Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Pomagają, wspierają, edukują …

W czwartek w Pilskim Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot odbyło się podsumowanie drugiego etapu realizacji projektu pn. „Kancelaria społeczna Parasol. Pomagamy, wspiera-my, edukujemy”, realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Poradnictwa Oby-watelskiego.
Pomagają, wspierają, edukują …

Projekt składa się z trzech elementów. Pierwszy to udzielanie pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego. Ta forma pomocy skierowana jest do osób zadłużonych, zagrożonych wykluczeniem, żyjących w ubóstwie, w tym dla seniorów oraz osób doświadczających dyskryminacji i przemocy. Realizowana jest w Pile, w siedzibie Stowarzyszenia na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego (budynek Dworca PKP w Pile, I piętro). 

Druga forma pomocy - udzielanie wsparcia psychologicznego - skierowana jest do osób w trudnych sytuacjach życiowych, dla osób zadłużonych, żyjących w ubóstwie, osób zagrożonych wykluczeniem. Ta część projektu realizowana jest w Pilskim Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot. 

Trzecia forma pomocy to edukacja prawno-obywatelska i ekonomiczna. Głównymi odbiorcami tych usług są seniorzy (np. członkowie Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz organizacji pozarządowych), a także młodzież licealna. Szkolenia te odbywają się na terenie powiatów: pilskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego i chodzieskiego. 

W ramach projektu udzielono ponad 200 porad prawnych na 80 dyżurach. W 72 szkoleniach z edukacji prawno-obywatelskiej i ekonomicznej udział wzięło ponad 800 osób. Realizacja Projektu obejmuje okres od listopada 2021 r. do września 2023 r. 

W spotkaniu podsumowującym uczestniczyli m.in.: Piotr Głowski - Prezydent Piły, Maria Kubica - Przewodnicząca Rady Miasta Piły, Małgorzata Karwacka - Radna Rady Powiatu Pilskiego, Rafał Zdzierela - Radny Rady Powiatu Pilskiego, przedstawiciele beneficjentów projektu: Sławomira Koźma - kierownik Pilskiego Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot, Mariola Chełminiak - Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Społecznych Urzędu Miasta Piły, Marzena Amza - Dyrektor MOPS w Pile, Izabela Toboła - Prezes Nadnoteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Dorota Piechowiak – psycholog, członkinie i członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Poradnictwa Obywatelskiego na czele z Prezes Anetą Wróblewską, sekretarz Marleną Bakułą-Zdzierelą, Krzysztofem Opalińskim i Krzysztofem Wróblewskim. 

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Obywatelskiego powstało w 2002 r., a jego głównym celem statutowym jest udzielanie bezpłatnych porad prawnych oraz wspieranie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, osób niepełnosprawnych oraz matek lub ojców samotnie wychowujących dzieci. 

Od powstania Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Poradnictwa Obywatelskiego udzieliło kilku tysięcy bezpłatnych porad prawnych. Nieprzerwanie od 2016 r., Stowarzyszenie realizuje umowę z Gminą Piła pn. „Wspieranie inicjatyw lokalnych na rzecz integracji lokalnej społeczności poprzez udzielanie porad (prawnych, obywatelskich) dla mieszkańców miasta Piły znajdujących się w trudnej sytuacji”. Stowarzyszenie utrzymuje się dzięki składkom członkowskim i darowiznom. Porady prawne udzielane są w każdy poniedziałek w godzinach od 16:00 do 18:00 oraz w soboty od 14:30 do 17:30 w siedzibie Stowarzyszenia (budynek Dworca PKP Piła Główna, I piętro).

Projekt jest realizowany w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (tzw. Funduszy norweskich i Funduszy EOG). 

(mbz)

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama