Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

[CHODZIEŻ] Rady Jakuba Porady

Miejską Bibliotekę Publiczną w Chodzieży odwiedził Jakub Porada - dziennikarz, podróżnik, prowadzący programy telewizyjne m. in „Expres” w TTV, a wcześniej „Poranki” w TVN24. Jego „Porada na weekend” w Travel Channel, czy „Porada na wakacje - Zanzibar” do dziś przy-ciągają przed telewizory rzesze miłośników podróżowania. Jest także autorem 8 książek i co nie każdy wie, wokalistą oraz aktorem. Grał m.in. w musicalach w Teatrze Muzycznym w Gliwi-cach.
[CHODZIEŻ] Rady Jakuba Porady

Wizyta Jakuba Porady dopełniła Tydzień Bibliotek, który zakończył się kilka dni wcześniej. Tradycyjnie kolejne spotkanie z osobistością literacką wzbudziło spore zainteresowanie - największa sala chodzieskiej biblioteki zapełniła się dosłownie do ostatniego miejsca. Porada korzystając z filmów i fragmentów programów wgranych w laptopie przekonywał, że warto zwiedzać świat, warto pod różnym pretekstem odwiedzać ciekawe miejsca choćby te tuż za miedzą jak i podejmować ambitniejsze parotygodniowe wyzwania. Cel podróży nie jest najważniejszy. Dla kogoś wyjazd do Berlina może być przygodą życia równie istotną, jak dla innej osoby przedzieranie się przez amazońską dżunglę. Jakub Porada specjalizujący się na co dzień w prowadzeniu warsztatów i szkoleń o charakterze medialnym nie szczędził zebranym różnego rodzaju rad. Jak stwierdził jego filozofia podróżowania jest następująca - najpierw trzeba przyswoić jak najwięcej informacji o miejscu docelowym, później zobaczyć je i doświadczyć, by na koniec swoje obserwacje opisać i przekazać innym. - Jeśli to możliwe warto jest zadbać o opublikowanie. Przekaz musi być trafny i w miarę krótki.Zresztą jego rady dotyczyły nie tylko samych podróży, ale i innych aspektów życia, ot choćby, jak dobrze wypaść w mediach i nie tylko. - Warto wypowiadać się budując długie zdania, dobrym zabiegiem jest umiejętne obniżenie głosu, o czym wspominam w swojej książce „Sztukmistrz z Tczewa”.    

Podróżnik meandrował m. in. przekonując, że możliwe jest czytanie jednej książki dziennie, by chwilę później powrócić do clou spotkania i tego co najbardziej interesowało zebranych - jak z najmniejszym stresem zaprogramować poszczególne etapy podróży. Porada dzielił się również swoimi doświadczeniami co do różnych wariantów zakupu biletów lotniczych (ach te okazje), czy rezerwowania miejsc hotelowych. - Warto szukać w Internecie, zdarzyło się, że w Dubaju zapłaciłem za nocleg taniej niż w hotelu pod Kielcami. Co najbardziej mu przeszkadza? Bylejakość i… perfekcjonizm. O czym marzy? Czy jest miejsce, które chciałby ujrzeć i doświadczyć, a do którego z różnych powodów nie udało mu się jeszcze dotrzeć? - Tak - Australia. Od czasów młodości to dla mnie „wyśniona kraina”. Jak dodaje miał kiedyś szefa Australijczyka i do dziś ma z tym krajem mnóstwo pozytywnych skojarzeń.

Podczas spotkania z podróżnikiem można było nabyć kilka jego książek, a na koniec do sympatycznego dziennikarza i podróżnika ustawiła się kolejka chętnych (głównie pań), z prośbą o autograf. 

Pik



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama