Dużą frajdę miały dzieci, na których czekały kreatywne warsztaty oraz miasteczko animacyjne, a w nim malowanie twarzy, skręcanie balonów, zabawa z chustą animacyjną, bańki mydlane, zabawy z klaunem. Można też było zrobić sobie "tatuaż", zapleść warkoczyki oraz pobaraszkować w wielkiej pianie. Swoje umiejętności zaprezentowały przedszkolaki – tym razem w tanecznych rytmach – oraz solistki i grupy taneczne działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Białośliwiu. Własny program przedstawiła Szkoła Tańca "Dance Life" z Piły
Nazajutrz odprawiona została msza święta z okazji zakończenia obchodów 800-lecia Białośliwia, odprawiona przez ks. kanonika Kazimierza Czynsza. Oficjalne zwieńczenie jubileuszu przypieczętowane zostało odsłonięciem pamiątkowej kolumny 800-lecia w Parku Dworskim Raczyńskich. W uroczystości uczestniczyli m.in.wójt gminy Krzysztof Rutkowski, przewodniczący rady gminy Krzysztof Sonnenberg, radni, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, harcerze, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy wsi.
- Idea ustawienia kolumny w Parku Dworskim Raczyńskich zrodziła się rok temu, gdy rozpoczynano obchody 800-lecia – przypomina Wojciech Coblewski, historyk, dyrektor białośliwskiego gimnazjum. - Kolumnę wieńczy rzeźba orła z piaskowca pochodzącego z kamieniołomów bolesławieckich, wykonana przez artystę Mariusza Pryjdę z Kamiennej Góry na Dolnym Śląsku. Autorska wizja przedstawia orła w układzie przypominającym dzisiejsze godło, ale odbiega od znanego nam wszystkim schematu, gdyż orzeł nie ma korony. To wizerunek nieukoronowanego orła piastowskiego, który pojawił się na polskich monetach z XII-XIV wieku. Dodatkowym elementem jest natomiast pełzający wąż – według biblijnych zapisów symbol grzechu i zła, w którego wbijają się szpony zwycięskiego orła. W kolumnie umieszczono również tzw. kapsułę czasu, zawierającą dla następnych pokoleń informacje o dzisiejszym Białośliwiu.
Po południu odbył się piknik rodzinny. Wszystkie atrakcje były bezpłatne, dzieci korzystały więc do woli z dmuchanego plac zabaw ze zjeżdżalnią, gigantycznych piłkarzyków, czy basenu z piłeczkami. Można też było wziąć udział w konkursach sprawnościowych i rodzinnych zabawach.
Chętni mogli również zajrzeć na stację kolejki wąskotorowej, gdzie wolontariusze TWKP uruchomili dwudniowe przejażdżki ciuchcią.
(msz, woco)
Napisz komentarz
Komentarze