Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

NOC MUZEÓW w Galerii BWA PP – koncert i mistrzowie malarstwa!

Tegoroczna Noc Muzeów w Polsce miała dwa terminy. Po warszawskiej, z 20 na 21 maja swoje muzealne atrakcje udostępniły między innymi takie miasta jak Kraków, Wrocław, Łódź i Poznań. W Pile zaprosiło do siebie zwiedzających Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego. Odwiedzającym podobało się wszystko: wystawa mistrzów polskiej sztuki, Piła "z lotu ptaka" w fotografii Roberta Judyckiego i koncert Żywi Joł!
NOC MUZEÓW w Galerii BWA PP – koncert i mistrzowie malarstwa!

Autor: eKi

Na Noc Muzeów w Galerii zaprosili Powiat Pilski oraz Galeria Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego. 

Atrakcje rozpoczęły się już w piątkowy wieczór, kiedy to w BWA PP otwarto wystawę malarstwa "Kolory życia" (o wernisażu piszemy na portalu w osobnym tekście – w dziale kultura). To wystawa prac uznanych i cenionych artystów. Trzon kolekcji stanowi twórczość Jana Lebensteina, Andrzeja Wróblewskiego, Henryka Cześnika, a uzupełniono wystawę pracami Franciszka Starowieyskiego, Kiejstuta Bereźnickiego, Edwarda Dwurnika, Tadeusza Pfeiffera, Ewy Skaper i Zbigniewa Urbalewicza.

KOLORY ŻYCIA to 70 dzieł, autorstwa 9 znakomitych polskich malarzy XX i XXI w., a wszystkie prace pochodzą z bogatej kolekcji sztuki Marii i Marka Pileckich, składającej się z malarstwa, grafiki, rzeźby i innych gatunków sztuk plastycznych, stale rozwijającej się, od niemal czterdziestu lat.

W sobotę można było oglądać w Galerii tę bogatą ekspozycję, a także wystawę fotografii Roberta Judyckiego "Butami w chmurach". Autor oprowadzał po wystawie i wiele osób wysłuchało ciekawej opowieści o lotach paralotnią z nieodłącznym aparatem fotograficznym w ręku.

O godz. 20.00 rozpoczął się koncert zespołu Żywi Joł. Pogoda dopisała, muzyka zabrzmiała więc na przyjemnym, zadrzewionym patio galerii. Dopisali także pilanie. 

- Żywi Joł! to świadomy etno-rap prosto z Serca + kocioł innych stylów i inspiracji szerokich jak skrzydła międzygalaktycznego kondora. Dziennikarze muzyczni nazwali nasz nowy styl wiejskim rapem - my nazywamy go one world music – mówili o sobie muzycy.

Zespół powstał w 2021 roku. Za nowatorskie inspirowanie się muzyką etniczną zdobyli II nagrodę Konkursu Scena Otwarta Mikołajków Folkowych 2022.

- Nasz bogaty repertuar to prawdziwa podróż w dźwiękach, szeroki wachlarz akustycznych brzmień i autorska fuzja stylów. Czerpiemy z muzyki wielu kultur. Show jest różnorodne, pozytywne, serdeczne i podnoszące na Duchu. Tworzymy atmosferę do tańca, odprężenia, relaksu. I sielską, i obrzędową. Czasem dajemy do myślenia, ale zawsze do odczuwania.

Zagrali rap i rytmiczne reggae, wspaniale wybrzmiał folk, słuchacze docenili zwłaszcza ludowe inspiracje w muzyce Żywi Joł! – było więc i wspólne śpiewanie i kołysanie, i wystukiwanie rytmu, i dużo, dużo oklasków… 

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lux veritatisTreść komentarza: Ma.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 12:12Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama