Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Trzy kulturalne niedziele w Gminie Zakrzewo

Wydarzenia z dziedziny wysokiej kultury wracają na Złotowszczyznę. Za nami dwie odsłony zakrzewskiego festiwalu Musica Sine Finibus. I choć to jeszcze nie koniec muzycznych wrażeń, to już można śmiało stwierdzić, że jest to wydarzenie kulturalne roku w powiecie złotowskim.
Trzy kulturalne niedziele w Gminie Zakrzewo

Druga edycja Letniego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Zakrzewie to trzy festiwalowe wydarzenia. Inauguracyjny koncert odbył się w kościele pw. św. Marcina Biskupa w Starej Wiśniewce 16 lipca. Przed widownią zaprezentował się poznański Zespół Wokalny Affectus w pięknych radosnych interpretacjach utworów o bardzo zróżnicowanej stylistyce. 

Choć Affectus został założony ledwie trzy lata temu, to ma już na koncie kilka sukcesów. Zdobył Grand Prix XVI Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w 2021 roku w Chełmnie i złote pasmo w kategorii zespoły wokalne, a także zajął pierwsze miejsce na 33. Jubileuszowym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi i otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim.

 

 

Grupa, działająca pod kierownictwem Tomasza Karwańskiego, czerpie Inspiracje zarówno z dzieł renesansowych mistrzów, jak i z dokonań współczesnych kompozytorów, w tym kompozytorów poznańskich.

- Najważniejszą ideą pracy artystycznej zespołu jest dążenie do doskonałej jedności brzmienia, przy zachowaniu indywidualności każdego z jego członków – przyznają śpiewacy z Poznania. Słowa te znalazły potwierdzenie w emocjach słuchaczy zgromadzonych w zabytkowym kościele w starej Wiśniewce.

Kolejna odsłona festiwalu miała miejsce w Zakrzewie. Po tygodniowej przerwie publiczność zasiadła w Sali Rodła Domu Polskiego, by wysłuchać koncertu puzonistów z zespołu TrombQuartet. Był to występ wyjątkowej urody – wypełniony utworami klasyki i jazzu, a zakończony bisami i owacją na stojąco.

 

 

TrombQuartet tworzy czterech wirtuozów puzonu. To wykładowcy akademiccy, muzycy współpracujący też z innymi znanymi orkiestrami. Jako zespół występowali na wielu prestiżowych festiwalach, zawsze ciepło przyjmowani przez publiczność i wysoko oceniani przez recenzentów. 

Dwa niedzielne lipcowe wieczory, wypełnione wspaniałymi muzycznymi doznaniami za nami, ale - jak się wydaje - najlepsze dopiero przed nami. W niedzielę, w koncercie finałowym wystąpi zespół wokalny Art'n'Voices. To utytułowana grupa wokalna pochodząca z Kaszub, zdobywca statuetki Fryderyka 2021. 

Więcej informacji na ten temat: 

(amb)

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama