Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

W Brzostowie jak w Oksfordzie

20 kwietnia br. w auli Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Michała Drzymały w Brzostowie odbyła się debata prowadzona w formule debaty oksfordzkiej na temat związany ze zmianami klimatu. Jej przesłaniem było hasło: "W szkołach w Polsce powinien być realizowany osobny przedmiot dotyczący zmian klimatu".
W Brzostowie jak w Oksfordzie

W trakcie debaty skupiono się na problemie wprowadzenia zmian w polskiej edukacji w zakresie rozpowszechniania wiedzy i kształtowania postaw młodzieży wobec nasilania się zjawiska zmiany klimatu. To działanie jest jednym z elementów realizacji projektu pn. "Aktywna szkoła z klimatem i zdrową atmosferą", realizowanym we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Bona Fide z Poznania.

W debacie wzięły udział zespoły uczniów z miejscowej szkoły oraz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile. Młodzież została przygotowana do dyskusji przez polonistki obu szkół: Ilonę Pazderską i Iwonę Krasowską.

Debacie przysłuchiwało się szerokie grono młodzieży i nauczycieli oraz zaproszonych gości - przedstawicieli lokalnych społeczności: Urzędu Miasta i Gminy w Miasteczku Krajeńskim z burmistrzem Krzysztofem Jackiem Oświecimskim na czele, Rady Miasta i Gminy w Miasteczku Krajeńskim z przewodniczącym Szymonem Kunkiem, Lokalnej Grupy Działania "Krajna Nad Notecią" w Pobórce Wielkiej, Rady Rodziców przy ZSCKR w Brzostowie. Obecny był także dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile Paweł M. Owsianny, leśniczy leśnictwa Łobzonka oraz przedstawiciel Kcyńskiego Alertu Smogowego.

Obradom przewodniczył marszałek debaty, który udzielał głosu obu stronom: po stronie Propozycji byli uczniowie z Brzostowa, a po stronie Opozycji młodzież z Piły. Ci drudzy mieli trudniejsze zadanie aby przekonać oponentów wobec powszechnej świadomości, że zmiany klimatu są istotne – jednak poradzili sobie znakomicie. 

Po debacie rozwiązała się ożywiona i pasjonująca dyskusja związana z tematem obrad. Przedstawiciele widowni przedstawiali swoje, często sprzeczne, stanowiska, a debatanci popierali je lub odrzucali dobrze dobranymi argumentami.

- Spotkanie w Brzostowie było owocne: przy okazji kształtowania kolejnych umiejętności w prowadzeniu rozmów, ukazało potrzebę zmian w szkolnictwie oraz form i sposobu podejścia do edukacji różnych grup wiekowych społeczeństwa. Stało się także okazją do wymiany poglądów i zawarcia nowych znajomości - ocenia opiekun projektu, nauczyciel Roman Jasiński.

(msz)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama