- Zależy nam przede wszystkim na komforcie dzieci, które będą codziennie spędzały czas w tym przedszkolu, ale jednocześnie stawiamy na rozwiązania ekologiczne służące szerzej społeczeństwu. Obiekt będzie wykorzystywał technologie fotowoltaiczne. Ma być przyjazny środowisku m.in. pod względem małej retencji wody, poprzez system gromadzenia i wykorzystania wód deszczowych np. do podlewania ogrodu – informuje prezydent Piły Piotr Głowski.
Przedszkole będzie budynkiem parterowym, przystosowanym w pełni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W skład przedszkolnej infrastruktury wejdą: cztery przestronne sale z łazienkami i szatniami oraz wyjściem na zewnętrzny taras. Dodatkowo sale specjalistyczne: gimnastyczna, do zajęć sensorycznych i leżakowania dla najmłodszych.
- Przedszkole będzie w pełni wyposażone zarówno w różnego rodzaju zabawki, pomoce dydaktyczne, jak i sprzęt sportowy. Stawiamy na wszechstronny rozwój najmłodszych, ale poza tym na ich komfort i wytchnienie, więc poza pomieszczeniem do leżakowania, w poszczególnych salach zostaną wydzielone, odpowiednio wyposażone miejsca do odpoczynku dla dzieci – dodaje Sebastian Dzikowski, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Piły.
Kolejne pomieszczenia będą przeznaczone do pracy pedagoga, psychologa i logopedy. Poza tym znajdą się tu oczywiście w pełni wyposażone kuchnia i pralnia oraz pomieszczenia socjalne: toalety i prysznice dla pracowników. Ogrodzony ogród zostanie podzielony na trzy strefy: sensoryczną, dla dzieci młodszych i starszych. Oprócz standardowego placu zabaw usypana zostanie trawiasta górka, tor dla rowerków biegowych, zadaszone miejsca piknikowe i mini ogródek. Przy budynku znajdzie się parking z dojazdem dla dostawców oraz osobne miejsca postojowe dla rodziców. Obiekt będzie wyposażony w monitoring.
Budynek będzie utrzymany w tonacjach „ziemi” z elementami drewna, a położony w pobliżu lasu i rzeki będzie dla dzieci nie tylko miejscem zabawy i edukacji, ale także wytchnienia w pięknym otoczeniu pełnym zieleni, bo nasadzenia krzewów i drzew również zostały uwzględnione w projekcie.
Inwestycja jest realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”, wykonawcą będzie firma THERMBAU Polska. Przewidywana wartość inwestycji to 15,7 mln zł, w tym 7,8 mln zł to dofinansowanie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Przewidywany okres zakończenia realizacji inwestycji to pierwszy kwartał 2025 roku.
Aleksandra Kramkowska
Napisz komentarz
Komentarze