Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Baśnie braci Grimm w wykonaniu lalek z Szamocina

Teatr Stacja Szamocin wspólnie z Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie realizuje cieka-wy projekt pn. „Teatr lalkowy w świetlicach wiejskich”.
Baśnie braci Grimm  w wykonaniu lalek z Szamocina

Program jest realizowany w 4 świetlicach w gminie Szydłowo. Ma na celu propagowanie teatru edukacyjnego i docieranie do widowni mniejszych miejscowości. Umożliwia kontakt z teatrem na wysokim poziomie realizacyjnym i wykonawczym, z dala od dużych aglomeracji miejskich. 

Teatr Stacja Szamocin nawiązuje do tradycji lalkowych wędrownych trup teatralnych, które docierały do każdego miejsca, grały w zastanych warunkach, dla wielorakiej publiczności. Proponujemy w projekcie spektakle z kameralną formą, przyjazne i bliskie tematy, uważne traktowanie widza. Widzowie z małych miejscowości, nie mają możliwości oglądania artystycznego teatru i bardzo rzadko stykają się z formą teatru lalek. Najczęściej brak czasu opiekunów, jak również pieniędzy, sprawia, że młodzież i dzieci są skazani na oglądanie produkcji chałturniczych grup, których występy nastawione są tylko na zysk.

Proponowane inscenizacje stwarzają magiczną atmosferę, by porozmawiać na tematy ważne i bliskie sercu. Bogate doświadczenia szamocińskich animatorów pozwalają na kontynuację sprawdzonych, "modelowych" programów, jak i na tworzenie oryginalnych i pożytecznych nowych projektów. Przykładem jest edukacja kulturalna, realizowana od wielu lat poprzez formę teatru lalek i ideę docierania do miejsc, w których nie bywa teatr artystyczny.

Grupę docelową stanowią wszyscy zainteresowani „spotkaniem” z teatrem: dzieci i młodzież, osoby dorosłe, emeryci i osoby niepełnosprawne, pedagodzy, lokalni liderzy. Miejscem realizacji zadania są świetlice wiejskie w Skrzatuszu, Tarnowie, Pokrzywnicy, Kotuniu. 

Udział wielopokoleniowej publiczności pozwoli na integrację uczestników ze różnicowanych środowisk i w różnym wieku. Realizatorzy projektu zainspirują artystycznie dzieci i młodzież do tworzenia własnych spektakli i do działań twórczych na rzecz rówieśników. Bywalcami świetlic są często seniorzy, którzy lubią oglądać „bajkowe” przedstawienia. Wracają do wspomnień z dzieciństwa i młodości. Na nowo przeżywają przeszłość i utracony czas. Młodych ludzi namówimy do tworzenia rysunków i prac plastycznych po obejrzanym przedstawieniu i wyeksponowania przy okazji kolejnego spotkania. W świetlicy przy Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie odbędzie się finalna wystawa, na której znajdą się prace plastyczne oraz dokumentacja fotograficzna ze spotkań. Stacja Szamocin zaproponuje inicjatywy, które sprawdziły się w małych miejscowościach wiejskich i wyłoniły nowych liderów, tworzących własne, nowatorskie programy i zachęcą dorosłych oraz seniorów do działań kulturotwórczych na rzecz własnej społeczności. Dzięki projektowi nastąpi zlikwidowanie bariery infrastrukturalnej i finansowej w dostępie do działań kulturalnych poprzez bezpłatny udział mieszkańców w proponowanych spotkaniach. Pokazy odbędą się blisko miejsca zamieszkania, co pozwoli na włączanie nowych grup społecznych w życie kulturalne wsi. Działania naszej organizacji poszerzą zakres działalności placówek i pozwolą na obejrzenie spektakli o ciekawej, oryginalnej treści oraz w odmiennej formie. Świetlice w gminie Szydłowo są dostosowane do zapewnienia dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej, osobom ze szczególnymi potrzebami. 

18 i 19 maja został wystawiony pierwszy z trzech proponowanych spektakli „Braciszek i siostrzyczka” wg baśni braci Grimm, z użyciem lalek i form inspirowanych zabawkami dziecięcymi. Spektaklom towarzyszyły warsztaty animacji lalkami i przedmiotami, proste zadania aktorskie, nauka piosenki oraz prezentacja instrumentów.

Kolejne spektakle w czerwcu i lipcu. W czerwcu w świetlicach wiejskich będziemy mogli zobaczyć spektakl „Magiczne abecadło”, a w lipcu „Perły Pieśni”. Terminy spektakli będą dostępne na stronie oraz profilu na Facebooku Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie.

(KPL)

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lux veritatisTreść komentarza: Ma.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 12:12Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama