Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Sto lat śpiewania w Szamocinie

Wielki Orzeł Senatu Rzeczypospolitej Polskiej wręczony przez senatora Adama Szejnfelda, medale za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego, wręczone przez radnego Henryka Szopińskiego, liczne nagrody i wyróżnienia, w tym burmistrza Szamocina i starosty chodzieskiego, to wspaniałe momenty jubileuszu 100 lat istnienia Chóru im. I. J. Paderewskiego z Szamocina.
Sto lat śpiewania w Szamocinie

Sto lat temu, 12 października 1923 roku zostało założone w Szamocinie Towarzystwo Śpiewu im. Ignacego Jana Paderewskiego, które działa przy Szamocińskim Ośrodku Kultury do dnia dzisiejszego. Chór w swojej historii miał niezależnie od siebie przerwy w swojej aktywności, m.in. w czasie II wojny światowej, po której wznowił swoją działalność 11 stycznia 1946 r. czy później, w niesprzyjającym inicjatywom społecznym okresie PRL-u. 

Już jednak w 1992 roku, kiedy burmistrzem Szamocina był Adam Szejnfeld, chór odnowił swoją działalność i koncertowanie. Przełomowym dla tego momentem było święto Szamocina, zorganizowane przez burmistrza Szejnfelda pod nazwą „Dni Szamocina”, które odbywa się każdego roku w lipcu od tamtego czasu do dzisiaj. Wśród osiągnieć Chóru są dyplomy, medale, tytuły i znakomite laury zdobywane na konkursach krajowych i zagranicznych. Obecnym prezesem Chóru jest Mirosław Stróżewski, a dyrygentem Tomasz Wyrzykowski. 

Uroczystość jubileuszowa rozpoczęła się od mszy świętej w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Szamocinie, a potem wspaniałego koncertu Chóru. Po koncercie nastąpił przemarsz przez miasto, w pierwszej kolejności pod obelisk z tablicą pamiątkową poświęconą patronowi Chóru, Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Obelisk, z inicjatywy Jana Kajrysa, został ufundowany przez członków Chóru. Uroczystość jubileuszowa natomiast odbywał się w Sali Concordia. 

- Historia Chóru w Szamocinie, to historia niepodległości Polski, to historia wolności miasta, to też historia szerzenia kultury, sztuki i wspaniałego kunsztu śpiewaczego, ale i podtrzymywania patriotycznych tradycji. Nie dziwi zatem kogo to, wcześniej dla Towarzystwa, a potem dla Chóru, przyjęto na patrona Zespołu, mianowicie Ignacego Jana Paderewskiego. Z tych wielu powodów Chór zasługuje nie tylko na gratulacje, szacunek, podziękowanie, ale i na wspaniały Medal Senatu Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział senator Adam Szejnfeld, honorując Chór podczas jego wspaniałego jubileuszu wręczając medal prezesowi Mirosławowi Stróżewskiemu. 

Ważnym punktem uroczystości było również wręczenie odznak honorowych „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego”, które zbiorowo otrzymał Chór, a indywidualnie pani Lidia Woźniczka. Dekoracji dokonał radny wojewódzki, Henryk Szopiński. 

Poza Adamem Szejnfeldem udział w uroczystości wzięli m.in. Mirosław Juraszek - starosta chodzieski, Henryk Szopiński - radny Województwa Wielkopolskiego, ks. Krzysztof Madecki - proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła oraz licznie zebrani byli i obecni członkowie i sympatycy Chóru im. I. J. Paderewskiego z Szamocina.

(KŁ, red)

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama