Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

„Jedynka” na szóstkę i… z nowym sztandarem

Gala szkolnictwa podstawowego w Chodzieży. Było co świętować
„Jedynka” na szóstkę i… z nowym sztandarem

W piątek 24 listopada Chodzież świętowała 120 lecie Szkolnictwa Podstawowego. Z tej okazji do Chodzieskiego Domu Kultury zaproszono samorządowców, nauczycieli (w tym emerytów), rodziców, gości honorowych oraz sponsorów, którzy m. in. ufundowali dla SP nr 1 nowy sztandar. Uczniowie odwdzięczyli się ciekawym programem artystycznym. 

 

Jak uzasadniał jeden ze współgospodarzy Tomasz Jagodziński dyr. Szkoły Podstawowej nr 1 w Chodzieży istnieją co najmniej trzy powody, by jubileusz świętowano właśnie w listopadzie. Przypomniał m. in. że na początku listopada 1903 roku w murach SP przy ul. Staszica powstała szkoła powszechna. Również 6 listopada 1755 roku urodził się patron SP nr 1 Stanisław Staszic, którego święto zwyczajowo szkoła obchodzi właśnie pod koniec tego miesiąca. 

- Patrząc wstecz widzimy historię która sięga głęboko w przeszłość - podkreślał dyrektor. - 120 lat temu nasza szkoła powstała z marzeń, zapału i zaangażowani społeczności, która dostrzegała znaczenie edukacji. Dziś stojąc na tym historycznym progu możemy i czujemy dumę z tego dziedzictwa. Przez te lata nasza szkoła przeszłą wiele zmian, ale zawsze pozostałą miejscem gdzie kształtowały się nie tylko umysły, lecz także charakter…

 Następnie obecni, wśród nich posłowie Maria Małgorzata Janyska, Piotr Głowski, dyr delegatury Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty w Pile Jacek Skowroński, burmistrz Jacek Gursz, przewodnicząca Rady Miejskiej Mirosława Kutnik, minutą ciszy uczcili tych pracowników szkolnictwa, którzy odeszli. Z okazji rocznicy przygotowana została także publikacja „Szkoła, z której wywodzą się wszystkie szkoły - dzieje Szkoły Podstawowej nr w Chodzieży w 120 rocznicę powstania” przygotowana przez Tadeusza Matraszka z MBP, który w interesujący sposób omówił także historię szkoły.

Kulminacyjnym punktem spotkania było przekazanie nowego sztandaru SP nr 1, który zastąpi sztandar z 1981 roku. Po wbiciu przez fundatorów jubileuszowych gwoździ dyrektor przekazał dar uczniom z pocztu sztandarowego. Dalej dyrektor oraz przedstawiciele społeczności uczniowskiej złożyli pierwsze ślubowanie na nowy symbol szkoły. - Można śmiało powiedzieć, że poprzednik „zasłużył” na emeryturę. Miał 40 lat. Chcemy zachować go dla przyszłych pokoleń jako symbol i pamiątkę.

-120 lat to czas wyzwań, osiągnięć, radości, ale też smutków. To czas, który układa się w barwną mozaikę. Patrząc w przyszłość widzę nieograniczone możliwości. Nasza szkoła to nie tylko przeszłość i teraźniejszość, to przed wszystkim obietnica lepszego jutra - podsumował Tomasz Jagodziński. 

 

Okolicznościowe przemówienie z tej okazji wygłosił także burmistrz Jacek Gursz. Jak stwierdził przez tych 120 lat Chodzież miała wielu wybitnych nauczycieli i dyrektorów, których dzisiaj jest okazja wspominaćAle szkoła to także przyszłość. - Mamy świadomość, że jak zadbamy o naszych uczniów, jak będziemy ich ukierunkowywać, rozwijać ich talenty, tak będą wyglądały w przyszłości nasze miasta i nasza ukochana Polska. Panie dyrektorze na pana ręce całej społeczności szkoły tej dzisiejszej i tej historycznej - wszystkiego dobrego. Niech wasza praca będzie narodowi użyteczna.

Gratulacji, okolicznościowych wystąpień nie brakowało. Część oficjalną w ChDK zakończył występ szkolnej młodzieży oraz teledysk do piosenki „Jedynka na szóstkę”.

Pik



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklamadotacje rpo
Reklama