Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Dlaczego Chodzież nie stała się drugą Łodzią?

Tym razem hasłem przewodnim Nocy Muzeów były związki Chodzieży z sukiennictwem. I choć impreza nocy nie doczekała, ciekawie zaaranżowane stoiska poprzedzone merytorycznym wykładem przybliżyły chodzieżanom ten mniej znany aspekt historii miasta.
Dlaczego Chodzież nie stała się drugą Łodzią?

Kolejną już - 8. chodzieską Noc Muzeów - zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna, w ramach której funkcjonuje Dział Historii i Tradycji Miasta Chodzieży. Na tę okoliczność w ostatnią sobotę w pobliżu biblioteki stanęło kilka stoisk i ekspozycji świadczących o związkach Chodzieży z kulturą tkacką oraz „sukienniczą” przeszłością miasta. M.in można było spróbować swoich umiejętności w posługiwaniu się narzędziami do obróbki lnu, czy dokładnie przyjrzeć się gotowym wyrobom tkaczy „z epoki”. Chodzieską odsłonę „nocy muzeów” poprzedził wykład na temat tkactwa wielkopolskiego dr Marcina Gawryszczaka z Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Ciekawi wiedzy goście dowiedzieli się czym jest tkactwo i włókiennictwo, jakie znaczenie miała we wczesnym okresie naszej państwowości uprawa lnu, a także mogli prześledzić ewolucję elementów i urządzeń tkackich – od wrzeciona, przez kołowrotki, przędzarki aż do XIX wiecznych maszyn tkackich napędzanych parą i prądem włącznie. Jak się okazało dla Chodzieży duże znaczenia miała też produkcja wełny.  W drugiej połowie XVIII w dzięki postępującemu rozwojowi przemysłu tkactwo przyspieszyło.

Przed tą epoką w Wielkopolsce (kto by pomyślał), wyrobem sukna zajmowano się w 110 miastach i miasteczkach. Z biegiem czasu produkcja zaczęła się zmniejszać. W XIX w żadne z miast naszego regionu nie mogło już sprostać potentatom z Łodzi, która błyskawicznie wyrosła na jeden z głównych ośrodków włókiennictwa w Europie. Prusakom nie starczyło wizji, nie było też chęci by ułatwiać działalność rzemieślnikom tej branży w naszym regionie. Niemcy mieli już swoje centra produkcji materiałów. Koniec ery sukiennictwa w Chodzieży wyznacza początek produkcji fajansu i porcelany.

Ekspozycje ze stoiskami m. in. MBP, Cechu Rzemiosł Różnych czy gminy Chodzież, którą reprezentowały panie z KGW w Ratajach odwiedzili wicestarosta Mariusz Witczuk, burmistrz Chodzieży Jacek Gursz oraz wójt gminy Chodzież Kamila Szejner.

Pik



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tak tak, ci co najwięcej narzekali ze nie pójdą pomagać, poszli bo za darmo ogrodzenie i drewno z rozbiórki xd a brama i tak zamknięta bo ponoć kradzieże i wandalizm. Ĝ*wno prawda alarm jest a i tak od otwarcia brama zamknietaData dodania komentarza: 26.11.2024, 18:36Źródło komentarza: Chlebno rozkwita dzięki wspólnym siłomAutor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama