Tematyka II Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Criminology and Social Problems in Times of Change. Theory, Method and Practice", dotyczyła najnowszych badań z zakresu kryminologii, resocjalizacji oraz bezpieczeństwa publicznego w ujęciu globalnym oraz lokalnym.
Pojawiły się więc tematy związane m.in. z: badaniami, prowadzonymi w więzieniach Ameryki Łacińskiej - roli państwa, rynku pracy i rodziny w ścieżkach przestępczych; problemem bezbronności policji i przestępczego wykorzystywania dzieci; systemem szkolenia sędziów w Teksasie; przemocą więźniów wobec personelu więziennego, matkami w więzieniach i problemach stojących przed systemem w tym zakresie. Mowa była także o najnowszych badaniach nad nieletnimi; powrotom do przestępstw; pracy operacyjnej w aresztach; tropach entomologicznych w postępowaniu karnym.
Wśród uczestników pojawiły się najbardziej znamienite nazwiska z kręgu kryminologów - nie tylko z uniwersyteckich ośrodków w Polsce m.in. z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Opola, ale także z ośrodków zagranicznych - Norwegii, Wielkiej Brytanii, USA, Czech, Słowacji m.in.: prof. Ross Coomber (Uniwersytet w Liverpool) - profesor kryminologii i socjologii, posiadający ponad 30 lat doświadczenia badawczego w dziedzinie narkotyków i alkoholu, zwłaszcza w zakresie mechanizmów funkcjonowania rynków nielegalnych narkotyków, na poziomie krajowym, międzynarodowym oraz w różnych przestrzeniach kulturowych i środowiskowych; prof. Sveinung Sandberg (Uniwersytet w Oslo), należący do grona najznamienitszych współczesnych kryminologów. Jego prace ukazały się w takich kluczowych czasopismach jak min. Criminology, The British Journal of Criminology, Criminology & Criminal Justice, Justice Quarterly, Theoretical Criminology; sędzia Mark D. Atkinson (Teksas), który przez 32 lata był sędzią w kilku sądach stanu Teksas orzekającym w sprawach karnych. Aktualnie pełni obowiązki dyrektora Centrum Szkolenia Sędziów, pozarządowej organizacji zajmującej się dokształcaniem sędziów w Teksasie.
Co ważne, podczas tego dnia, obyła się także ogólnopolska premiera wyjątkowego podręcznika "KRYMINOLOGIA. TEORIA I PRAKTYKA". Redaktorzy naukowi: dr hab. Dagmara Woźniakowska, prof. UW, dr hab. Przemysław Frąckowiak, prof. ANS i dr hab. Piotr Chomczyński, prof. ANS, rozmawiali z Aleksandrą Małek – wydawczynią PWN o procesie powstawania tej wyjątkowej publikacji. Punktem wyjścia do rozmów stała się statystyka - 3,5 roku pracy, 3 redaktorów naukowych, 35 autorów, 47 rozdziałów.
- Miał być skrypt dla studentów, a wyszło 1000 stron nowoczesnego podręcznika. Książka podzielona jest na 5 rozdziałów zawierających treści z zakresu: teorii kryminologicznych, fenomenologii kryminalnej, wiktymologii, zapobiegania przestępczości, badań kryminologicznych. Co ważne, nie jest to standardowy podręcznik. Czytelnicy znajdą w nim wiele map, zdjęć, ciekawostek, kodów QR, odsyłających do dodatkowych źródeł. – podkreślili zgodnie redaktorzy naukowi.
Drugi dzień obrad, to przede wszystkim dyskusje w konkretnych panelach dot. najnowszych badań z zakresu kryminologii, pracy policyjnej w obszarze kryminalistyki, współczesnych nurtach w teorii i praktyce resocjalizacyjnej. Co ważne dla młodego pokolenia kryminologów i osób związanych z kryminalistyką, był to także dzień, w którym odbyło się Międzyuczelniane Forum Studenckich Kół Naukowych oraz bardzo merytoryczne warsztaty z zakresu: med-lab, dermatoskopii oraz entomologii.
Kolejny raz, dzięki Katedrze Kryminalistyki ANS w Pile, udało się zgromadzić w Pile wyjątkowe grono specjalistów, które wskazało, jak wiele działań w zakresie nie tylko kryminologii, jest jeszcze do podjęcia. Miejmy więc nadzieję, że projekt konferencyjnych spotkań w Pile będzie miał swój ciąg dalszy.
Aleksandra Fabiszak
Napisz komentarz
Komentarze