Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

Teatr „RAZEM” z nową premierą!

„Chcecie bajki? Oto bajka: Była sobie Pchła Szachrajka…” – słowami z wiersza Jana Brzechwy aktorzy ŚDS Caritas w Pile zaprosili licznych gości do wspólnej zabawy.
Teatr „RAZEM” z nową premierą!
Sala widowiskowa MDK "Iskra" wypełniona po brzegi!

Autor: bek

„Pchła Szachrajka” – przygotowana na podstawie wiersza Jana Brzechwy – to kolejny spektakl Teatru „RAZEM” działającego przy Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas w Pile. Premiera miała miejsce w poniedziałek, 22 maja, w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile. Widownia pękała w szwach; zapełniły ją m.in. dzieci z pilskich przedszkoli, z Powiatowego Centrum Edukacji w Pile, a także uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. M. Grzegorzewskiej. 

- Z niezwykłą przyjemnością gościliśmy na premierze przedstawienia wystawianego przez Teatr „RAZEM”. To barwne przedstawienie, pełne rekwizytów i niezwykłej gry aktorskiej, przeniosło naszych wychowanków w świat Jana Brzechwy i tytułowej Pchły Szachrajki. Dziękujemy za zaproszenie.

- Piękna, radosna, zabawna opowieść. Niby wszyscy ją znamy, ale zobaczyć na scenie Pchłę Szachrajkę – to inna bajka! Bawiliśmy się bardzo dobrze. 

- Podobało mi się! I mogę zacytować: Niesłychana rzecz po prostu, by ktoś tak marnego wzrostu i nędznego pchlego rodu, mógł wyczyniać bez powodu takie psoty i gałgaństwa jak pchła owa, proszę państwa! Było zabawnie! Uśmiech zagościł na twarzach naszych dzieci, a nie ma większej nagrody chyba dla dzielnych aktorów! Dziękujemy serdecznie, także wszystkim, którzy przygotowali ten spektakl. 

To pospektaklowe komentarze. 

Teatr Terapeutyczny „Razem” działający przy ŚDS Caritas powstał w 2018 r. Jego aktorami są uczestnicy oraz terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile. Założycielem teatru jest Aleksandra Kropińska, która reżyseruje spektakle, jak również występuje wraz z aktorami na scenie. 

Teatr „Razem” za cel postawił sobie przełamywanie barier społecznych w postrzeganiu osób z różnymi niepełnosprawnościami i integrację. Przedstawienia grupy skierowane są głównie do uczniów szkół podstawowych, a aktorzy są także wrażliwi na potrzeby innych. Podczas ubiegłorocznego spektaklu „Mały Książę” zbierano np. środki na rehabilitację uczennicy SP nr 7 w Pile. W 2022 r. Teatr „Razem” zagrał wówczas  12 spektakli dla wszystkich szkół podstawowych i placówek specjalnych w Pile. Wcześniej wystawili także „Dziewczynkę z zapałkami” i „Pinokia”. Odbędzie się także kilka przedstawień najnowszej „Pchły Szachrajki”, tak, by wszystkie zainteresowane dzieci i podopieczni placówek socjoterapeutycznych mogli przedstawienie obejrzeć. 

Dodajmy, że Teatr „Razem” odebrał w lutym br.  Nagrodę Starosty Pilskiego w dziedzinie kultury za rok 2022. 

- Tą statuetką nagrodzono nas za działalność w 2022 roku, a dokładnie za przedstawienie „Mały Książę”, które pokazaliśmy 12 razy, we wszystkich szkołach publicznych – mówi prowadząca teatr i scenarzystka przedstawień Aleksandra Kropińska. – To był zarazem spektakl charytatywny na rzecz Klaudii, uczennicy SP 7 w Pile. Występowaliśmy też dla wszystkich placówek specjalnych w Pile i wówczas także miało to wymiar charytatywny – zbieraliśmy pomoce szkolne dla dzieci z Ukrainy.

- To wielki dzień i ogromne wyróżnienie dla naszych wspaniałych uczestników, którzy tworzą Teatr. Jesteśmy Kochani z Was MEGAAA DUMNIII!!! – podkreślają terapeuci ŚDS Caritas w Pile.  

Spektakl „Pchła Szachrajka” powstawał kilka miesięcy. 

- Na nowo zaprzyjaźniliśmy się z kurtyną i prawdziwymi deskami teatralnymi. Nic nie mówiliśmy, nie pisaliśmy ... To miała być wielka NIESPODZIANKA! Nawet nie wiecie jak na nas działa scena!  

Działalność teatru jest możliwa dzięki ścisłej współpracy ze Starostwem Powiatowym w Pile. I najnowszy projekt Honorowym Patronatem objął Starosta Pilski Eligiusz Komarowski.

– Sami nie poradzilibyśmy sobie finansowo i organizacyjnie, tym bardziej że dajemy występy za darmo – mówi Aleksandra Kropińska. - Nasze przedsięwzięcie teatralne jest wielkim wyzwaniem i bez pomocy naszych przyjaciół byłoby nam pod górkę.

Samorząd Powiatu na spektaklu reprezentowali: Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu oraz radna Emilia Piechocka. 

- Kto zna Teatr „Razem” wie, że każda próba, każdy spektakl to czyste szaleństwo w aktorskim wydaniu! – dodają autorzy pokazanej sztuki. 

bek

 

 

 

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: pokój bez klamekTreść komentarza: Ja bym rozgraniczył picie płynów, których skutkiem jest wygaszenie trzęsiączki starczej a który płyn nie ma wpływu na trzęsiączkę. Z mojego doświadczenia jak byłem studentem, miałem kumpla w akademiku. Mimo młodego wieku (22) nie był w stanie funkcjonować bez flaszki wódki od rana. Trząsł się i klekotał szukając swojej teczki, a tam likier curacao albo miętowy, albo cherry. Po wytrąbieniu dwóch setek, natychmiast uspokajał się. Drżenia wygasały się natychmiast. Są napoje bezalkoholowe, ale one nie dają skutku tłumienia drgawek. Niektóre soki mogą przywracać kontakt ze światem. O tym informował ludność Mariusz Szalbierz w komunikacie Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego, że sok grapefruitowy daje efekt w postaci odświeżenia umysłu.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:16Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: do głupkaTreść komentarza: Odmiana nazwisk zakończonych na -wicz w liczbie mnogiej wymaga końcówki -wiczowie a nie -wicze.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:04Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: psychiatraTreść komentarza: Brunek ze swoim emploi jest protoplastą Tuska.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:51Źródło komentarza: Czy burmistrz Wolski próbuje ponownie skłócić gminę?Autor komentarza: IV BTreść komentarza: On, ten Noska chciał napisać, że przeżywają, ale mu się omsknął gruby paluch roztrzęsiony ze starości i konsumpcji płynów. Obok jest klawisz -u-. I wyszło, że przeżuwają. Nosce wsio ryba, co kto i komu do czemu.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:30Źródło komentarza: Kult kłamstwa
Reklama
Reklama