W enklawie miododajnej pojawiło się wielu przyjaciół pszczół oraz uczniowie klas czwartych szkół podstawowych z terenu gminy Szydłowo, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z przyrodą. Z myślą o nich przeprowadzono liczne warsztaty edukacyjne. Pod pieczą Pana Łukasza Zielińskiego z firmy Kokon, która swoją siedzibę ma w Leżenicy, uczniowie mieli okazję własnoręcznie wykonać hotel dla owadów. Panie z Fundacja Pszczoła opowiedziały o znaczeniu łąk kwietnych. Na tym nie koniec atrakcji…
Przy stoisku przygotowanym przez Koło Pszczelarzy z Sołectwo Szydłowo odbyła się degustacja miodów. W enklawie miododajnej można było wysłuchać wykładu o pracy pszczelarza. Z dużym zainteresowaniem spotkało się stanowisko Pilskie Koło Klubu Przyrodników gdzie zaprezentowano liczne odmiany owadów zapylających i nie tylko… A na koniec wszyscy ogrzali się przy ognisku, ciepłej zupie i słodkich smakołykach serwowanych przez Sołtysa Wsi Panią Grażyną Zgódkę.
_______________
Enklawa miododajna w Zawadzie jest wyjątkowym projektem, który nie byłby możliwy do zrealizowania, gdyby nie zaangażowanie wielu osób - od momentu koncepcji budowlanej i złożenia wniosku o środki z Unii Europejskiej po realizację, nasadzenia, edukację aż w końcu po rozliczenie. Przy okazji warto podkreślić, że wspaniałą inicjatywą w czerwcu tego roku było nasadzenie ponad 600 roślin miododajnych, którą pracownicy Urzędu Gminy oraz chętni mieszkańcy, wykonali w ramach wolontariatu. Część tych osób przybyła 19 października aby uczestniczyć w oficjalnym otwarciu enklawy - przedstawiciele samorządu gminnego, pracownicy urzędu Gminy w Szydłowie, przewodnicząca Rady Gminy Pani Elżbieta Kliber oraz Pan radny Sebastian Trzeciak i Pani sołtys Grażyna Zgódka, dzięki którym w Zawadzie realizuje się wiele przedsięwzięć społecznych. Enklawa jest do tego idealną przestrzenią.
__________________
Projekt, którego efektem jest zadanie związane z edukacją i wydaniem Monografii Przyrodniczej oraz stworzenie enklawy miododajnej jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 Fundusze Europejskie dla Wielkopolski
„Edukacja ekologiczna – kluczem do zachowania różnorodności biologicznej na terenie gminy Szydłowo” – zadanie w zakresie Enklawy Miododajnej
Całkowity koszt zadania: 448 708,43 zł
Kwota dofinansowania: 291 206,60 zł.
Napisz komentarz
Komentarze