- Pracując na stanowisku starosty, spotykam się z wieloma osobami, które składają wnioski o pozwolenia na budowę. Część złożonych dokumentów wymaga poprawek, co oczywiście zabiera bezcenny czas. Warto zadbać o znajomość prawa, które pomoże zapobiec ewentualnym pomyłkom. Wychodzimy naprzeciw przedsiębiorcom, realizującym inwestycje budowlane. Wierzymy, że z naszym wsparciem będzie im znacznie łatwiej przebrnąć przez gąszcz przepisów. Dziękuję wszystkim, którzy dotarli na nasze warsztaty – powiedział starosta Eligiusz Komarowski, który organizował przedsięwzięcie wraz z Mileną Tomasz, powiatowym inspektorem nadzoru budowlanego.
– Zależy nam, aby jak największa liczba podmiotów zapoznała się z prawem budowlanym w celu uniknięcia nieprawidłowości przy składaniu wniosków, czy realizacji inwestycji. Chcemy, żeby inwestorów nie dotknęły przykre konsekwencje, związane z samowolą budowlaną. Dlatego uważam, że takie warsztaty są bardzo dobrym pomysłem – stwierdziła Milena Tomasz, która tego dnia wygłosiła prelekcję, koncentrującą się na trzech sprawach: procesie realizacji inwestycji, utrzymaniu obiektów budowlanych i samowolach budowlanych.
Duży wkład w organizację warsztatów miał Wydział Architektury i Budownictwa, działający w ramach Starostwa Powiatowego w Pile. Jego pracownicy, wraz ze specjalistami reprezentującymi Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, przez cały czas trwania zajęć dyżurowali, udzielając porad zainteresowanym firmom.
Aleksandra Kinowska, dyrektor wydziału, przedstawiła zgromadzonym, jak przebiega proces pozyskiwania pozwoleń na budowę: - Każda budowa musi być poprzedzona wydaniem pozwolenia, o które zabiega sam inwestor. Są jednak drobne wyjątki, w przypadku których takie pozwolenie nie jest wymagane: wiaty w zabudowie mieszkalnej, jak również wolno stojące altany na działkach o określonej wielkości. Nie trzeba też zgłaszać docieplenia budynków o wysokości do 12 metrów. Warto wiedzieć, że Powiat nie pobiera opłat za wydanie pozwoleń na zabudowę mieszkalną. Maksymalny czas oczekiwania na decyzje wynosi 65 dni, jednak my staramy się wydawać je bez zbędnej zwłoki. Decyzja staje się prawomocna po dwóch tygodniach.
Osoby zainteresowane procesem pozyskiwania pozwoleń na budowę mogą korzystać ze wsparcia Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Pile od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:30 – 15:30.
(pp)
Napisz komentarz
Komentarze