Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Kosmiczna podróż Guliwera na Stadionie Powiatowym!

Teatr Klinika Lalek z Wolimierza zawsze zachwyca. Jest to wędrowny teatr lakowy, z dużymi, dynamicznymi lalkami, z jeżdżącymi machinami, stworami, żywiołami! I z niezwykłą muzyką. Do tego spektaklu napisał ją Włodzimierz Kiniorski, muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista grający m.in. na saksofonie. W ramach programu „Edukacji kulturalnej” i realizowanego przez pilską Bibliotekę projektu „Małe i duże podróże po kulturze” - na Stadionie Powiatowym w Pile - Teatr Klinika Lalek pokaże spektakl plenerowy pt. „Kosmiczna Podróż Guliwera”. Jaką prawdę tym przedstawieniem chcą uświadomić nam aktorzy? - ... że nie wystarczy żyć – liczy się przede wszystkim to, jak żyjemy…
Kosmiczna podróż Guliwera na Stadionie Powiatowym!

W niedzielę, 16 lipca, o godz. 20.30 na  Stadionie Powiatowym w Pile wystawiony zostanie spektakl plenerowy dla małych i… całkiem dużych: - Ogromna lalka głównego bohatera animowana przez piątkę aktorów robi wrażenie! - zapewniają organizatorzy. Przedstawienie pokaże Teatr Klinika Lalek. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Pilski Eligiusz Komarowski. 

Teatr Klinika Lalek z Wolimierza zawsze zachwyca. Jest to wędrowny teatr lakowy, z dużymi, dynamicznymi lalkami, z jeżdżącymi machinami, stworami, żywiołami! I z niezwykłą muzyką. Do tego spektaklu napisał ją Włodzimierz Kiniorski, muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista grający m.in. na saksofonie. W ramach programu „Edukacji kulturalnej” i realizowanego przez pilską Bibliotekę projektu „Małe i duże podróże po kulturze” - na Stadionie Powiatowym w Pile - Teatr Klinika Lalek pokaże spektakl plenerowy pt. „Kosmiczna Podróż Guliwera”.

Na spotkanie zapraszają Powiat Pilski oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. P. Szumana w Pile. 

- „Kosmiczna podróż Guliwera” na motywach powieści Jonathana Swifta nawiązuje do przełomowego momentu w historii naszej planety. Nocą 21 grudnia 2020 roku świat wszedł w Erę Wodnika. Widziane z Ziemi wzajemne ustawienie Jowisza i Saturna w jednej linii sprawiło, że wyglądały na nieboskłonie jak jedna planeta. Według astrologów oznacza to ogromne zmiany w ludzkiej mentalności. Nadejście Ery Wodnika obwieszcza światu koniec starego i początek nowego życia: kres wojen i kłótni, za to nastanie pokoju i szacunku wobec natury i wszystkich istot. Spektakl adresowany zarówno do dzieci, jak i dorosłych, zabiera nas w podróż do gwiazd i sprowadza z powrotem na ziemię, uświadamiając nam, że nie wystarczy żyć – liczy się przede wszystkim to, jak żyjemy… - tak o swojej sztuce opowiadają jej twórcy z Teatru Klinika Lalek. 

Spektakl wyreżyserował Wiktor Wiktorczyk, scenariusz: Stanisław Wolski, Wiktor Wiktorczyk, zespół, scenografia: Zbigniew Roszkowski, Wiesław Drzewiecki, Wiktor Wiktorczyk, muzyka: Włodzimierz Kiniorski, teksty piosenek: Marek Konopczak. 

Teatr Klinika Lalek powstał w 1988 roku we Wrocławiu na Wydziale Lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Trzy lata później przeniósł się do Wolimierza i odtąd działa jako wiejski wędrowny teatr lalkowy. W jego przedstawieniach lalka i aktor współistnieją na równych prawach. Efekty możemy podziwiać głównie na łąkach, placach i ulicach. W przedstawieniach teatru udział biorą także machiny jeżdżące, grające instalacje, stwory, ludzie i żywioły. Muzyka towarzysząca spektaklom często jest grana na żywo przez orkiestrę i aktorów. 

„Klinika Lalek to prawdziwy fenomen zarówno teatru formy, jak i offu jako takiego. Teatr stał się rozpoznawalny dzięki użyciu gigantycznych form. (…) Przedstawienia Kliniki Lalek wciągają, wręcz hipnotyzują publiczność swoją niecodziennością i  ekstrawagancją. Atmosferę zazwyczaj dopełnia muzyka na żywo. Teatr przez długie lata współpracował między innymi z zespołem Kormorany, dla którego był to początek istnienia w środowisku offowym. Klinika Lalek organizuje też liczne parady uliczne, koncerty i przedstawienia plenerowe. W podobnych wydarzeniach ważnym jest dla nich samo spotkanie i wspólne świętowanie. Świadectwem tego może być przygotowane w 2020 roku widowisko familijne „Kosmiczna podróż Guliwera”. Ogromna lalka głównego bohatera animowana przez piątkę aktorów robi wrażenie. A jeszcze większe sama – jeżeli postanowicie się do niej wybrać – Stacja Wolimierz. Przebudowana stacja kolejowa na wsi stała się unikatowym ośrodkiem kultury i  sztuki. Gromadzi wokół siebie artystów różnych pokoleń. Jedni zobaczą w nim rodzaj skansenu czy komuny. Drudzy oazę i alternatywę dla wielkomiejskiego życia” – opowiadają twórcy Teatru i przedstawienia, które niebawem zobaczymy w Pile. 

Szczegółowe informacje znajdują się na plakacie i w Oddziale dla Dzieci lub pod numerem telefonu: 67 351 79 03 we. 34.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Pilska Biblioteka – również w ramach projektu „Małe i duże podróże po kulturze” - zaprasza także na „Podróżowanie na ekranie” (wtorki i czwartki, godz. 10.00 i 17.00, kino Iskra, ul. Kilińskiego 12) oraz na zajęcia interdyscyplinarne (w poniedziałki i środy o godzinie 11.00) w oddziale dla dzieci przy ulicy Staromiejskiej 14.  

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama