Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

„O krzesła trzeba było walczyć!” , czyli Bonda w Pile

PIŁA  - Najważniejsze, by za każdym razem wspiąć się na nową górę
„O krzesła trzeba było walczyć!” , czyli Bonda w Pile

Katarzyna Bonda, zwana królową polskiego kryminału, gościła w Pile w ramach VII Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła”. Na spotkanie z autorką tetralogii o Saszy Załuskiej („Pochłaniacz”, „Okularnik”, „Lampiony”, „Czerwony pająk”) przybyły prawdziwe tłumy, co absolutnie zachwyciło pisarkę.

Katarzyna Bonda w Pile odebrała m.in. specjalne wyróżnienie za swoją twórczość od Szkoły Policji, organizatora festiwalu. Nagrodę autorce kryminałów wręczył z-ca komendanta nadkom. dr Marcin Druszcz.  „Za promowanie służby kryminalnej i dokonań funkcjonariuszy Szkoły Policji w Pile w artystycznie udanej twórczości literackiej” – tak brzmiało uzasadnienie nagrody.

Trzeba pamiętać o tym, że Katarzyna Bonda i nasza Szkoła Policji bardzo się lubią, a jej funkcjonariusze – a zwłaszcza zastępca kierownika Zakładu Służby Kryminalnej podinsp. Leszek Koźmiński, organizator imprezy – są recenzentami książek autorki, szczególnie ich fragmentów dotyczących technik kryminalistycznych, prowadzenia dochodzeń i postępowań na miejscu zbrodni. Katarzyna Bonda ma więc do Piły i pilskich policjantów sentyment szczególny.

– Dlaczego ta nagroda? Bo Katarzyna Bonda była, jest i – ja wierzę – zawsze będzie ze Szkołą Policji w Pile – mówił Leszek Koźmiński, prowadzący spotkanie.

- Byłam gościem pierwszej edycji festiwalu - siedem lat temu!!! - i zapewniam, że nie było takich tłumów! Dzisiaj o krzesła trzeba było walczyć, sala pękała w szwach - jesteście cudowni!!! Jestem wzruszona! – dziękowała przybyłym na spotkanie. Wiele ciepłych słów poświęciła Leszkowi Koźmińskiemu - pomysłodawcy Festiwalu „Kryminalna Piła”. - Leszek Koźmiński dokonał w ciągu tych siedmiu lat niebywałej rzeczy! Lechu! Gratuluje! – powiedziała i napisała także na swoim facebookowym profilu.  

Rolę podinsp.. Koźmińskiego w propagowaniu festiwalu i uczynieniu z niego imprezy ogólnopolskiej podkreślało wiele osób. Przypominano, jaka frekwencja towarzyszyła imprezie podczas pierwszych jej edycji, a jakie tłumy przychodzą na spotkania obecnie; mówiono o imprezach towarzyszących festiwalowi, o spotkaniach z policyjnymi ekspertami i fachowcami, o panelach dyskusyjnych, grze miejskiej. Faktycznie, „Kryminalna Piła” dzisiaj ma się czym pochwalić. Wystarczy wymienić nazwiska autorów, którzy tylko w tym roku przyjechali do Piły na festiwal, dostrzec ich mnogość i pozycję w rankingu polskich twórców kryminałów: Katarzyna Bonda, Marek Krajewski, Ryszard Ćwirlej, Robert Małecki, Kazimierz Kyrcz … itd.

Spotkanie z K. Bondą było niezwykle emocjonujące. Pisarka mówiła o początkach swojej pisarskiej drogi, o dziennikarskich doświadczeniach i o mediach, z którymi nie zawsze żyje dobrze. Miała też parę rad dla pilan i podzieliła się z nimi przemyśleniami nad tym, jak układać swoje życie, jak się doskonalić.

- To, co jest najważniejsze, to to, żeby za każdym razem wspiąć się na nową górę. I żeby mieć z niej świetny widok. I żeby zobaczyć tę następną górę, a ta następna wyższa jeszcze musi być i musi być na nią trudniejsze wejście. I potem nie pamięta się już tych przeszkód po drodze i tego, że kilka razy odpadło się i prawie umarło. Bo pamięta się tylko to, że się udało. I o to chodzi. Wydaje mi się, że zawsze o to powinno chodzić – mówiła Katarzyna Bonda na spotkaniu z pilanami.

Po spotkaniu ustawiła się długa kolejka po autografy Katarzyny Bondy.

 

***

Podczas spotkania na finał festiwalu rozdano kolejne nagrody: Nagrodę dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2018 otrzymał Robert Małecki za powieść „Skaza”. Wyróżnienie Komendanta Szkoły Policji w Pile trafiło do rąk Ryszarda Ćwirleja, autora powieści „Już nikogo nie słychać”, wyróżnienie otrzymał także Marek Krajewski za powieść „Mock. Pojedynek”.

k

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

stolarz meblowy 15.04.2019 18:03
O ile ta pani jest w realu taka, to ja bym się nie bił o krzesło a o jakiś dwuosobowy mebel z przeznaczeniem do leżenia.

strajkujący nauczyciel 15.04.2019 17:58
Może jakiś nowy kryminał, serial historyczny jak walka o tron, może być walka o krzesło. Demokracja nie wymaga zbyt wiele.

Łukasz Mastalerek 11.04.2019 16:51
Goście na tegorocznej edycji "Kryminalnej Piły" mieli wiele ciekawego do powiedzenia,dziękuję wszystkim zaproszonym autorom powieści kryminalnych i zapraszamy do Piły ponownie.

ja 11.04.2019 18:34
Ja nikogo nie zapraszam.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jego farmutilTreść komentarza: Dla wspomożenia akcji klockowania gamet nasz sztyft redakcyjny Mariusz niech się zgłosi do szefa firmy utylizacyjnej przy drodze DK10. Tam mają ubojnię i nie mają co zrobić z gametami buhajów.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 12:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: komercjaTreść komentarza: Są doniesienia w mediach, że realizuje się koncepcję formowania klocków ze zgromadzonych porcji, zdeponowanych w terrarium.Tak uzyskane klocki mają być zbywane na rynku podobnie jak masło, smalec, margaryna.Data dodania komentarza: 9.04.2025, 14:12Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: FP - fatalna pomyłkaTreść komentarza: Zastanawia ciągła potrzeba Szalbierza, żeby przywalić hejterkowi, chociaż zawadzić o but, żeby wiedział, że jest ktoś, kto czuwa.Data dodania komentarza: 9.04.2025, 13:29Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: anatomopatologTreść komentarza: Uszy ma chyba po mamusi, jakby z pieca kaflowego stworzonego przez zdolną damę, specjalistkę sztuki zduńskiej.Data dodania komentarza: 9.04.2025, 11:14Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: lipcowe rżnięcie w PileTreść komentarza: Upłynęło 2353 dni a oni dalej tacy śliczni, zakochani, zapatrzeni w siebie jak dwa pedały jednego roweru.Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:00Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Padł też Zbigniew Noska w trybie chrześcijańskim u świętego Antoniego pomocnego do poszukiwania zguby. Zbychu się jak widać odnalazł dla wieczności.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 12:46Źródło komentarza: Nikt nie wie, że jesteś psem
Reklama
Reklama