Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Poznaj dzieła złotego duetu

Dzisiaj w Pałacu Działyńskich w Złotowie odbył się wernisaż wystawy "Mistrzowskie jak rzadko które … "Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce"
Poznaj dzieła złotego duetu

Wernisaż spotkał się z niezwykle dużym zainteresowaniem, w pałacowej sali zjawił się nadkomplet gości! Przybyłych sympatyków historii Złotowa i twórczości P. J. Lenne przywitała Katarzyna Urban, zapraszając na początku do wysłuchania minirecitalu utworów z epoki bohatera wystawy, Trio instrumentalne - Amelia i Janusz Jędrzejczyk oraz Stanisław Ogorzałek w stylowych strojach zebrało gorące brawa za swój wykon. Obszerny wykład o działalności P. J. Lenne i K. Schinkela - Złotego duetu, ich śladach w Złotowie wygłosił Jerzy Jelonek. Gratulacje na ręce prezesa stowarzyszenia WZLOT - Kamili Krzanik-Dworanowskiej, które sprowadziło wystawę do Złotow złożył m.in. Henryk Szopiński, dr Paweł Owsianny i burmistrz Adam Pulit. Podziękowania wszystkim zaangażowanym osobom i instytucjom, właścicielom pałacu złożył także jeden z inicjatorów sprowadzenia wystawy - Stanisław Pawełek, wyróżniając p. Żebryk, którzy wypatrzyli wystawę podczas zwiedzania zamku Sarny w Sudetach.

Peter Joseph Lenné (1789-1866) był jednym z najwybitniejszych architektów krajobrazu XIX wieku. Artysta-ogrodnik pozostawił po sobie liczne założenia parkowe, które do dziś budują tożsamość wielu europejskich miast. Nie każdy jednak wie, że Lenné swój los związał także ze Złotowem. Wystawa stanowi zaproszenie do odkrycia zaprojektowanych przez niego ogrodów krajobrazowych położonych na wschód od Odry, znajdujących się obecnie w granicach Polski (w tym złotowski Zwierzyniec), w których powstaniu Lenné miał bezpośredni lub pośredni udział. Wystawa przedstawia przykłady wybitnych realizacji parkowych i szkicuje ich obecny stan.

Wystawa jest prezentowana w formie stojących plansz, przedstawiających ujęcie historyczne i stan obecny obiektów, zaprojektowanych przez P. J. Lenné. Ze zbiorów muzealnych można obejrzeć powiększone wizerunki pocztówek złotowskiego Zwierzyńca z okresu międzywojennego. Atrakcją multimedialną wydarzenia był film, przygotowany przez Roberta Cierniaka, prezentujący miejsca związane ze słynnym architektem krajobrazu. Całość okraszona dźwiękami lasu, tak aby zaangażować wszystkie zmysły zwiedzających. Wernisaż stanowić będzie inaugurację cyklu kulturalnych wydarzeń, m.in. wykładów, w złotowskim Pałacu Działyńskich.

Wystawę zwiedzić będzie można wraz z muzealnym przewodnikiem. Wystawa potrwa do 30 czerwca 2023 roku i będzie dostępna dla we wtorki i czwartki - w godzinach od 10:00 do 16:00, oraz w weekendy od 13:00 do 16:00.

Proponowane są również Spacery historyczno-przyrodnicze z leśnikiem po Parku Zwierzyniec, który został zaprojektowany przez pruskiego architekta. Pierwsze terminy: 4 i 6 kwietnia, godz. 11:00. Możliwe jest umówienie terminu zwiedzania dla grup, zainteresowanych prosimy o kontakt pod nr tel. tel. 539 942 765.

Wystawa wraz z wydarzeniami towarzyszącymi organizowana jest w ramach zadania publicznego, które jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Miasto Złotów. Organizatorzy: Lokalna Organizacja Turystyczna Wielkopolskie Zdroje, Nadnotecki Instytut UAM w Pile, Muzeum Ziemi Złotowskiej, Nadleśnictwo Złotów, Pałac Działyńskich w Złotowie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lux veritatisTreść komentarza: Ma.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 12:12Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama