Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Mural gotowy! The Anias ponownie zachwyciły!

Kolejny mural autorstwa dwóch artystek - Anny Kluzy i Anny Waluś – ozdobił Tuczno! Uroczyste odsłonięcie już 8 lipca podczas 4 edycji Etno Tuczno Festiwal, który będzie odbywał się na Zamku w Tucznie.
Mural gotowy! The Anias ponownie zachwyciły!

Autor: GOK Tuczno

Źródło: FB/GOK w Tucznie

Przy okazji 4. edycji festiwalu, organizatorzy postanowili po raz kolejny udekorować miasto muralem autorstwa związanej z Piłą Anny Kluzy, malarki, rzeźbiarki, animatorki oraz Anny Waluś, współzałożycielki grupy Wow Wall Studio, która od 2017 roku zajmuje się malowaniem murali w przestrzeni publicznej. Mural powstał na ścianie budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Tucznie. 

- Mural dofinansowany jest ze środków funduszu sołeckiego Sołectwa Tuczna – informuje GOK. 

***

Anna Waluś to artystka pochodząca z Koszalina. W 2010 roku obroniła licencjat na Akademii Sztuk Pięknych w Palermo w pracowni profesora Carlo Lauricella. W 2013 r. ukończyła Wyższą Szkołę Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Odbyła także roczne studia na Akademii Sztuk Pięknych w Murcji w Hiszpanii i trzymiesięczny staż w Granadzie w Hiszpanii. Podobnie jak pochodząca z regionu pilskiego Anna Kluza, w 2016 roku była jednym z malarzy animatorów przy produkcji nominowanego do Oskara filmu „Twój Vincent”. Artystki współpracowały następnie w ramach tzw. „Grupy Vincenta” tworząc murale m.in. w stylu Van Gogha w wielu polskich – i nie tylko - miastach. 

Anna Kluza, natomiast, to artystka związana z pilskim regionem, także z pilską Galerią BWA PP, pochodząca z Nowego Buczka w gminie Lipka. Urodziła się w 1985 roku w Czarnkowie. Uczęszczała do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy; studiowała na ASP w Gdańsku. Malarka, rzeźbiarka i animatorka. Uczestniczyła w tworzeniu nominowanego do Nagrody Akademii Filmowej – do Oscara – filmu „Twój Vincent” („Loving Vincent”) pierwszej na świecie pełnometrażowej animacji malarskiej. Anna miała ogromny wpływ na realizację tego filmu jako supervisor, projektant klatek kluczowych i malarz animator. Jest także autorką obrazu z odwracającym się Vincentem van Goghiem, który stał się ikoną produkcji – znalazł się na plakatach, bilbordach promujących film, widzieliśmy go także w zwiastunie. Współpracowała także z paryską wytwórnią filmową Easy Tiger, dla której – z reżyserką Florą Molinie Deruy – stworzyła film krótkometrażowy „Vilains”. Pracowała także nad kolejną animacją malarską wytwórni BreakThru Films pt. „Chłopi”. Premiera tej produkcji jeszcze przed nami. 

***

To nie pierwszy mural wykonany przez te artystki w Tucznie. 

Pierwszy mural pojawił się na rogu ulic 1 Maja i Konopnickiej. Został zrealizowany przez Annę Kluzę i jej Ekipę Vincenta - malarzy, twórców nominowanego do Oscara filmu „Twój Vincent” i namalowany stylem Vincenta van Gogha. Artyści wówczas przygotowali także pejzaże w charakterystycznym dla mistrza impresjonizmu stylu, ukazujące najpiękniejsze zakątki miasta.

- Malowaliśmy niezwykle urokliwe zakątki najwspanialszego Tuczna. Efekty można było zobaczyć na wystawie „Tuczno okiem Van Gogha” – wspomina Ania Kluza.

Rok później – na I festiwal - powstało dzieło z logo festiwalu na jednej ze ścian w okolicach Zamku. Także II Etno Tuczno Festiwal uhonorowany został muralem. Ten powstał na budynku przy ul. Piaskowej i był to tzw. ETNO MOTYL - mocno w klimatach „etno”.  A malowała ponownie Anna Kluza. 

Rok temu powstał natomiast fluorescencyjny Wieloryb - w otoczeniu złotych rybek - który zachwycił mieszkańców i gości III edycji Festiwalu. 

- Sezon letni byłby niezaliczony gdyby The Anias nie zmalowały czegoś w Tucznie! – śmieją się organizatorzy IV Etno Tuczno Festiwal. 

- Pięknie dziękujemy za zaproszenie do stworzenia muralu na budynku GOK w Tucznie. Jak zawsze było nam bardzo miło i sympatycznie u Was gościć.  Dziękujemy za cudowną opiekę i mnóstwo serdeczności – dziękują autorki projektu i realizacji, Ania Kluza i Ania Waluś, czyli… The Anias! 

- To malowidło jest takie piękne…  I miło nam poinformować, że odsłonięcie muralu odbędzie się w ramach Etno Tuczno Festiwal 2023. 

Mural dofinansowano ze środków budżetu sołeckiego Sołectwo Tuczno z inicjatywy KGW Ma-Lwa.

***

- Etno Tuczno Festiwal to folkowo-etniczne święto organizowane przez KGW Ma-Lwa w niezwykłych okolicznościach przyrody. Zapraszamy na 4 edycję już 8 lipca na dziedzińcu Zamku Tuczno. To wyjątkowo sielskie wydarzenie, pełne muzyki, wianków, kolorowych ludzi, ziół, swojskich smakołyków, rękodzieła i inspirujących warsztatów – zachęcają. 

A jaki jest program tegorocznej imprezy? 

JARMARK BIAŁEJ DAMY: rękodzieło, malarstwo Janusza Gajowieckiego, swojskie smaki od KGW Haneczki, KGW Ma-Lwa i KGW Drzonowianki Wałeckie, lokalne przysmaki i regionalne produkty, popitki od Wrzosowego Zakątka

KONCERTY: Dagadana, ŻywiJoł, Emil Witt, Faso Tomala

WARSZTATY: rytmiczno-bębniarskie z prezentacją instrumentów etnicznych - Bogdan Kulik; Cuda wianki - KGW Ma-Lwa; Gliniane obrazki z natury - GOK Tuczno; Tuczyński las w słoiku - GOK Tuczno; warsztaty rzeźbiarskie z pokazem rzeźbienia w drewnie - Nadleśnictwo Tuczno; malowanie bawełnianych toreb - Nadleśnictwo Tuczno; zabawy i gry edukacyjne - Nadleśnictwo Tuczno; warsztaty tkackie "Zróbmy razem kolorową tkaninę" - Renata Ramola; gra plenerowa Mòlky - Szkolny Klub Gier Planszowych "Gierka".

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tuczno cieszy się 29.06.2023 14:38
Pani Anna Aleksandra 1951 mieszka gdzieś przy drodze DK11 a w Tucznie osoba znana z książek "Osaczenie. Polski Wołyń w ogniu nienawiści", "Pierścionek śmierci". Też 8 lipca 1948.

Cygan Cuganowi Cygankiem 29.06.2023 14:31
Odsłonięcie będzie z okazji 72 rocznicy urodzin Anny Aleksandry de domo Góźdź. Gratulacje!

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama