W niedzielę, 16 lipca, o godz. 20.30 na Stadionie Powiatowym w Pile wystawiony zostanie spektakl plenerowy dla małych i… całkiem dużych: - Ogromna lalka głównego bohatera animowana przez piątkę aktorów robi wrażenie! - zapewniają organizatorzy. Przedstawienie pokaże Teatr Klinika Lalek. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Pilski Eligiusz Komarowski.
Teatr Klinika Lalek z Wolimierza zawsze zachwyca. Jest to wędrowny teatr lakowy, z dużymi, dynamicznymi lalkami, z jeżdżącymi machinami, stworami, żywiołami! I z niezwykłą muzyką. Do tego spektaklu napisał ją Włodzimierz Kiniorski, muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista grający m.in. na saksofonie. W ramach programu „Edukacji kulturalnej” i realizowanego przez pilską Bibliotekę projektu „Małe i duże podróże po kulturze” - na Stadionie Powiatowym w Pile - Teatr Klinika Lalek pokaże spektakl plenerowy pt. „Kosmiczna Podróż Guliwera”.
Na spotkanie zapraszają Powiat Pilski oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. P. Szumana w Pile.
- „Kosmiczna podróż Guliwera” na motywach powieści Jonathana Swifta nawiązuje do przełomowego momentu w historii naszej planety. Nocą 21 grudnia 2020 roku świat wszedł w Erę Wodnika. Widziane z Ziemi wzajemne ustawienie Jowisza i Saturna w jednej linii sprawiło, że wyglądały na nieboskłonie jak jedna planeta. Według astrologów oznacza to ogromne zmiany w ludzkiej mentalności. Nadejście Ery Wodnika obwieszcza światu koniec starego i początek nowego życia: kres wojen i kłótni, za to nastanie pokoju i szacunku wobec natury i wszystkich istot. Spektakl adresowany zarówno do dzieci, jak i dorosłych, zabiera nas w podróż do gwiazd i sprowadza z powrotem na ziemię, uświadamiając nam, że nie wystarczy żyć – liczy się przede wszystkim to, jak żyjemy… - tak o swojej sztuce opowiadają jej twórcy z Teatru Klinika Lalek.
Spektakl wyreżyserował Wiktor Wiktorczyk, scenariusz: Stanisław Wolski, Wiktor Wiktorczyk, zespół, scenografia: Zbigniew Roszkowski, Wiesław Drzewiecki, Wiktor Wiktorczyk, muzyka: Włodzimierz Kiniorski, teksty piosenek: Marek Konopczak.
Teatr Klinika Lalek powstał w 1988 roku we Wrocławiu na Wydziale Lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Trzy lata później przeniósł się do Wolimierza i odtąd działa jako wiejski wędrowny teatr lalkowy. W jego przedstawieniach lalka i aktor współistnieją na równych prawach. Efekty możemy podziwiać głównie na łąkach, placach i ulicach. W przedstawieniach teatru udział biorą także machiny jeżdżące, grające instalacje, stwory, ludzie i żywioły. Muzyka towarzysząca spektaklom często jest grana na żywo przez orkiestrę i aktorów.
„Klinika Lalek to prawdziwy fenomen zarówno teatru formy, jak i offu jako takiego. Teatr stał się rozpoznawalny dzięki użyciu gigantycznych form. (…) Przedstawienia Kliniki Lalek wciągają, wręcz hipnotyzują publiczność swoją niecodziennością i ekstrawagancją. Atmosferę zazwyczaj dopełnia muzyka na żywo. Teatr przez długie lata współpracował między innymi z zespołem Kormorany, dla którego był to początek istnienia w środowisku offowym. Klinika Lalek organizuje też liczne parady uliczne, koncerty i przedstawienia plenerowe. W podobnych wydarzeniach ważnym jest dla nich samo spotkanie i wspólne świętowanie. Świadectwem tego może być przygotowane w 2020 roku widowisko familijne „Kosmiczna podróż Guliwera”. Ogromna lalka głównego bohatera animowana przez piątkę aktorów robi wrażenie. A jeszcze większe sama – jeżeli postanowicie się do niej wybrać – Stacja Wolimierz. Przebudowana stacja kolejowa na wsi stała się unikatowym ośrodkiem kultury i sztuki. Gromadzi wokół siebie artystów różnych pokoleń. Jedni zobaczą w nim rodzaj skansenu czy komuny. Drudzy oazę i alternatywę dla wielkomiejskiego życia” – opowiadają twórcy Teatru i przedstawienia, które niebawem zobaczymy w Pile.
Szczegółowe informacje znajdują się na plakacie i w Oddziale dla Dzieci lub pod numerem telefonu: 67 351 79 03 we. 34.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Pilska Biblioteka – również w ramach projektu „Małe i duże podróże po kulturze” - zaprasza także na „Podróżowanie na ekranie” (wtorki i czwartki, godz. 10.00 i 17.00, kino Iskra, ul. Kilińskiego 12) oraz na zajęcia interdyscyplinarne (w poniedziałki i środy o godzinie 11.00) w oddziale dla dzieci przy ulicy Staromiejskiej 14.
Napisz komentarz
Komentarze