Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Jan Balcerzak zaprasza: nieoczywista wycieczka do Czarnkowa

Dziś zapraszam na kolejną z cyklu „wycieczkę nieoczywistą”, a wszystko za sprawą przewodnika „Czarnków. Szlaki turystyczno-historyczne”, jaki dzięki uprzejmości kolegi z Rowerowej Sekcji Turystycznej w Czarnkowie (dziękuję Pawle!) dotarł do moich rąk.
Jan Balcerzak zaprasza: nieoczywista wycieczka do Czarnkowa

Lektura tej skromnej objętościowo pozycji zauroczyła mnie po prostu. Poręczna książeczka w sam raz do kieszeni turystycznych spodni albo kurtki podzielona na kilka części. Jak w każdym szanującym się przewodniku mamy garść wiedzy historycznej, dzieje herbu, kalendarium, a nawet wykaz właścicieli miasta.

Ale nie to jest najciekawsze – najważniejsze jest świeże spojrzenie autorów na to co proponują obejrzeć. Mamy więc rozdział zatytułowany „Szlak zabytkowej architektury” - a wszystkim zdawać by się mogło, że w Czarnkowie niczego ciekawego architektonicznie znaleźć nie można. Jakże się mylimy – pełno w mieście obiektów wartych obejrzenia: kamienice z XIX i przełomu XIX i XX wieku, dworki o jeszcze starszej historii, obiekty przemysłowe a nawet most przez Noteć o ciekawych dziejach. Na fotografiach zobaczyć można przykłady skromnej, ale gustownej secesji, która oparła się niszczycielskim próbom skuwania wszystkich ozdób (była niestety taka tendencja w latach 60- i 70-tych ubiegłego wieku).

Kolejny rozdział „Szlak przemijającego piękna” pokazuje ile smaczków dojrzeć można podczas zwykłego codziennego spaceru, jeśli idąc patrzy się nie tylko pod nogi a ma oczy otwarte na wszystko co dookoła – gzymsy, balkony, balustrady, balustradki, ozdobne kartusze, chorągiewki na dachu, pilastry, medaliony, inicjały właścicieli kamienic i daty ich powstania, kamienne i żeliwne odboje chroniące przejazdy bramne przed nieostrożnością wozaków przywożących węgiel na podwórze. Są nawet propozycje przekroczenia bram lub drzwi wejściowych budynków i obejrzenia detali klatek schodowych, zachowanych ceramicznych posadzek, klamek itp.

Rozdział następny do zaproszenie do prawdziwej galerii zabytkowych drzwi – prostych, całych z drewna, płycinowych, z ozdobnymi kratami lub bez, z szybkami solo albo w połączeniu z detalami metalowymi – po prostu architektoniczne piękno w czystej postaci.

Ruszajcie więc do Czarnkowa, już, teraz. Jest tylko jeden szkopuł – przewodnik można zakupić w Muzeum Ziemi Czarnkowskiej od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00, wiec jeśli służbowo nie jedzie się do Czarnkowa albo nie ma tam rodziny lub przyjaciół jego zdobycie może być utrudnione. Tak sobie jednak myślę, że być może na usilną prośbę pracownicy muzeum dadzą się namówić na wysyłkę przewodnika – dodatkowa opłata za jego wysyłkę jest warta tej inwestycji...


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ipn 24.03.2021 15:57
Jan Balcerzak - tw Wiktor.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: red is badTreść komentarza: "red", to jak doniósł Marek Barabasz, Noska, ZN, Aleksander Radek, (men), Kazek Posada. Barabasz skomentował, że red znaczy z ang. czerwony a Noska jest czerwony do bólu. To wszystko wyjaśnia.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:16Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama