W trakcie debaty skupiono się na problemie wprowadzenia zmian w polskiej edukacji w zakresie rozpowszechniania wiedzy i kształtowania postaw młodzieży wobec nasilania się zjawiska zmiany klimatu. To działanie jest jednym z elementów realizacji projektu pn. "Aktywna szkoła z klimatem i zdrową atmosferą", realizowanym we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Bona Fide z Poznania.
W debacie wzięły udział zespoły uczniów z miejscowej szkoły oraz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile. Młodzież została przygotowana do dyskusji przez polonistki obu szkół: Ilonę Pazderską i Iwonę Krasowską.
Debacie przysłuchiwało się szerokie grono młodzieży i nauczycieli oraz zaproszonych gości - przedstawicieli lokalnych społeczności: Urzędu Miasta i Gminy w Miasteczku Krajeńskim z burmistrzem Krzysztofem Jackiem Oświecimskim na czele, Rady Miasta i Gminy w Miasteczku Krajeńskim z przewodniczącym Szymonem Kunkiem, Lokalnej Grupy Działania "Krajna Nad Notecią" w Pobórce Wielkiej, Rady Rodziców przy ZSCKR w Brzostowie. Obecny był także dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile Paweł M. Owsianny, leśniczy leśnictwa Łobzonka oraz przedstawiciel Kcyńskiego Alertu Smogowego.
Obradom przewodniczył marszałek debaty, który udzielał głosu obu stronom: po stronie Propozycji byli uczniowie z Brzostowa, a po stronie Opozycji młodzież z Piły. Ci drudzy mieli trudniejsze zadanie aby przekonać oponentów wobec powszechnej świadomości, że zmiany klimatu są istotne – jednak poradzili sobie znakomicie.
Po debacie rozwiązała się ożywiona i pasjonująca dyskusja związana z tematem obrad. Przedstawiciele widowni przedstawiali swoje, często sprzeczne, stanowiska, a debatanci popierali je lub odrzucali dobrze dobranymi argumentami.
- Spotkanie w Brzostowie było owocne: przy okazji kształtowania kolejnych umiejętności w prowadzeniu rozmów, ukazało potrzebę zmian w szkolnictwie oraz form i sposobu podejścia do edukacji różnych grup wiekowych społeczeństwa. Stało się także okazją do wymiany poglądów i zawarcia nowych znajomości - ocenia opiekun projektu, nauczyciel Roman Jasiński.
(msz)
Napisz komentarz
Komentarze