Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

Gdziekolwiek cię poślą, pójdziesz…

PIŁA Na dwunastu planszach zostaną pokazane fotografie kapelanów wojskowych, którzy zginęli w zbrodni katyńskiej w 1940 r.
Gdziekolwiek cię poślą, pójdziesz…

Stowarzyszenie EFFATA w Pile pracuje nad wystawą poświęconą kapelanom katyńskim. Wystawa będzie nosiła tytuł: „Gdziekolwiek cię poślą, pójdziesz…”  a otwarta zostanie w sobotę, 17 czerwca o godz. 12.00 w holu Dworca PKP w Pile. 

Na dwunastu planszach zostaną pokazane fotografie kapelanów wojskowych, którzy zginęli w zbrodni katyńskiej w 1940 r. To kapelani katoliccy: ks. gen. bryg. Czesław Wojtyniak, ks. płk Edmund Nowak, ks. ppłk Edward Choma, ks. ppłk Stanisław Kontek, ks. ppłk Andrzej Niwa, ks. ppłk Jan Ziółkowski i ks. mjr Mieczysław Janas, kapelan prawosławny ks. płk Szymon Fedorońko, kapelan ewangelicko-augsburski gen. bryg. Ryszard Paszko oraz rabin ppłk Baruch Steinberg – informuje Artur Łazowy, prezes Stowarzyszenia EFFATA. 

Wystawa została zainicjowana przez Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich, a zorganizowana przez Polskie Koleje Państwowe S.A. we współpracy z Ordynariatem Polowym i Muzeum Wojska Polskiego. Przygotował ją natomiast Wojskowy Instytut Wydawniczy. Patronat honorowy nad wystawą objęli: Mariusz Błaszczak, wicepremier i Minister Obrony Narodowej oraz Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński. 

Podczas wernisażu zaplanowano spotkanie z Łukaszem Stefaniakiem. 

Pięknemu tytułowi wystawy towarzyszy wzruszająca fotografia zdobiąca plakat informujący o wydarzeniu: Na zdjęciu ksiądz kpt. Jan Ziółkowski, kapelan 5 Pułku Piechoty Legionów, spowiada śmiertelnie rannego żołnierza na polu walki pod Żytomierzem (26 kwietnia 1920 r.). Ciało księdza zostało zidentyfikowane podczas ekshumacji w Lesie Katyńskim w 1943.

- „Wypełnili swoją posługę do końca, byli ze swoimi żołnierzami aż po tragiczny kres ich bojowej drogi – kapelani, oficerowie Wojska Polskiego”. Ofiarami zbrodni katyńskiej było co najmniej 33 duchownych: 24 kapelanów Kościoła rzymskokatolickiego, 2 kleryków pełniących posługę sanitariuszy, 1 kapelan greckokatolicki, 3 kapelanów prawosławnych, 2 kapelanów kościołów protestanckich oraz wojskowy rabin. Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich powstałe w 2018 r. troszczy się o zebranie dokumentacji i upamiętnienie tych kapelanów – podkreśla A. Łazowy.

Celem przedsięwzięcia jest przedstawienie Kapelanów Katyńskich - duszpasterzy Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej Polskiej, różnych wyznań i religii, którzy we wrześniu 1939 roku dostali się do niewoli sowieckiej razem z żołnierzami. Byli więzieni w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku, gdzie prowadzili tajne posługi religijne dla jeńców. W 1940 roku zostali pomordowani w Katyniu, Twerze, Charkowie oraz w innych miejscach na terytorium ZSRR.

Zbiór materiałów biograficznych, rozproszonych po wielu archiwach oraz aktualizacja danych personalnych, był to efekt zgłoszenia w grudniu 2009 r. przez ówczesny Zarząd Warszawskiej Rodziny Katyńskiej grupy 24 księży kapelanów Wojska Polskiego pomordowanych na wschodzie, na kandydatów do procesu beatyfikacyjnego męczenników wschodu (1918 -1989) z okresu II wojny jako reprezentantów ponad 22 000 ofiar zbrodni katyńskiej, aby tę zbrodnię w przyszłości upamiętniła Stolica Apostolska na wniosek kościoła katolickiego w Polsce poprzez wyniesienie na ołtarze kapelanów męczenników Katynia, Charkowa i Tweru jako błogosławionych Sług Boga.

Z relacji jeńców, ocalonych przed śmiercią w 1940 r. na wschodzie, którzy byli w obozach sowieckich w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, wiadomo, że kapelani Wojska Polskiego będąc w tych obozach, nie zważali na zakazy, w warunkach konspiracji pełnili tajne posługi religijne dla jeńców, a krzepiąc ich na duchu heroicznie bronili wiary katolickiej i wartości ojczyźnianych.

Biogramy kapelanów katyńskich, opracowane w latach 2009-2012 po raz pierwszy z szeroką częścią opisową i obszerną ikonografią opublikowane były w 2013 r. w książce Kapelani Wojska Polskiego pomordowani na wschodzie 1940 - 1941 wydanej przez Oficynę Wydawniczą „Zbroja” z Mińska Mazowieckiego. W roku 2016 został wydany Suplement do tej książki, z materiałami nowymi, które nadeszły po 2013 r. Na podstawie w. w. książki stacja telewizyjna TV Religia wyprodukowała w 2013 r. film dokumentalny pt. Śmierć ich połączyła. Kapelani katyńscy, który miał bardzo duże powodzenie i zdobył II Nagrodę na V Festiwalu Filmów Historycznych Wojskowych. W tym opracowaniu Część A. zawiera biogramy 33 kapelanów katyńskich, natomiast w Części B. zawarto fotografie indywidualne i grupowe z opisami do każdego biogramu.

Autorką biogramów 33 kapelanów katyńskich i redaktorem opracowania jest Barbara Tarkowska, wiceprezes Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich, a prywatnie bratanica księdza ppłk Jana Leona Ziółkowskiego, kapelana Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza w latach 1919-1939, zamordowanego w Katyniu.

- Wolałbym nie znać ich imion i nazwisk. Wolałbym, żeby byli nieznanymi mi kapłanami, którzy spokojnie wykonywali swą posługę przez długie lata kapłaństwa. W pokoju. Stało się inaczej. Zdradzeni o świcie, zabici strzałem w tył głowy, zasypani w dole pogardy.

Współorganizatorzy wydarzenia to: Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich, PKP, Wojskowy Instytut Wydawniczy, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA, Ministerstwo Obrony Narodowej.

- Po otwarciu wystawy, zapraszamy na spotkanie do dworcowej kawiarni – informuje Effata.

(bek)

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: pokój bez klamekTreść komentarza: Ja bym rozgraniczył picie płynów, których skutkiem jest wygaszenie trzęsiączki starczej a który płyn nie ma wpływu na trzęsiączkę. Z mojego doświadczenia jak byłem studentem, miałem kumpla w akademiku. Mimo młodego wieku (22) nie był w stanie funkcjonować bez flaszki wódki od rana. Trząsł się i klekotał szukając swojej teczki, a tam likier curacao albo miętowy, albo cherry. Po wytrąbieniu dwóch setek, natychmiast uspokajał się. Drżenia wygasały się natychmiast. Są napoje bezalkoholowe, ale one nie dają skutku tłumienia drgawek. Niektóre soki mogą przywracać kontakt ze światem. O tym informował ludność Mariusz Szalbierz w komunikacie Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego, że sok grapefruitowy daje efekt w postaci odświeżenia umysłu.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:16Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: do głupkaTreść komentarza: Odmiana nazwisk zakończonych na -wicz w liczbie mnogiej wymaga końcówki -wiczowie a nie -wicze.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:04Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: psychiatraTreść komentarza: Brunek ze swoim emploi jest protoplastą Tuska.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:51Źródło komentarza: Czy burmistrz Wolski próbuje ponownie skłócić gminę?Autor komentarza: IV BTreść komentarza: On, ten Noska chciał napisać, że przeżywają, ale mu się omsknął gruby paluch roztrzęsiony ze starości i konsumpcji płynów. Obok jest klawisz -u-. I wyszło, że przeżuwają. Nosce wsio ryba, co kto i komu do czemu.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:30Źródło komentarza: Kult kłamstwa
Reklamadotacje rpo
Reklama