Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Przemijanie… w Galerii Na Poddaszu Akademii Nauk Stosowanych w Pile

W Galerii na Poddaszu odbył się wernisaż wystawy malarstwa i rzeźby Agaty Urbańskiej-Krasowskiej „Przemijanie”. Spotkanie stanowiło swoistą opowieść o młodej artystce, mieszkance wsi Wymysłowo.
Przemijanie… w Galerii Na Poddaszu Akademii Nauk Stosowanych w Pile

      Agata tworzy w swojej pracowni „Kurza Chata” oraz prowadzi własną firmę, gdzie zarówno spełnia się zawodowo jak i twórczo rozwija. Z perspektywy miejsca zamieszkania mierzy się z problemami życia codziennego, a także egzystencjonalnymi, co znajduje odzwierciedlenie w jej twórczości. „Codziennie czaruję tak, aby każda praca miała moc, żeby skraść czyjeś serce” – to motto Agaty przyświecające jej pracy artystycznej. Kolekcja dzieł stanowi wyraz życiowej filozofii artystki wyrażającej się w podejściu do sensu istnienia. Agata stara się przekazać odbiorcy spektrum emocji, jakie zachodzą w każdym człowieku. Nawiązuje do nieuchronnego procesu przemijania towarzyszącego wszystkim istotom żyjącym akcentując empatię, uważność i zrozumienie wobec siebie. 

      Uczestników wernisażu zachwyciły oleje na płótnie „Nieśmiertelny pocałunek” nawiązujący do twórczości Gustava Klimta i będący wyrazem uczuć dwojga ludzi oraz namiętności – istotnej na każdym etapie życia, „Autoportret” stanowiący dla artystki czas spotkania z samą sobą, czy też „Początek, pokusa, pokłosie” niejako konsekwencji popełnienia grzechu pierworodnego.

      Na szczególną uwagę zasługuje cykl prac Człowiek-Zwierz przedstawiający gorszą stronę natury ludzkiej. Dzieła wykonane są celowo w formie nawiązującej do barokowych portretów: złote ramy i ciemne tło, aby ukazać dostojność, rangę oraz władztwo przedstawianych postaci. Artystka wyposażając zwierzęta w określone atrybuty podkreśla ludzką niegodziwość. Ostatni obraz z tej kolekcji ukazuje człowieka na jasnym tle, dopełniając sens całości. Agata pragnie przekazać ludzkości, iż to na nas spoczywa obowiązek utrzymania równowagi na ziemi.

      Wernisaż przebiegał w sympatycznej atmosferze. Było nam niezwykle miło gościć Prorektora ds. Rozwoju, Nauki i Współpracy Międzynarodowej dra Michała Banię, Bożenę Andrzejewską – Prezesa Oddziału Pilskiego Związku Polskich Twórców Sztuki, a zarazem kuratora wystawy oraz Wojciecha Beszterdę – fotografika, twórcę i kuratora programowego Galerii MS, członka Rady Artystycznej Związku Artystów Fotografików Polskich, a także wspaniałych przyjaciół Galerii Na Poddaszu.

Nota o artystce

 

      Agata Urbańska-Krasowska posiada dyplom z litografii z aneksem malarstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas studiów ukończyła grafikę projektową oraz kurs ceramiczny I – II stopnia. Jest twórcą Fundacji „Kultura w Szczerym Polu”, gdzie aktywizuje środowisko wiejskie do działań w szeroko rozumianej kulturze. Prowadzi również warsztaty w Uniwersytecie Ludowym w Radawnicy.

Ewa Fijałkowska


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama