Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

We wsi Stare często bywało "gorąco"

We wsi Stare, na skrzyżowaniu stoi kamień, a na nim tablica przywołująca kilka historycznych faktów. Pierwszym z nich jest informacja o zamordowaniu przez niemieckich najeźdźców pierwszego dnia II Wojny Światowej czworga mieszkańców wsi, a wśród nich Heleny Barciszewskiej, będącej wówczas w ciąży. Pamiętajmy, że Stare to była wieś niedaleko przedwrześniowej granicy polsko–niemieckiej i zawsze bywało tu „gorąco”.
We wsi Stare często bywało "gorąco"

Kolejnym faktem historycznym, o którym mowa na tablicy jest „osadnictwo poniatowskie” i obchodzona w 2017 roku jego 80. rocznica. Tu potrzebujemy trochę więcej informacji – „poniatówka” to wiejska drewniana osada z czasów międzywojennej reformy rolnej. Jej nazwa pochodzi od nazwiska ministra rolnictwa Juliusza Poniatowskiego. W latach 1935-1939 w województwach zachodnich powstało ponad 3,5 tys. Poniatówek. Wykonano je głównie z drewna wychodząc z założenia, że lepsze jest dobre budownictwo drewniane niż kiepskie murowane. „Poniatówki” powstawały wg ujednoliconego projektu i każda z zagród składała się z domostwa i obory oraz drewnianej stodoły. Do każdej należała działka rolna o powierzchni około 8 hektarów. Najwięcej powstało ich na terenach przedwojennych województw poznańskiego i pomorskiego.

„Poniatówki” w Starem wzniesiono w roku 1937, kilka z nich, przebudowanych, przekształconych czasem tak bardzo, że aż trudno rozpoznać jej pierwotny kształt, napotkać można przy drodze do Rudnej, a jeśli ktoś jest tym szczególnie zainteresowany to warto odwiedzić skansen w Osieku i tam obejrzeć klasyczną „poniatówkę” w całej okazałości, taką jak wyglądała zgodnie z założeniami projektowymi. 

Jeżdżąc po Polsce, bliżej lub dalej, warto czasem, nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, zdjąć nogę z gazu, nacisnąć hamulec i zatrzymać się przy takich miejscach jak wspomniany kamień w Starem. I chwała ludziom, którzy w taki sposób starają się ocalić okruchy historii lokalnej – a ja dziękuję Panu Edwardowi Fąferkowi, byłemu wieloletniemu sołtysowi wsi, który przybliżył mi sprawę tablicy na kamieniu w centrum Starego.

Jan Balcerzak


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: red is badTreść komentarza: "red", to jak doniósł Marek Barabasz, Noska, ZN, Aleksander Radek, (men), Kazek Posada. Barabasz skomentował, że red znaczy z ang. czerwony a Noska jest czerwony do bólu. To wszystko wyjaśnia.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:16Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Ewka, pamiętasz?Treść komentarza: I co ty na to?Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:05Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: korektTreść komentarza: 27 lipca 2014 na portalu dzienniknowy bloger Paweł Kujawa popełnił felieton, czy coś takiego pod tytułem "Czy Warsztaty są potrzebne? Są!" Chodziło o warsztaty jazzowe chodzieskie.Data dodania komentarza: 29.03.2025, 20:15Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama