Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Nowa książka - gratka dla miłośników wąskotorówek

Ukazała się książka "Mała kolejka. Trasa Bydgoszcz - Koronowo" autorstwa Michała Jankowskiego, bydgoskiego historyka, regionalisty i księgarza.
Nowa książka - gratka dla miłośników wąskotorówek

W 1969 roku zlikwidowano połączenia pasażerskie na linii wąskotorowej z Bydgoszczy do Koronowa. Później kursowały tam jeszcze pociągi towarowe. Dzisiaj pamiątką po tamtych czasach jest okazały most przez Brdę w Koronowie, po którym dziś wiedzie ścieżka rowerowa. I niewiele więcej…

W ramach Bydgoskiej Kolei Powiatowej (notabene: integralnie związanej z Wyrzyską Koleją Powiatową) w latach 1895-1969 Bydgoszcz i Koronowo połączone były linią kolei wąskotorowej. Jak wielkie znaczenie miała ciuchcia w ówczesnej codzienności, świadczy ogrom materiałów, jakie odnaleźć można na jej temat w dawnej prasie oraz obecnie na forach internetowych miłośników wąskotorówek. 

Teraz pamięć o tej linii i jej pracownikach przywraca wyjątkowa publikacja Michała Jankowskiego. W książce "Mała kolejka. Trasa Bydgoszcz - Koronowo" autor zabiera czytelnika w niezwykłą podróż w czasie szlakiem wąskich torów z Bydgoszczy do Koronowa. Przybliża okoliczności powstania i funkcjonowania Bydgoskiej Kolei Powiatowej, ale nie tylko na podstawie suchych archiwaliów, lecz przede wszystkim przez pryzmat fantastycznego źródła, jakim jest prasa, w szczególności ta międzywojenna, a także wspomnień, jakie zachowały się o ciuchci.

- Malowniczą trasą kursowały kiedyś małe pociągi służące transportowi towarów i stanowiące podstawowy środek lokomocji. Kolejowy szlak tętnił życiem towarzyskim i turystycznym, obfitował w kąpieliska, restauracje i zakątki pełne atrakcji kulturalno-sportowych. Jak wielkie znaczenie miała "ciuchcia" w ówczesnej codzienności, świadczy ogrom materiałów, jakie odnaleźć można na jej temat w dawnej prasie. Tym bardziej zadziwia fakt, że z tego, o czym ongiś się z dumą rozpisywano, tak niewiele dziś pozostało. Zniknęły tory małej kolejki, a wraz z nimi jakby uszło życie z terenów, które przemierzała – pisze autor.

- Przemierza zapomniane ślady naszej tożsamości, wydobywa je często już jako okruchy dawnej świetności, by postawić je przed naszymi oczami jako utracony, wręcz baśniowy świat, którego echa opowiadają nam o ludziach, ich losach i spuściźnie. "Mała Kolejka. Trasa Bydgoszcz-Koronowo" zabierze Państwa w podróż do przeszłości i wzbudzi jej sentymentalny czar – informuje wydawnictwo Pejzaż.

- Tę książkę chce się czytać i w trakcie czytania czujemy niedosyt a, a to dopiero początek wielkiej przygody wąskotorowej – ocenia Radosław Olejniczak z Towarzystwa Wyrzyska Kolejka Powiatowa. - Osobiście uważam ją za największe dzieło o Bydgosko-Wyrzyskich Kolejach Dojazdowych, a w dużej mierze o bydgoskiej małej ciuchci, gdzie my, mieszkańcy Białośliwia i okolic, również mieliśmy ogromne znaczenie i wpływ na rozwój kolejki wąskotorowej. Co tu więcej pisać, przeczytaj i odpłyń w XIX wiek... 

Spotkanie promocyjne książki odbędzie się 3 kwietnia o godzinie 17.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Białośliwiu. - Michał będzie też z nami w lipcu na 11. Zlocie Miłośników Kolejek Wąskotorowych 600 mm, gdzie będzie można porozmawiać z autorem i zakupić to ciekawe dzieło – dodaje Radosław Olejniczak.

(msz)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

niszczyciele eko 19.04.2023 11:33
(msz) zamieszczając zdjęcie lokomotywy węglowej emitującej straszny dym propaguje zanieczyszczanie środowiska. To jakby cała obora krów wydmuchała swój metan i inne produkty przemiany materii.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lux veritatisTreść komentarza: Ma.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 12:12Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama