Ćwirlej, Robert Małecki, Kazimierz Kyrcz … itd.

Spotkanie z K. Bondą było niezwykle emocjonujące. Pisarka mówiła o początkach swojej pisarskiej drogi, o dziennikarskich doświadczeniach i o mediach, z którymi nie zawsze żyje dobrze. Miała też parę rad dla pilan i podzieliła się z nimi przemyśleniami nad tym, jak układać swoje życie, jak się doskonalić.

- To, co jest najważniejsze, to to, żeby za każdym razem wspiąć się na nową górę. I żeby mieć z niej świetny widok. I żeby zobaczyć tę następną górę, a ta następna wyższa jeszcze musi być i musi być na nią trudniejsze wejście. I potem nie pamięta się już tych przeszkód po drodze i tego, że kilka razy odpadło się i prawie umarło. Bo pamięta się tylko to, że się udało. I o to chodzi. Wydaje mi się, że zawsze o to powinno chodzić – mówiła Katarzyna Bonda na spotkaniu z pilanami.

Po spotkaniu ustawiła się długa kolejka po autografy Katarzyny Bondy.

 

***

Podczas spotkania na finał festiwalu rozdano kolejne nagrody: Nagrodę dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2018 otrzymał Robert Małecki za powieść „Skaza”. Wyróżnienie Komendanta Szkoły Policji w Pile trafiło do rąk Ryszarda Ćwirleja, autora powieści „Już nikogo nie słychać”, wyróżnienie otrzymał także Marek Krajewski za powieść „Mock. Pojedynek”.

k

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

stolarz meblowy 15.04.2019 18:03
O ile ta pani jest w realu taka, to ja bym się nie bił o krzesło a o jakiś dwuosobowy mebel z przeznaczeniem do leżenia.

strajkujący nauczyciel 15.04.2019 17:58
Może jakiś nowy kryminał, serial historyczny jak walka o tron, może być walka o krzesło. Demokracja nie wymaga zbyt wiele.

Łukasz Mastalerek 11.04.2019 16:51
Goście na tegorocznej edycji "Kryminalnej Piły" mieli wiele ciekawego do powiedzenia,dziękuję wszystkim zaproszonym autorom powieści kryminalnych i zapraszamy do Piły ponownie.

ja 11.04.2019 18:34
Ja nikogo nie zapraszam.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: pokój bez klamekTreść komentarza: Ja bym rozgraniczył picie płynów, których skutkiem jest wygaszenie trzęsiączki starczej a który płyn nie ma wpływu na trzęsiączkę. Z mojego doświadczenia jak byłem studentem, miałem kumpla w akademiku. Mimo młodego wieku (22) nie był w stanie funkcjonować bez flaszki wódki od rana. Trząsł się i klekotał szukając swojej teczki, a tam likier curacao albo miętowy, albo cherry. Po wytrąbieniu dwóch setek, natychmiast uspokajał się. Drżenia wygasały się natychmiast. Są napoje bezalkoholowe, ale one nie dają skutku tłumienia drgawek. Niektóre soki mogą przywracać kontakt ze światem. O tym informował ludność Mariusz Szalbierz w komunikacie Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego, że sok grapefruitowy daje efekt w postaci odświeżenia umysłu.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:16Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: do głupkaTreść komentarza: Odmiana nazwisk zakończonych na -wicz w liczbie mnogiej wymaga końcówki -wiczowie a nie -wicze.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:04Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: psychiatraTreść komentarza: Brunek ze swoim emploi jest protoplastą Tuska.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:51Źródło komentarza: Czy burmistrz Wolski próbuje ponownie skłócić gminę?
Reklamadotacje rpo
Reklama