Rozpoczął się kolejny sezon archeologicznych penetracji w Gwdzie. Tym razem pilskim archeologom, dzięki pomocy nurków ze Stowarzyszenia Nurkowego Gwda, udało się odnaleźć gliniane naczynie. – Pochodzi zapewne z XVI-XVII wieku – szacują.
Rozpoczął się kolejny sezon archeologicznych penetracji w pilskiej Gwdzie. To dopiero początek tegorocznych poszukiwań, a pilscy archeolodzy już natknęli się na ciekawe znalezisko. Dzięki pomocy nurków ze Stowarzyszenia Nurkowego Gwda udało się odnaleźć gliniane naczynie. – Pochodzi zapewne z XVI-XVII wieku – szacują wstępnie archeolodzy.
To kolejne odkrycie w Gwdzie. Poprzednie sezony - w tym rok 2022 - należały pod tym względem do naprawdę udanych – znaleziono najpierw fragment glinianego dzbana z czasów średniowiecznych, a następnie butelkę apteczną – prawdopodobnie z lat trzydziestych XX wieku - z doskonale zachowaną zawartością. Okazało się, że są to ziołowe krople, nasercowe lub żołądkowe.
W lipcu 2021 r. w Gwdzie znaleziono natomiast gliniane naczynie z epoki brązu. Z rzeki wydobyto także kubek sprzed dwóch tysięcy lat. Wcześniej odnaleziono także fragmenty mostu z XVII wieku oraz motykę z poroża jelenia z czasów epoki kamienia. Wszystkie znaleziska trafiły do zbiorów działu archeologicznego Muzeum Okręgowego w Pile, gdzie czekał na nie już znaleziony w 2020 roku ręcznie lepiony kielich z epoki brązu - na pustej nóżce. Naczynie liczy blisko 3 tysiące lat.
Poszukiwania w pilskiej rzece prowadzi archeolog z Muzeum Okręgowego w Pile, dr Jarosław Rola, przy wsparciu zaprzyjaźnionych nurków ze Stowarzyszenia Nurkowego Gwda. Na facebookowym profilu Muzeum można oglądać podwodne filmiki dokumentujące pracę nurków pod wodą i szczególne chwile, gdy udaje się im odkryć interesujące przedmioty.
Napisz komentarz
Komentarze