Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Plener z Łempicką

TRZCIANKA/ PIŁA Najpierw był malarski plener pt. „Tamara Łempicka - ikona swoich czasów”, a potem wystawa prac, które podczas wyjazdu powstały
Plener z Łempicką

Autor: JELO

Stowarzyszenie Nauczycieli Twórczych JELO realizuje projekt „Tamara Łempicka - ikona swoich czasów”. Artyści niedawno wrócili z pleneru malarskiego, który był jednym z kolejnych etapów zadania. 

Uczestniczyliśmy w niezwykle twórczym plenerze malarskim w „AGRO na Wapniarni” koło Trzcianki. Jego sponsorem był Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, który przyjął do realizacji projekt Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO „Tamara Łempicka - ikona swoich czasów”. Malownicze otoczenie, wspaniała gościna właścicieli ośrodka oraz doskonałe warunki lokalowe pozwoliły stworzyć przeszło 35 obrazów i kilka fotografii inspirowanych twórczością sławnej polskiej malarki Tamary Łempickiej – informują artyści z JELO. 

Autorami tych prac są B. Różańska, E. Jabłońska, R. Kopić-Sądel, L. Wszołek, L. Filipiak, B. Bumbul, I. Ignaszak, A. Abramczyk, G. Koźmiński oraz J. Haracewiat-Łosoś i H. Cudnowska-Tomczyk.

Powstałe prace znalazły się na wystawie poplenerowej, uświetnionej wernisażem w Centrum Integracji Społecznej w Trzciance (współorganizatorem były Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. K. Iłłakowiczówny w Trzciance).

- Cele naszego wyjazdowego pleneru to doskonalenie zdolności plastycznych, fotograficznych, reżyserskich, a także wymiana doświadczeń artystycznych jego uczestników, jak i popularyzacja twórczości artystów okresu międzywojnia w Polsce. Na wernisaż przygotowaliśmy atrakcyjną niespodziankę dla odwiedzających, a było nią widowisko literackie pt. „Tamara Łempicka - ikona swoich czasów” według scenariusza i reżyserii B. Mikołajczak. Główne role zagrali B. Bumbul i G. Koźmiński – relacjonują autorzy prac. 

Na zorganizowanej wystawie nie zabrakło zwiedzających – wśród nich były zarówno goście zaproszeni na wernisaż, jak i turyści, którzy pomimo wakacyjnej aury i otwarcia w tym samym czasie konkurencyjnej wystawy w trzcianeckim muzeum, odwiedzili Centrum. 

- Byli zadowoleni i z wystawy, i z widowiska parateatralnego, co potwierdzali w dyskusjach i powernisażowych rozmowach. 

Organizacja pleneru i udział w nim są jednym z etapów projektu, którego realizację Stowarzyszenie rozpoczęło w marcu 2023 roku. 

- Wcześniej nasze działania polegały na wyjazdach do muzeów w Krakowie i w Poznaniu, a także na przeprowadzeniu m.in. warsztatów i zajęć na temat sztuki okresu międzywojennego w Polsce. Dowiedzieliśmy się m.in. jak skalować obrazy, jak uzyskać przestrzeń w obrazie i jakie wybrać techniki malarskie.

Przed JELO kolejne działania. Planowane jest m.in. październikowe spotkanie w „Galerii na Poddaszu” w Akademii Nauk Stosowanych w Pile.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: red is badTreść komentarza: "red", to jak doniósł Marek Barabasz, Noska, ZN, Aleksander Radek, (men), Kazek Posada. Barabasz skomentował, że red znaczy z ang. czerwony a Noska jest czerwony do bólu. To wszystko wyjaśnia.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:16Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama