Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Absolutorium dla wójt Gminy Chodzież

W piątek, 16 czerwca br. w sali sesyjnej urzędu gminy radni przystąpili do obrad nad sprawozdaniem z wykonania budżetu i udzieleniu wójtowi Gminy Chodzież absolutorium za rok 2022. Głosowanie nie pozostawiło wątpliwości, Kamila Szejner uzyskała jednomyślne poparcie radnych.
Absolutorium dla wójt Gminy Chodzież

W sesji uczestniczyło 14 radnych. Zanim jednak rozpoczęto tą najważniejszą w roku debatę radny Adam Nochowicz zainicjował dyskusję o dotyczącą raportu o stanie gminy. Jego pytanie dotyczyło najważniejszej obecnie inwestycji, czyli zaawansowania budowy nowego przedszkola w Zacharzynie. - Niedawno byliśmy na wizytacji, wszystko idzie zgodnie z planem. Aktualnie prowadzone są prace związane z montażem dachu - informuje pani wójt. - Przygotowujemy w nim 90 miejsc dla przedszkolaków podzielonych na 3 grupy. To będzie jedno z najnowocześniejszych przedszkoli nie tylko w powiecie, ale w całym regionie. Być może znajdą się środki na fotowoltaikę.

Jak się okazało był to zaledwie wstęp do dyskusji o szkolnictwie na terenie gminy. Radni pytali m. in. jaki wpływ na oświatę miała pandemia zaś w dalszej części pozytywnie oceniali zaangażowanie gminy w rozwój szkół. - Żyjemy w dziwnych czasach, gdzie główne życie młodzieży toczy się w Internecie - tłumaczyła Kamila Szejner. -  Niestety dwa lata pandemii jeszcze umocniły to zjawisko. Nie jesteśmy wyjątkiem, w szkołach pozostała cała masa problemów związanych z adaptacją, wyobcowaniem, kiepską samooceną czy największym niebezpieczeństwem, jakim jest hejt. My dorośli nawet nie orientujemy się jaki jest ogrom tego zjawiska. Dlatego prowadzimy różnego rodzaju pogadanki i spotkania. Dyrektorzy proszą o zwiększenie pomocy psychologicznej. Zapewniam, nie będziemy żałowali pieniędzy, szkoły mogą liczyć na wsparcie nie mniejsze niż w latach poprzednich. 

W tej dziedzinie gmina ma się czym pochwalić. Zdaniem radnych szkoły są zadbane i świetnie wyposażone i niczym nie ustępują tym w Chodzieży. Wiceprzewodniczący rady, ekonomista Krzysztof Sobala stwierdził że „inwestycja w dzieci” to inwestycja z najlepszą stopą zwrotu. W odczuciu nie tylko radnych, ale całej lokalnej społeczności, rozbudowa bazy oświatowej miała sens i powoli zbierane są z tego owoce.  - Kiedyś były zakusy, by likwidować nasze placówki. Jak głębokie zaszły zmiany świadczyć może fakt, że mieszkańcy gminy miejskiej coraz częściej decydują się na posyłanie dzieci do naszych wiejskich szkół. To  wielki sukces.

Dyskusję zakończyło udzielenie wotum zaufania wójtowi Gminy Chodzież, które uchwalono jednogłośnie. Po przedstawieniu radnym opinii komisji stałych z wykonania budżetu za 2022 rok oraz pozytywnym wniosku Komisji Rewizyjnej i Opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej również Komisja Rewizyjna Rady nie wniosła zastrzeżeń do sposobu wykonania budżetu i złożyła wniosek o udzielenie wójtowi absolutorium. 

Wcześniej jednak wysłuchano sprawozdania z wykonania budżetu za 2022, które zaprezentowała skarbnik gminy Małgorzata Hajman.  Choć nie był to łatwy rok, nie ma powodów do zmartwień. Podobnie nakreśliła sytuację pani wójt. - Na początku roku zakładaliśmy deficyt, a tymczasem na koniec roku mieliśmy sporą nadwyżkę prawie 4 miliony złotych. Złożyła się na to praca całego urzędu, szczęśliwie też udało nam się z różnych źródeł pozyskać sporo środków finansowych na inwestycje. Myślę tu o drogach m. in. w Stróżewicach pojawiły się też środki z funduszu „Dobry ład” na drogę w Ratajach czy Studzieńcu. Zmieniają się nasze place zabaw, choćby te wsparte przez fundusz „Rybactwo i morze” albo wzorcowy wręcz oblegany przez dzieci plac w Ratajach. Uzyskaliśmy też, jako jedni z pierwszych wsparcie 700 tys. zł. dla  rodzin z obszarów popegeerowskich by za te środki dzieci  mogły cieszyć się z laptopów.

Zdaniem Kamili Szejner sprawy idą w dobrym kierunku. - Na inwestycje przeznaczono  rekordowe 20 mln zł. - Chcemy by w następnych latach nie było zastoju i tych środków przybywało. Rozwój napędza gminę…

Jak można się domyślać, rada gminy, bez problemów przegłosowała sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Chodzież i następnie jednomyślnie (14 głosów „za”) udzieliła absolutorium wójtowi Gminy Chodzież za 2022 rok. Chwilę później rozległy się oklaski, a pani wójt i najbliżsi współpracownicy zostali obdarowani kwiatami. 

Na koniec Kamila Szejner podziękowała swoim współpracownikom za serce i zaangażowanie. - Również za to, że myślicie o gminie w kategoriach waszego domu. Te wszystkie inwestycje i pomysły to zasługa naszych mieszkańców i ich przedstawicieli - czyli Was radnych. To Wy jesteście prawdziwymi społecznikami. Życzę żebyście dalej mogli realizować swoje marzenia. 

Pik



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama