Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Wystartowały 20. Nadnoteckie Dni Literatury

Trwają 20. Nadnoteckie Dni Literatury: Od wtorku, codziennie z okładek książek i szuflad uwalniana jest poezja. - Wiersze namalowaliśmy między innymi na pilskich chodnikach i skwerach. Zachęcamy do zatrzymania się na chwilę na ulicy i ich odczytania,  zapraszamy także do oglądania zdjęć z akcji na naszym profilu – zachęca pilska Biblioteka.
Wystartowały 20. Nadnoteckie Dni Literatury

Autor: PiMBP w Pile

Tydzień upływa w Pile pod hasłem „uwolnić poezję” - Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile realizuje spotkania z poezją.

- W ramach 20. Nadnoteckich Dni Literatury, pod hasłem „Wiersz dobry na Dzień dobry" uwalniamy poezję z okładek książek i szuflad, dzięki czemu powstaje galeria wierszy chodnikowych oraz poetyckie ogłoszenia – informuje pilska Biblioteka. 

 Na chodnikach, w miejscach uczęszczanych w różnych częściach miasta, zostały umieszczone fragmenty wierszy uznanych twórców oraz lokalnych poetów. Wiersze namalowano kredą w sprayu. Do udziału w akcji placówka zaprosiła wszystkich twórców z regionu Nadnotecia, którzy mają w swoim dorobku jeden lub więcej tomików poetyckich, a także tych, którzy są laureatami konkursów literackich, ale do tej pory piszą do szuflady. 

- Wydrukowane wiersze można zabrać ze sobą, znalazły się w zaprzyjaźnionych sieciach sklepów Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem” w Pile oraz Przedsiębiorstwa Handlowego „WPHW” Spółka z o.o. w Pile. Ponadto wiersze w całości można przeczytać na naszej stronie internetowej, Facebooku i Instagramie pod wspólnym tytułem „Jeden wiersz”, czytelnicy mogą je kopiować, przesyłać i drukować.   

Obok wierszy poetów z regionu: Henryka Liszkiewicza, Elżbiety Ambroż, Tomasza Perlicjana, Edmunda Miscari Czynszaka, Edyty Kin, Ewy Nowakowskiej, Zuzanny Przeworskiej, Moniki Pardy, Agnieszki Świderskiej, Krzysztofa Grabowskiego "Grabaża", Eweliny Wyrzykowskiej, Mirona Nalepy i Tadeusza Wyrwa - Krzyżańskiego prezentowane są – i malowane na chodnikach -  także wiersze uznanych poetów zaliczanych do kanonu poezji polskiej oraz przedstawicieli ciekawych zjawisk literackich: Zbigniewa Herberta, Ryszarda Krynickiego, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Tomasza Różyckiego, Romana Honeta, Marcina Świetlickiego, Andrzeja Sosnowskiego, Jacka Podsiadło, Jacka Dehnela, Wojciecha Bonowicza, Jerzego Jarniewicza, Agnieszki Wolny - Hamkało.

- Codziennie na kolejnych chodnikach i skwerach pojawiają się nowe wiersze. Najbardziej cieszy nas, gdy mieszkańcy zatrzymują się i je czytają. Mamy nadzieję, że nasza akcja umożliwi promocję twórczości wśród przypadkowych osób, grup społecznych, które na co dzień nie są aktywnymi uczestnikami życia literackiego – mówi Joanna Wyrwa – Krzyżańska, dyrektor PiMBP. 

Bądźmy uważni, poezja jest wszędzie! I pozostanie z nami przez parę tygodni… - trwałość chodnikowych wierszy jest ograniczona, ale przy pięknej pogodzie wytrzymają ok. 2 miesięcy. Może niektórym odbiorcom ten czas wystarczy, by zarazić się poezją? 

eKi



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama