Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Warsztaty z prawa budowlanego

Z taką propozycją Powiat Pilski wyszedł po raz pierwszy. Mowa o bezpłatnych warsztatach z prawa budowlanego, które odbyły się w środę w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra”.
Warsztaty z prawa budowlanego

- Pracując na stanowisku starosty, spotykam się z wieloma osobami, które składają wnioski o pozwolenia na budowę. Część złożonych dokumentów wymaga poprawek, co oczywiście zabiera bezcenny czas. Warto zadbać o znajomość prawa, które pomoże zapobiec ewentualnym pomyłkom. Wychodzimy naprzeciw przedsiębiorcom, realizującym inwestycje budowlane. Wierzymy, że z naszym wsparciem będzie im znacznie łatwiej przebrnąć przez gąszcz przepisów. Dziękuję wszystkim, którzy dotarli na nasze warsztaty – powiedział starosta Eligiusz Komarowski, który organizował przedsięwzięcie wraz z Mileną Tomasz, powiatowym inspektorem nadzoru budowlanego.

– Zależy nam, aby jak największa liczba podmiotów zapoznała się z prawem budowlanym w celu uniknięcia nieprawidłowości przy składaniu wniosków, czy realizacji inwestycji. Chcemy, żeby inwestorów nie dotknęły przykre konsekwencje, związane z samowolą budowlaną. Dlatego uważam, że takie warsztaty są bardzo dobrym pomysłem – stwierdziła Milena Tomasz, która tego dnia wygłosiła prelekcję, koncentrującą się na trzech sprawach: procesie realizacji inwestycji, utrzymaniu obiektów budowlanych i samowolach budowlanych.

Duży wkład w organizację warsztatów miał Wydział Architektury i Budownictwa, działający w ramach Starostwa Powiatowego w Pile. Jego pracownicy, wraz ze specjalistami reprezentującymi Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, przez cały czas trwania zajęć dyżurowali, udzielając porad zainteresowanym firmom.

Aleksandra Kinowska, dyrektor wydziału, przedstawiła zgromadzonym, jak przebiega proces pozyskiwania pozwoleń na budowę: - Każda budowa musi być poprzedzona wydaniem pozwolenia, o które zabiega sam inwestor. Są jednak drobne wyjątki, w przypadku których takie pozwolenie nie jest wymagane: wiaty w zabudowie mieszkalnej, jak również wolno stojące altany na działkach o określonej wielkości. Nie trzeba też zgłaszać docieplenia budynków o wysokości do 12 metrów. Warto wiedzieć, że Powiat nie pobiera opłat za wydanie pozwoleń na zabudowę mieszkalną. Maksymalny czas oczekiwania na decyzje wynosi 65 dni, jednak my staramy się wydawać je bez zbędnej zwłoki. Decyzja staje się prawomocna po dwóch tygodniach. 

Osoby zainteresowane procesem pozyskiwania pozwoleń na budowę mogą korzystać ze wsparcia Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Pile od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:30 – 15:30.

(pp)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Vacłav 30.06.2017 21:57
Dobry pomysł, widać że ten starosta jednak sporo robi

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama