Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Sto lat śpiewania w Szamocinie

Wielki Orzeł Senatu Rzeczypospolitej Polskiej wręczony przez senatora Adama Szejnfelda, medale za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego, wręczone przez radnego Henryka Szopińskiego, liczne nagrody i wyróżnienia, w tym burmistrza Szamocina i starosty chodzieskiego, to wspaniałe momenty jubileuszu 100 lat istnienia Chóru im. I. J. Paderewskiego z Szamocina.
Sto lat śpiewania w Szamocinie

Sto lat temu, 12 października 1923 roku zostało założone w Szamocinie Towarzystwo Śpiewu im. Ignacego Jana Paderewskiego, które działa przy Szamocińskim Ośrodku Kultury do dnia dzisiejszego. Chór w swojej historii miał niezależnie od siebie przerwy w swojej aktywności, m.in. w czasie II wojny światowej, po której wznowił swoją działalność 11 stycznia 1946 r. czy później, w niesprzyjającym inicjatywom społecznym okresie PRL-u. 

Już jednak w 1992 roku, kiedy burmistrzem Szamocina był Adam Szejnfeld, chór odnowił swoją działalność i koncertowanie. Przełomowym dla tego momentem było święto Szamocina, zorganizowane przez burmistrza Szejnfelda pod nazwą „Dni Szamocina”, które odbywa się każdego roku w lipcu od tamtego czasu do dzisiaj. Wśród osiągnieć Chóru są dyplomy, medale, tytuły i znakomite laury zdobywane na konkursach krajowych i zagranicznych. Obecnym prezesem Chóru jest Mirosław Stróżewski, a dyrygentem Tomasz Wyrzykowski. 

Uroczystość jubileuszowa rozpoczęła się od mszy świętej w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Szamocinie, a potem wspaniałego koncertu Chóru. Po koncercie nastąpił przemarsz przez miasto, w pierwszej kolejności pod obelisk z tablicą pamiątkową poświęconą patronowi Chóru, Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Obelisk, z inicjatywy Jana Kajrysa, został ufundowany przez członków Chóru. Uroczystość jubileuszowa natomiast odbywał się w Sali Concordia. 

- Historia Chóru w Szamocinie, to historia niepodległości Polski, to historia wolności miasta, to też historia szerzenia kultury, sztuki i wspaniałego kunsztu śpiewaczego, ale i podtrzymywania patriotycznych tradycji. Nie dziwi zatem kogo to, wcześniej dla Towarzystwa, a potem dla Chóru, przyjęto na patrona Zespołu, mianowicie Ignacego Jana Paderewskiego. Z tych wielu powodów Chór zasługuje nie tylko na gratulacje, szacunek, podziękowanie, ale i na wspaniały Medal Senatu Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział senator Adam Szejnfeld, honorując Chór podczas jego wspaniałego jubileuszu wręczając medal prezesowi Mirosławowi Stróżewskiemu. 

Ważnym punktem uroczystości było również wręczenie odznak honorowych „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego”, które zbiorowo otrzymał Chór, a indywidualnie pani Lidia Woźniczka. Dekoracji dokonał radny wojewódzki, Henryk Szopiński. 

Poza Adamem Szejnfeldem udział w uroczystości wzięli m.in. Mirosław Juraszek - starosta chodzieski, Henryk Szopiński - radny Województwa Wielkopolskiego, ks. Krzysztof Madecki - proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła oraz licznie zebrani byli i obecni członkowie i sympatycy Chóru im. I. J. Paderewskiego z Szamocina.

(KŁ, red)

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama