Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Konferencja kryminologiczna w ANS

Przez ostatnie dwa dni listopada, Piła stała się międzynarodowym centrum kryminologicznym. Wszystko to za sprawą Katedry Kryminalistyki Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, która kolejny raz zorganizowała wyjątkowe spotkanie, łączące świat nauki i świat zbrodni.
Konferencja kryminologiczna w ANS

Tematyka II Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Criminology and Social Problems in Times of Change. Theory, Method and Practice", dotyczyła najnowszych badań z zakresu kryminologii, resocjalizacji oraz bezpieczeństwa publicznego w ujęciu globalnym oraz lokalnym. 

Pojawiły się więc tematy związane m.in. z: badaniami, prowadzonymi w więzieniach Ameryki Łacińskiej - roli państwa, rynku pracy i rodziny w ścieżkach przestępczych; problemem bezbronności policji i przestępczego wykorzystywania dzieci; systemem szkolenia sędziów w Teksasie; przemocą więźniów wobec personelu więziennego, matkami w więzieniach i problemach stojących przed systemem w tym zakresie. Mowa była także o najnowszych badaniach nad nieletnimi; powrotom do przestępstw; pracy operacyjnej w aresztach; tropach entomologicznych w postępowaniu karnym.

Wśród uczestników pojawiły się najbardziej znamienite nazwiska z kręgu kryminologów - nie tylko z uniwersyteckich ośrodków w Polsce m.in. z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Opola, ale także z ośrodków zagranicznych - Norwegii, Wielkiej Brytanii, USA, Czech, Słowacji m.in.: prof. Ross Coomber (Uniwersytet w Liverpool) - profesor kryminologii i socjologii, posiadający ponad 30 lat doświadczenia badawczego w dziedzinie narkotyków i alkoholu, zwłaszcza w zakresie mechanizmów funkcjonowania rynków nielegalnych narkotyków, na poziomie krajowym, międzynarodowym oraz w różnych przestrzeniach kulturowych i środowiskowych; prof. Sveinung Sandberg (Uniwersytet w Oslo), należący do grona najznamienitszych współczesnych kryminologów. Jego prace ukazały się w takich kluczowych czasopismach jak min. Criminology, The British Journal of Criminology, Criminology & Criminal Justice, Justice Quarterly, Theoretical Criminology; sędzia Mark D. Atkinson (Teksas), który przez 32 lata był sędzią w kilku sądach stanu Teksas orzekającym w sprawach karnych. Aktualnie pełni obowiązki dyrektora Centrum Szkolenia Sędziów, pozarządowej organizacji zajmującej się dokształcaniem sędziów w Teksasie.

 

 

Co ważne, podczas tego dnia, obyła się także ogólnopolska premiera wyjątkowego podręcznika "KRYMINOLOGIA. TEORIA I PRAKTYKA". Redaktorzy naukowi: dr hab. Dagmara Woźniakowska, prof. UW, dr hab. Przemysław Frąckowiak, prof. ANS i dr hab. Piotr Chomczyński, prof. ANS, rozmawiali z Aleksandrą Małek – wydawczynią PWN o procesie powstawania tej wyjątkowej publikacji. Punktem wyjścia do rozmów stała się statystyka - 3,5 roku pracy, 3 redaktorów naukowych, 35 autorów, 47 rozdziałów.

- Miał być skrypt dla studentów, a wyszło 1000 stron nowoczesnego podręcznika. Książka podzielona jest na 5 rozdziałów zawierających treści z zakresu: teorii kryminologicznych, fenomenologii kryminalnej, wiktymologii, zapobiegania przestępczości, badań kryminologicznych. Co ważne, nie jest to standardowy podręcznik. Czytelnicy znajdą w nim wiele map, zdjęć, ciekawostek, kodów QR, odsyłających do dodatkowych źródeł. – podkreślili zgodnie redaktorzy naukowi.

Drugi dzień obrad, to przede wszystkim dyskusje w konkretnych panelach dot. najnowszych badań z zakresu kryminologii, pracy policyjnej w obszarze kryminalistyki, współczesnych nurtach w teorii i praktyce resocjalizacyjnej. Co ważne dla młodego pokolenia kryminologów i osób związanych z kryminalistyką, był to także dzień, w którym odbyło się Międzyuczelniane Forum Studenckich Kół Naukowych oraz bardzo merytoryczne warsztaty z zakresu: med-lab, dermatoskopii oraz entomologii.

 

 

Kolejny raz, dzięki Katedrze Kryminalistyki ANS w Pile, udało się zgromadzić w Pile wyjątkowe grono specjalistów, które wskazało, jak wiele działań w zakresie nie tylko kryminologii, jest jeszcze do podjęcia. Miejmy więc nadzieję, że projekt konferencyjnych spotkań w Pile będzie miał swój ciąg dalszy.

Aleksandra Fabiszak

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lux veritatisTreść komentarza: Ma.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 12:12Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama