Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Po prostu UFO!

SZAMOTUŁY/ PIŁA  9. Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicznych zachwycił! Pokaz żywych rzeźb z Brazylii, Argentyny, Turcji, Bułgarii, Belgii, Białorusi, Portugalii, Izraela, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i z Polski, sztuki plastyczne w przestrzeni miejskiej, spektakle, pokaz cyrkowy, widowiska muzyczne, fireshow – to tylko niektóre punkty zakończonego w Szamotułach festiwalu UFO.
Po prostu UFO!

Autor: A. Łazowy

UFO, czyli Uliczny Festiwal Osobliwości - Szamotuły 2023. Przewodnim motywem festiwalu są żywe rzeźby – statuy. Pełen czar! Festiwal odbywa się w Parku Zamkowym oraz na terenach wokół Zamku Górków. Atmosfera bajeczna! Nieustający zachwyt! – Zróbmy u nas coś tak pięknego! – apelują pilanie, którzy wybrali się do Szamotuł na 9. edycję festiwalu.  

Przewodnim motywem festiwalu są żywe rzeźby – statuy. Pełen czar. - Żywe rzeźby opowiadają różne historie, przyciągają uwagę, bawią, zadziwiają kunsztem kostiumu, ruchu, pomysłem, a przede wszystkim umiejętnością nieruchomego zastygania. Wywołują okrzyki podziwu, gdy nagle ożywają witając, czy wchodząc w interakcję z publicznością. Przestrzeń między nimi twórczo wypełniają muzycy, aktorzy, cyrkowcy i wszyscy osobliwi, artystyczni włóczykije – opisują organizatorzy wydarzenia z Szamotulskiego Ośrodka Kultury. 

W tym roku w Szamotułach, w charakterze żywych rzeźb, można było oglądać artystów z Brazylii, Argentyny, Turcji, Bułgarii, Belgii, Białorusi, Portugalii, Izraela, Wielkiej Brytanii i z Polski. Zachwycające charakteryzacje, kostiumy, makijaże, fryzury, atrybuty. Magia dziejąca się na oczach widzów.  

- Był też nasz ukłon w stronę Ukrainy. Festiwal to przede wszystkim dobra zabawa i dużo śmiechu, ale przy tej okazji staramy się także poruszać ważne tematy. Zaprosiliśmy więc dziewięciu artystów z Ukrainy. Niestety część  z nich – z wiadomych przyczyn – nie mogła na festiwal dotrzeć, ale byli wspaniali reprezentanci – mówi dyrektor festiwalu Piotr Michalak. 

Jeśli o ważnych tematach mowa, organizatorzy zaakcentowali mocno w tym roku także ochronę środowiska – m.in. artyści z Turcji w swoich aktach podkreślili tę tematykę, np. stroje w jakich wystąpili, w całości wykonane były z materiałów recyklingowych.  

Do bolesnej prawdy historycznej nawiązały z kolei Sandra Bernardo i Elisabeth Nóbrega z Portugalii. - To Holokaust, którego ofiarom artystki te oddały hołd. Stworzyły scenę więźniów z Oświęcimia. Był to z pewnością najmocniejszy akt wszystkich dotychczasowych edycji – opowiada P. Michalak – Bo UFO ma bawić, uczyć, wzruszać, ale i skłaniać do refleksji… Stąd artyści tworząc swe żywe rzeźby odnoszą się do zmyślonych, ale i rzeczywistych wydarzeń. Co roku na festiwal UFO zamawiamy żywą rzeźbę przedstawiającą historyczną postać z Szamotuł. Był więc już np. Maksymilian Ciężki, a ostatnio Halszka z Ostroga zwana Czarną Księżniczką. Naszą festiwalową księżniczką bez wątpienia jest wspaniała Joanna Nitefor, która w ubiegłym roku czarowała Halszką w baszcie… Halszki. W tym roku wykonała…. Wacława z Szamotuł, kompozytora i poetę, człowieka renesansu, uważanego za najwybitniejszego polskiego kompozytora przed Chopinem. Pojawiła się na schodach prowadzących wprost do zamku. 

- W Szamotułach pojawił się także król, którego ożywił Filipe Ferreira Cristovão z ekipy portugalskiej. Pod zamkiem przechadzał się z kolei Hrabia, w którego wcielił się nastolatek Marko Kyrylchuk. Robił to z arystokratyczną gracją i wyraźnie czegoś szukał. A zebrani chętnie mu pomagali – to była przednia zabawa – komentują festiwalowi goście z Piły. 

Szamotuły gościły także Michelle Tam, która stworzyła największą grupę żywych posągów w Izraelu. Z ponad czterdziestoma aktami występuje obecnie wraz z grupą aktorów jako Human Statues - w swoim kraju i całej Europie. 

Oprócz obcowania z żywymi rzeźbami na festiwalu można było spotkać się także z artystami cyrkowymi, z muzykami, aktorami. W imprezie wzięli m.in. udział reprezentanci grupy Mim IF… działającej przy Iwano- Frankowskim Narodowym Teatrze Muzyki i Dramatu w Ukrainie. I gość z Italii, Ian Deadly, który zabrał publiczność w podróż do krainy improwizacji, żonglowania, hula-hop i wyjątkowego ognistego finału.

Były także spektakle, m.in. „Alicja w Krainie Czarów” w wykonaniu Teatru Za Miastem. Widzów zachwyciły kolorowe kostiumy, niezwykłe rekwizyty i efekty sceniczne. - Urzekła mnie wspaniała muzyka, która, jak się dowiedziałam, została skomponowana specjalnie do tego spektaklu. Wspaniale układała się współpraca aktorów z publicznością – komentuje pilanka. - Nasze przesłanie definiuje przymiotnik osobliwy. To znaczy: szczególny, niezwykły, wyjątkowy niepowtarzalny, zwracający uwagę, nietuzinkowy, unikalny, niespotykany, nie taki jak inny. Taki to festiwal. Tacy artyści. Taka publiczność. Takie miejsce. Po prostu UFO!

O ponieważ „osobliwy” – osobliwe były też festiwalowe działania muzyczne. Rok temu – największy bęben, w tym roku Sambor Dudziński i jego dźwiękowizałka – autorski ogromny muzyczny instrument, stworzony z dawnej snopowiązałki konnej, która jeszcze przed wojną służyła rolnikom. Została przez Sambora Dudzińskiego przerobiona na instrument składający się tak naprawdę z wielu przeróżnych instrumentów. Artysta tworzył m.in. muzykę na żywo wraz z publicznością. 

Jak co roku publiczność festiwalu wybierała swojego ulubieńca, artystę, który skradł serca. Tegoroczną zwycięzcą plebiscytu publiczności została postać Willy Wonka w skórze Euzébio Santosa (Brazylia, Hiszpania). 

O UFO w WTK (Wielkopolska Telewizja Kablowa) tak mówił dyrektor festiwalu Piotr Michalak: - To impreza jedyna w swoim rodzaju - pierwsza w Polsce prezentująca głównie żywe rzeźby. To festiwal najlepszych artystów z całego świata w tej dziedzinie. To nie są amatorzy, a ludzie którzy żyją tą sztuką i żyją też z niej zawodowo: część z nich przez całe swoje życie tworzy tylko żywe rzeźby i jeździ z nimi po całym świecie, część pracuje w teatrach, a latem, kiedy teatry mają przerwę, aktorzy ci wychodzą na ulicę z nowym doświadczeniem. Tworzenie nowej rzeźby to dla nich intensywna praca trwająca czasem nawet pół roku, a na pewno kilka miesięcy. Nasz festiwal jest popularny wśród tych artystów i nas to bardzo cieszy. Oni chcą u nas wystąpić, chwalą sobie miejsce, jego kameralność, specyfikę małego miasta. Podoba się im lokalizacja – festiwal odbywa się w Parku Zamkowym i na terenie wokół Zamku Górków i średniowiecznej Baszty Halszki, więc ma to swój urok. 

Edyta Kin

foto: Artur Łazowy

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: red is badTreść komentarza: "red", to jak doniósł Marek Barabasz, Noska, ZN, Aleksander Radek, (men), Kazek Posada. Barabasz skomentował, że red znaczy z ang. czerwony a Noska jest czerwony do bólu. To wszystko wyjaśnia.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:16Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama