Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Wiktor Zin - Piórkiem i Węglem - w pilskiej galerii

W Galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego do 25 sierpnia można oglądać rysunki i akwarele Wiktora Zina. Wystawę otwarto w miniony czwartek.
Wiktor Zin - Piórkiem i Węglem - w pilskiej galerii

Autor: eKi

Emitowany co dwa tygodnie program gościł na telewizyjnej antenie przez około 30 lat. W tym czasie profesor wykonał na wizji blisko 30 tysięcy rysunków! Niezapomniany Wiktor Zin – poprzez swoje rysunki i akwarele – jest obecnie gościem pilskiej Galerii BWA PP. Na czwartkowy wernisaż zaprosili: Powiat Pilski oraz Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego. Wystawę można oglądać do 25 sierpnia. 

Wybitny architekt i konserwator, nazwany przez Jerzego Skrobota w jego książce „architektem piękna”.  Autor wielu projektów architektonicznych (w tym koło 50 projektów kościołów i wnętrz kościelnych w kraju i za granicą). Zajmował się m.in. działalnością na rzecz miasta Krakowa oraz architektury i zabytków całego kraju. Jest m.in. autorem projektów w Polsce: odtworzenia średniowiecznych piwnic odkrytych pod Wieżą Ratuszową, nawierzchni Rynku Głównego w Krakowie, konserwacji Arsenału i Bloku Ormiańskiego w Zamościu, rekonstrukcji miast Opatowa i Chełma, przebudowy architektonicznej organów w Cudownej Kaplicy na Jasnej Górze, rewaloryzacji gmachu Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, projektu witraży w Bazylice św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy, ale i projektów poza granicami kraju, m.in. kaplicy św. Maksymiliana Kolbe w Sterling Heights w USA czy ołtarza głównego w archikatedrze Imienia NMP w Mińsku.

Ale Wiktor Zin  zapamiętany został głównie jako popularyzator wiedzy o historii sztuki polskiej, akwarelista, rysownik, autor szkiców, na których przestawiał bliską nam, bardziej i mniej znaną architekturę i jako autor programu telewizyjnego „Piórkiem i Węglem”. Emitowany co dwa tygodnie program gościł na telewizyjnej antenie przez około 30 lat. 

- W telewizji polskiej Wiktor Zin prowadził również takie cykle jak: „Klub pod smokiem”, „Spotkania z zabytkami”, „Być tutaj”, „Nad Niemnem, Piną i Prypecią”, „Sztuka Patrzenia”, „Opowieści domu rodzinnego”, „Tajemnice miejsc znanych”. Był także twórcą scenografii do spektakli i oper, autorem licznych publikacji naukowych, książkowych i prasowych. 

Gośćmi wernisażu byli Mariola Kalicka, rzeźbiarka (Wydział Rzeźby, Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych, Poznań) oraz Jerzy Kania, właściciel kolekcji. 

- Pamiętam takie czasy w młodości: była niedziela, siadaliśmy przy popołudniowej kawie i oglądaliśmy Zina… mówiła M. Kalicka podczas wernisażu – Zachwycaliśmy się.. to była magia: jeden ruch ręki, powstawały dziwne kreski niesamowite, z których nagle wyłaniał się obraz…

-  Obecny tu Jerzy Kania to mój kolega klasowy - zdawaliśmy maturę razem. Jak zaczęła się nasza wspólna przygoda z Zinem? Kiedyś odwiedziłam Jerzego, pokazał mi kilka kartek i powiedział z namaszczeniem: „Zobacz, to jest Zin…”. Byłam pod wrażeniem! Powiedziałam: słuchaj, ale ty musisz te kartki porządnie oprawić, bo pokażesz je jeszcze kilka razy i zniszczą się. I tak się stało. Dobraliśmy ramy, oprawiliśmy wszystkie i teraz możemy z tą kolekcją jeździć. Pierwsza wystawa jaką zorganizowaliśmy, miała miejsce w 2017 roku w 10 rocznicę śmierci Wiktora Zina – mówiła M. Kalicka. 

Wieczór recitalem fortepianowym uświetniła Maria Kasińska. 

Wystawę "Wiktor Zin / Piórkiem i Węglem. Kolekcja rysunków i akwarel" można oglądać do 25 sierpnia w małej Galerii BWA PP przy ul. Okrzei 9/2 w Pile. 

***

Wiktor Zin urodził się w Hrubieszowie 1925 roku, zmarł w 2007 roku w Rzeszowie. Już w młodości przejawiał zainteresowanie sztukami pięknymi. Profesor Politechniki Krakowskiej. W latach 1977–1981 piastował funkcję generalnego konserwatora zabytków w randze wiceministra kultury i sztuki. W latach 80. XX wieku wykładał na uniwersytecie w Zagrzebiu. Politechnika Krakowska przyznała mu tytuł doktora honoris causa. Nagradzany i odznaczany (m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem KEN, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medalem Polonia Mater Nostra Est).  Dwukrotnie przyznano mu nagrodę „Złoty Ekran” za indywidualność telewizyjną.

 

 

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lux veritatisTreść komentarza: Ma.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 12:12Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama