Młodzież z pracowni Lucyny Pach, pilskiej artystki, malarki, zaprezentowała swoje prace w MDK „Iskra”. – Chcę serdecznie podziękować wszystkim moim uczniom za miłą atmosferę na zajęciach. Bo tylko w dobrej atmosferze powstają wspaniałe dzieła. Jesteście wspaniałymi ludźmi. Pomagacie sobie nawzajem, potraficie cieszyć się z sukcesów swoich kolegów. Wielu zazdrości mi, że mam taką wspaniałą młodzież. Jestem z was i z waszych dokonań bardzo dumna – mówiła L. Pach.
Wydarzenie objął patronatem starosta pilski Eligiusz Komarowski.
W środę, 24 kwietnia, w MDK „ISKRA” odbył się kolejny wernisaż prac rysunku i malarstwa młodzieży z pracowni Lucyny Pach – nauczycielki prowadzącej autorskie zajęcia plastyczne w Młodzieżowym Domu Kultury. Swoje prace wystawiło 13 uczennic. Patronat nad imprezą objął starosta Eligiusz Komarowski, a podziękowania i gratulacje uczniom składali dyrektor Biura Starosty Agnieszka Matusiak oraz członek Zarządu Powiatu Pilskiego Przemysław Pochylski.
Zaprezentowanych zostało 67 prac, większości dużego formatu 100 x 100 cm, 100x140cm. Są to obrazy olejne na płótnie, obrazy akrylowe oraz rysunki.
- Wystawiamy wybrane prace 13 uczniów: Angeliki Bobkiewicz, Pauli Oleksów , Marty Polcyn, Juli Tecław, Mai Stawickiej – Pipowskiej, Weroniki Czajkowskiej, Katarzyny Domańskiej, Michaliny Piotrowskiej, Katarzyny Piotrowskiej, zdających w tym roku szkolnym egzaminy wstępne na wyższe uczelnie w tym na uczelnie artystyczne na kierunki: grafika, architektura wnętrz, animacja, wzornictwo przemysłowe, a także na uczelnie politechniczne na architekturę. Trzy osoby - Maria Klimek, Martyna Dach i Pola Obarska - zdają do Liceum Plastycznego, a jedna z wystawiających już studiuje. Jest to Marta Zatylny studentka 4 roku na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Artystycznym (kierunek grafika) – wymienia Lucyna Pach.
- Wszystkim wystawiającym dzisiaj swoje prace ogromnie gratuluję. Wystawa jest na wysokim poziomie artystycznym. Opanowaliście trudną sztukę obserwacji. Jestem z was dumna – podsumowała artystka, mentorka młodych artystów z MDK „Iskra”.
- Prezentujemy dzisiaj dużo rysunków martwej natury, malarstwo martwej natury, jak i rysunki postaci z natury, ponieważ takie są wymogi egzaminacyjne. Także jeśli chodzi o naukę rysunku i malarstwa, polega ona przede wszystkim na obserwacji natury i te zadania do tego bardzo dobrze się nadają – wyjaśnia L. Pach.
Oprócz tego, że uczniowie rysują i malują na zajęciach Lucyny Pach, rozwijają także swoją artystyczną świadomość. – Same manualne zdolności nie wystarczą, żeby zostać artystą. Sztuka zawiera w sobie potencjał intelektualno- emocjonalny. Same manualne zdolności tworzą rzemieślnika, nawet doskonałego, ale rzemieślnika. Dlatego ważne jest, by rozwijać także swoją świadomość. Stąd na egzaminach wstępnych jest przeprowadzana rozmowa z kandydatem, mająca wykazać, jaki jest poziom jego świadomości artystycznej – mówiąc kolokwialnie, by sprawdzić, czy nadaje się on na artystę – zdradza artystka. Rozwijaniu świadomości artystycznej młodzieży służy m.in. ich udział w wernisażach i wizyty w znajdującym się w tym samym budynku Biurze Wystaw Artystycznych.
***
W roku szkolnym 2018/2019 na zajęcia do pracowni Lucyny Pach uczęszcza 85 osób. Zajęcia prowadzone są w 4 grupach mieszanych składających się z grupy ogólnej i grupy ukierunkowanej.
- Zajęcia prowadzę wg własnego programu autorskiego. Na moje zajęcia do grupy ogólnej uczęszczają osoby, których pasją jest rysowanie i malowanie, ale które niekoniecznie w przyszłości będą się wiązać z jakąkolwiek dziedziną sztuki. Zapewne będą świadomymi odbiorcami sztuki. Mam nadzieję, że malowanie i rysowanie zostanie ich pasją do końca życia, czego im serdecznie życzę – mówi Lucyna Pach.
W ukierunkowanej grupie natomiast, uczniowie przygotowują się z rysunku i malarstwa do egzaminów wstępnych na akademie sztuk pięknych, uniwersytety artystyczne, uczelnie politechniczne oraz do liceów plastycznych.
W ubiegłym roku szkolnym 11 uczniów z pracowni Lucyny Pach zdawało egzaminy wstępne do artystycznych szkół wyższych i do liceów plastycznych – wszystkie te osoby dostały się na wybrane uczelnie, na wybrane kierunki. – To wspaniała sprawa, że wszystkim się udało. Cieszę się z tego bardzo. I życzę wszystkim, którzy dzisiaj wystawiają tutaj swoje prace, by także dostali się do wymarzonych szkół. Mam nadzieję, że tak będzie – mówi L. Pach.
Dodajmy, że uczniowie Lucyny Pach zdobywają nagrody w konkursach plastycznych. W tym roku szkolnym w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ,,Barwy wolności” nagrodę zdobyła Maja Stawicka- Pipowska .
W dowód uznania osiągnięć artystyczny w roku szkolnym 2018 /2019 Lucyna Pach przyznała wystawiającym swoje prace na wernisażu 12 dyplomów, ,Złoty pędzel” i 1 dyplom ,,Srebrny pędzel” oraz nagrody.
eKi
______________________________________________________________________________________
Sukces Mai Stawickiej- Pipowskiej
uczennicy z pracowni Lucyny Pach
Obraz Mai Stawickiej- Pipowskiej ,,Długie dni” został zaprezentowany na wystawie w Galerii Studenckiej START w Wielkiej Zbrojowni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wernisaż odbył się 15 kwietnia 2019 roku. Maja była jedną z 15 osób wystawiających. Wystawa jest zatytułowana ,,Nie pokażę, bo się wstydzę”.
Wszyscy wystawiający oprócz Mai Stawickiej- Pipowskiej to studenci, tym większy sukces uczennicy Lucyny Pach. Wśród grona wystawiających studentów znalazła się Ines Jabłońska, była uczennica Lucyny Pach, obecnie studentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Gratulacje dla uczennic Lucyny Pach – byłej i obecnej!
Napisz komentarz
Komentarze