Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Jesteś piękne! - mówię życiu. Soyka czarował w Pile!

Najpierw przepiękny, chilloutowy koncert, a potem widowisko na ekranie wodnym: Kora oraz wycinaki noblistki Wisławy Szymborskiej i jej koty.
Jesteś piękne! - mówię życiu. Soyka czarował w Pile!

Autor: eKi

Jak pięknie jest rano / Jeszcze nie wszystko się stało / I wszystko może się stać / Tylko brać – śpiewał w Pile Stanisław Soyka. Wokalista, muzyk i kompozytor opowiadał także anegdoty, inicjował wspólne śpiewanie i zachwycał się miejscem – Galerią Nad Gwdą, czyli strefą rekreacji powstałą za budynkiem Starostwa Powiatowego – z widokiem na rzekę. Był to pierwszy koncert w tej lokalizacji – a że udany i fenomenalnie przyjęty przez publiczność – już wiadomo, że przed nami kolejne muzyczne atrakcje. We wrześniu.   

-Opowiem jak napisałem muzykę do wiersza pani Wisławy Szymborskiej. A ściślej – do połowy wiersza pani Wisławy. „Jesteś piękne! – mówię życiu” – tak zaczyna się ten wiersz. I tu zaczyna się historia… bo uważałem, że piosenka jest gotowa, a pół wiersza pani Wisławy się nie zmieściło… Głupio brzmi, ale tak było. I pomyślałem sobie, no mogę mieć kłopot, bo to jednak duży skrót…  Trzeba by zapytać autorkę, co o tym sądzi i czy mi pozwala – bo tak nakazuje dobry obyczaj. A jednocześnie miałem, jak wszyscy, świadomość, że pani Szymborska należy do autorek, które za dużo nie piszą – była słynna ze swojej zwięzłości. No ale odważyłem się, skontaktowałem się, umówiłem. I pojechałem. Przedstawiłem szkic piosenki… Po lekturze, pani Wisława mówi: Wie pan, to ciekawe… to taki wiersz, o którym kiedyś sama myślałam, że można by go skrócić! – m.in. tę anegdotę opowiedział pilanom i gościom koncertu Stanisław Soyka, który gościł w piątkowy wieczór w Galerii Nad Gwdą. Recital nosił tytuł „Tak się u nas życie dopełnia/ tak się u nas dopełnia świat”. 

Projekt jaki przygotowała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile wraz z Powiatem Pilskim zachwycił publiczność, która tłumnie przybyła na spotkanie. Przed sceną, a także po drugiej stronie rzeki - skąd słuchający mieli wspaniały widok zarówno na scenę, jak i na oświetlony budynek Starostwa Powiatowego w Pile - ustawiono mnóstwo leżaków dla gości. Ani jeden nie pozostał pusty – w mig zajmowano także dostawione  krzesła. Ludzie siedzieli wszędzie – także na trawie. Obok w plenerowej ekspozycji prezentowano wycinanki Wisławy Szymborskiej, której projekt był poświęcony (wystawa będzie prezentowana przez miesiąc). A na scenie królował wspomniany Stanisław Soyka, wokalista jazzowy i popowy, pianista, gitarzysta, skrzypek, kompozytor, aranżer. Nastrojowy, rozmarzony, liryczny, poetyczny, ale i promienny, pogodny, energetyzujący… Z rozjaśnioną uśmiechem twarzą. 

– Ależ mam tu piękny widok: rzeka, w tle miasto i… tylu gości! – mówił, chyba zaskoczony tak imponującą frekwencją. 

W repertuarze znalazł się wiersz Wisławy Szymborskiej „Allegro ma non troppo” czyli „Szybko, ale nie za bardzo” – o którym powstała zacytowana wyżej anegdota - oraz wiersze innych poetów, m.in. Czesława Miłosza, Agnieszki Osieckiej, a także Williama Shakespeare’a „Sonet 66” z albumu „Sonety Shakespeare” - Soyka skomponował muzykę do wybranych utworów angielskiego poety i zaśpiewał je w języku polskim. Muzyk opowiadał o poetach, z którymi się przyjaźnił. Wspomniał pochodzącego z Krzyża Wlkp. Andrzeja Sulimę – Suryna. Recital zachwycił. Soyka oczarował zebraną publiczność. Nie mogło oczywiście zabraknąć przebojów. Pięknie wybrzmiała „Tolerancja” („Na miły Bóg)”, „Absolutnie nic”, „Cud niepamięci” – odśpiewane wraz z artystą przez publiczność, ostatni utwór nawet z podziałem na damskie i męskie głosy. Owacje, kwiaty z rąk dyrektor biblioteki Joanny Wyrwa - Krzyżańskiej, raz jeszcze owacje. Bis! Podwójny „żeby dwa razy nie chodzić!” – zażartował artysta. Bo tego wieczoru było dużo miejsca na wzruszenia, na wspólne śpiewanie, na relaks i także na humor. 

Projekt nosił tytuł „Wisława Szymborska „Co nie do pomyślenia jest do pomyślenia” – spotkania z Noblistką w powiecie pilskim”. Była więc okazja zapoznać się także z twórczością Wisławy Szymborskiej – i to nie tylko poetyckiej…  I tak przy okazji koncertu zaprezentowano na plenerowej wystawie wypożyczone z Fundacji Wisławy Szymborskiej wyklejanki. A uzupełnieniem wystawy, po koncercie, był spektakl wizualno-muzyczny „Jarmark cudów”, składający się z wyklejanek, które wyszły spod ręki noblistki. Motywem przewodnim były ulubione przez poetkę koty, a tłem wydarzenia utwór pt. „Nic dwa razy” zespołu Maanam i muzyka Tomasza Stańko z projektu muzycznego „Wisława”.  Widowisko prezentowane było na ekranie wodnym. 

Był to pierwszy koncert w strefie rekreacji przy Starostwie Powiatowym w Pile. Miejsce sprawdziło się fenomenalnie, a starosta pilski Eligiusz Komarowski już zapowiedział kolejny muzyczny wieczór w Galerii nad Gwdą: 22 września wystąpi Mietek Szcześniak.   

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą 58 700 w ramach   programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023. 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama