Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Sztuka z Syrii zawita do Piły. Galeria BWA PP zdradza plany

PIŁA Malarstwo czterech cenionych artystów syryjskich, następnie pilscy artyści - debiutanci i Tadeusz Ogrodnik.
Sztuka z Syrii zawita do Piły. Galeria BWA PP zdradza plany

 „Postacie, twarze i role… bez końca. Współczesne malarstwo syryjskie” – to tytuł wystawy, którą obecnie przygotowuje pilska Galeria Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego. W wakacje, natomiast, druga część prezentacji artystów – debiutantów z regionu pilskiego, a  we wrześniu swoje prace w pilskiej Galerii pokaże Tadeusz Ogrodnik. 

W Pile pojawi się sztuka czterech cenionych, uznanych artystów z Syrii. – To przepiękne malarstwo i jednocześnie poruszające – to m.in. opowieść o tragicznych wydarzeniach, pożodze wojennej zgotowanej przez ekstremistów, którzy zniszczyli w Syrii wiele miejsc będących kolebkami miejscowej kultury. To także odwołania do przebogatej duchowości tego kraju, to magia Bliskiego i Dalekiego Wschodu, koloryzm, bajkowość – zapowiada Galeria BWA PP. 

W BWA PP miała w minionym tygodniu miejsce konferencja, na której zdradzono plany wystawiennicze Galerii na najbliższe miesiące. Niewątpliwie wystawa planowana na przełom czerwca i lipca będzie wydarzeniem kulturalnym w naszym mieście. Jest właśnie przygotowywany wernisaż z udziałem czterech cenionych artystów z Syrii. Otwarcie ekspozycji  - wyjątkowo w środę - 28 czerwca, o godz. 19.00.

W Pile będziemy mogli zobaczyć obrazy takich artystów jak Nizar Sabour, Karam Matouk, Edward Shahda oraz Ahmad Al Soufi. 

- Jest to pierwsza w wystawa w Polsce z jednoczesnym udziałem tych czterech twórców. A są to ważne postaci sztuki syryjskiej. Obrazy przywożone są w dużej części z Syrii – jest to więc także logistycznie imponujące wydarzenie. Pokażemy ok. 60 obrazów – zdradza Edmund Wolski, dyrektor BWA PP. - Są to artyści światowej sławy. Jeden z nich mówi w języku aramejskim – będziemy mogli więc usłyszeć, jak brzmi ten dawny, nieużywany już dziś język. Obecny na wernisażu będzie tłumacz, profesor z Warszawy.  

Nizar Sabour jest doktorem filozofii sztuki, był m.in. kierownikiem Katedry Malarstwa i Fotografii na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Damaszku. W ostatnich latach jego prace wykazują silne korelacje z historycznymi i religijnymi miejscami w Syrii, gdzie ekstremiści wkroczyli do miast i splądrowali kulturę. 

Karam Matouk jest z kolei członkiem Syndykatu Sztuk Pięknych i Związku Arabskich Artystów Plastyków. W 2020 roku został obywatelem Polski.

„Wchodzi do Galerii, na głośnikach, na specjalne życzenie, słychać jego ulubioną piosenkę - Wish you were here Pink Floyd (…) Ma już swój stały zwyczaj, w pierwszej kolejności prosi o kawę, czarną bez cukru, w kieliszku z uchem, potem zapala papierosa stojąc przed wejściem. Do tego sprowadza się istota życia, drobnych powtarzalnych rytuałów budujących relację między człowiekiem a miejscem. 

„To właśnie ta rytualna przyziemność stanowi istotę obrazów Matouka. Życie między niebem a piekłem. Tu i teraz” (Marianna Kupść, historyk sztuki). 

- Sztuka dla mnie to całe życie i cały mój świat, który krąży w myśli i marzeniach. Obserwuję życie okiem artysty. Smutek, radość, nadzieja, wszystko to, co w moim sercu. Lubię obserwować ludzi, ich marzenia, relacje międzyludzkie, te obserwacje przekładam na moje obrazy. Na ogół jestem sentymentalny – mówi artysta. 

Edward Shahda, kolejny z artystów, to wizjoner, jednocześnie duchowo powiązany z magią Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Porównywany jest do francuskiego wirtuoza koloryzmu Pierre’a Bonnarda. Widoczne jest w jego pracach także nawiązanie do sztuki Henri Matisse, Marca Chagalla, czy Františeka Kupki. 

Ahmad Al Soufi –natomiast – jest członkiem Związku Artystów w Syrii. Był m.in. dyrektorem Centrum Sztuk Pięknych i Ośrodka Kulturowego w Homs.

Między odległą przeszłością a współczesnością, Bliskim Wschodem a Zachodem, mimesis a jej przeciwstawnością abstrakcją, zawiera się cała kwintesencja jego sztuki.

Uprawia malarstwo, rysunek, projektuje scenografie oraz zajmuje się kaligrafią arabską.

Kuratorką ekspozycji jest Carmen Tarcha, z pochodzenia Syryjka, właścicielka warszawskiej Carmen Tarcha Gallery, agentka sztuki, która już od blisko trzech lat współpracuje z pilskim BWA PP. 

- Carmen Tarcha jest właścicielką dużej galerii sztuki na Mokotowskiej w Warszawie, gdzie promuje dużo polskiej sztuki współczesnej. Będąc tam, po raz pierwszy spotkałem się także ze sztuką syryjską i zachwyciłem się nią. A że Carmen jest Syryjką z pochodzenia – od razu pomyślałem o tym, że mogłaby nam pomóc zorganizować wystawę malarstwa syryjskiego. I oto już to realizujemy i za chwilę – pod koniec czerwca – zaprosimy na wernisaż – opowiada dyrektor BWA PP.   

W wakacje Galeria planuje pokazać prace malarskie młodych artystów środowiska pilskiego, którzy są niejako „podopiecznymi” BWA PP – debiutowali w Galerii Debiutów funkcjonującej przy BWA. Pierwsza część pokazu „Młodych” miała miejsce w ub. roku – prezentowano wówczas głównie grafikę. Teraz cz. 2 i pora na malarstwo. Zapowiada się wspaniała ekspozycja. Prace pokażą m.in. Agata Żychlińska, Agnieszka Szymańska, Filip Kowalski i Michalina Urbańska.   

Na wrzesień Galeria zaplanowała wystawę indywidualną prac Tadeusza Ogrodnika, pilskiego rysownika i malarza.    

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Maja 08.06.2023 13:02
Piękne grafiki

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: red is badTreść komentarza: "red", to jak doniósł Marek Barabasz, Noska, ZN, Aleksander Radek, (men), Kazek Posada. Barabasz skomentował, że red znaczy z ang. czerwony a Noska jest czerwony do bólu. To wszystko wyjaśnia.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:16Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama