Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Rysunki i akwarele Wiktora Zina w Galerii BWA PP

Niezapomniany profesor Wiktor Zin – poprzez swoje rysunki i akwarele – będzie gościem pilskiej Galerii BWA PP. Autorski program telewizyjny Zina, emitowany co dwa tygodnie, gościł na antenie przez około 30 lat. W tym czasie profesor Wiktor Zin wykonał na wizji blisko 30 tysięcy rysunków. Wernisaż wystawy już 1 czerwca (czwartek) o godz. 19.00.
Rysunki i akwarele Wiktora Zina w Galerii BWA PP

Źródło: BWA PP

Niezapomniany profesor Wiktor Zin – poprzez swoje rysunki i akwarele – będzie gościem pilskiej Galerii BWA PP. Na wernisaż zapraszają Powiat Pilski oraz Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego.

Wybitny architekt i konserwator. Urodził się w Hrubieszowie 1925 roku, zmarł 17 maja 2007 roku w Rzeszowie. Był synem Piotra i Stefanii Zinów. Już w młodości przejawiał zainteresowanie sztukami pięknymi. Zwłaszcza pasjonowało go malarstwo i rysunek, do których wykazywał szczególne zdolności. Architekt, profesor Politechniki Krakowskiej, generalny konserwator zabytków, prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa zapamiętany został zwłaszcza jako popularyzator wiedzy o historii sztuki polskiej, felietonista i autor programu telewizyjnego „Piórkiem i węglem”. 

Emitowany co dwa tygodnie program gościł na antenie przez około 30 lat. W tym czasie profesor Wiktor Zin wykonał na wizji blisko 30 tysięcy rysunków. W telewizji polskiej prowadzi między innymi takie cykle jak: „Klub pod smokiem”, „Spotkania z zabytkami”, „Być tutaj”, „Nad Niemnem, Piną i Prypecią”, „Sztuka Patrzenia”, „Opowieści domu rodzinnego”, „Tajemnice miejsc znanych”.

Był także twórcą scenografii do spektakli i oper, autorem prac plastycznych (akwarele) oraz licznych publikacji naukowych, książkowych i prasowych. Autor wielu projektów architektonicznych (w tym koło 50 projektów kościołów i wnętrz kościelnych w kraju i za granicą). 

Zajmował się także działalnością na rzecz miasta Krakowa oraz architektury i zabytków całego kraju. W latach 1977–1981 piastował funkcję generalnego konserwatora zabytków w randze wiceministra kultury i sztuki. W latach 80. XX wieku wykładał na uniwersytecie w Zagrzebiu. Był członkiem Rady Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, członkiem Meksykańskiej Akademii Architektury. Politechnika Krakowska przyznała mu tytuł doktora honoris causa.

Do końca życia był aktywny – zmarł nagle, gdy przygotowywał się do zajęć ze studentami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, w której kierował Katedrą Dziedzictwa Kulturowego i Humanizacji Biznesu.

Galeria zaprasza na wernisaż wystawy: 1 czerwca (czwartek) o godz. 19.00. Galeria Debiutów BWA PP.

Wiktor Zin / Piórkiem i Węglem. Rysunki i akwarele. Kolekcja: Jerzy Kania.

Przypominamy też, że w Galerii BWA PP w Pile do 16 czerwca można oglądać wystawę „Kolory życia. Z kolekcji sztuki Marii i Marka Pileckich” – z dziełami takich artystów jak Starowieyski, Wróblewski, Bereźnicki, Cześnik, Dwurnik, Lebenstein. 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama