Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Osocze ozdrowieńców na wagę złota. Piła włącza się do akcji

Wstępna kwalifikacja ozdrowieńców, którzy będą chcieli oddać osocze będzie się odbywać w Pile. Co więcej, zainteresowani nie będą musieli jechać do Poznania własnym środkiem transportu, tylko zostaną tam dowiezieni busem należącym do Regionalnego Centrum Kultury.
Osocze ozdrowieńców na wagę złota. Piła włącza się do akcji

Osocze ozdrowieńców – od wielu tygodni to towar deficytowy, o który trwa walka. Może ono przyczynić się nie tylko do opracowania skutecznych szczepionek na koronawirusa, ale także do łagodzenia objawów zakażenia u osób, które właśnie walczą z COVID-19. Nie dziwi więc, że w ostatnim czasie ostro ruszono z akcjami poszukiwania ozdrowieńców, którzy chcieliby podzielić się osoczem i pomóc w tej walce. Mieszkańcy Północnej Wielkopolski, w celu oddania osocza muszą udać się do Poznania. I tu zaczynają się pierwsze problemy.

- Osocze ozdrowieńców jest lekiem zarówno cennym, jak i bardzo deficytowym. Powodem takiej sytuacji są między innymi trudności, jakie napotykają ozdrowieńcy, choćby w dotarciu do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Chodzi o separatory, jakie mają wojewódzkie centra krwiodawstwa, dzięki którym z pobranego od jednego dawcy osocza, będzie mogło skorzystać 2, 3, a nawet 4 biorców – tłumaczy Elżbieta Czechowska, specjalista chorób wewnętrznych i hematologii.

To oznacza, że nie ma możliwości oddania osocza w najbliższym szpitalu, a jedynie w placówkach w miastach wojewódzkich. Z tego też powodu część ozdrowieńców rezygnuje. By zminimalizować ich liczbę, Piła zaoferowała bezpłatny transport takich osób do Poznania.

- Transport będzie odbywał się busem należącym do Regionalnego Centrum Kultury. Dawców tam i z powrotem przewieziemy bezpłatnie. Uznaliśmy także, że warto zadbać o tężyznę fizyczną ochotników i dla tego w formie podziękowania oferujemy im jednoosobowe lub rodzinne bilety do Aquaparku – zadeklarował prezydent Piotr Głowski.

To jednak tylko jeden z elementów zachęcających do oddania osocza. Kolejnym ma być fakt, iż wstępna kwalifikacja kandydatów do oddania osocza ma się odbywać w Pile, a konkretnie w klinice Ars-Medical. Także w tym wątku chodzi o zmniejszenie do minimum formalności, jakimi poddawani są ozdrowieńcy, tak by nie zniechęcać ich do niesienia pomocy.

- W ten sposób unikniemy sytuacji, że ktoś pojedzie z własnej inicjatywy, wyda pieniądze na podróż i na miejscu okaże się, że z przyczyn medycznych nie może być dawcą – powiedziała doktor Elżbieta Czechowska.

Kto może być dawcą?

1. Potwierdzone przebyte zakażenie koronowirusem.

2. W przypadku występowania objawów podczas choroby – minimum 28 dni od ustąpienia objawów.

3. Przy bezobjawowym przebiegu zakażenia – minimum 18 dni od zakończenia izolacji.

4. Kryterium wiekowe: 18 – 65 lat.

Jak i gdzie się zgłosić?

Jeśli spełniamy kryteria podane wyżej, zgłaszamy się do Kliniki Ars Medical, przygotowując wcześniej następujące informacje:

- imię i nazwisko

- nr telefonu kontaktowego

- informację na temat pozytywnego wyniku jednego z trzech badań: testu PCR, test antygenowego, badania na przeciwciała.

Trzy sposoby zgłoszenia:

1. Zgłoszenie osobiste, w kopercie oznakowanej hasłem (OZDROWIENIEC), którą potencjalni dawcy zostawiają w rejestracji głównej lub w punkcie odbioru wyników badań, który znajduje się w wejściu głównym (od alei Wojska Polskiego).

2. Zgłoszenie telefoniczne od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 13.00, do kliniki Ars Medical, tel - 67 211 99 40.

3. Zgłoszenie mailowe ( w tytule należy wpisać hasło OZDROWIENIEC) na adres: [email protected]

Kwalifikacja i transport dawców do Poznania i z powrotem

1. O kwalifikacji zadecyduje lekarz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, który telefonicznie przeprowadzi z dawcą szczegółową ankietę. Jej wynik zadecyduje, czy potencjalny dawca może oddać osocze, czy nie.

2. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, lekarz RCKiK poinformuje o tym dawcę oraz koordynującą akcję Klinikę Ars Medical.

3. Klinika Ars Medical poinformuje zakwalifikowanego dawcę, o terminie transportu do Poznania i z powrotem do Piły.

4. Przypomnijmy, że osobom oddającym krew lub osocze, przysługuje dzień wolny od pracy. Jeśli jednak będzie to konieczne, lekarz Kliniki Ars Medical, wystawi dawcy zwolnienie lekarskie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: red is badTreść komentarza: "red", to jak doniósł Marek Barabasz, Noska, ZN, Aleksander Radek, (men), Kazek Posada. Barabasz skomentował, że red znaczy z ang. czerwony a Noska jest czerwony do bólu. To wszystko wyjaśnia.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:16Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama