Sesję rozpoczęło wystąpienie starosty Feliksa Łaszcza. Jego zdaniem szpitale czarnkowski i trzcianecki – zarówno finansowo jak i merytorycznie są dobrze zabezpieczone. – Najgorsze, czyli ograniczenia covidowe, które w znacznym stopniu dawały nam się we znaki (zwłaszcza czarnkowskiemu), już za nami. Powiat jest w dobrej sytuacji ponieważ posiadamy dwa szpitale, które mogą się wzajemnie uzupełniać. Tak było wcześniej tak jest i teraz. A pacjenci mają możliwość wyboru miejsca leczenia.
Zmiany są zasadnicze. W czarnkowskim szpitalu likwidacji uległy dwa oddziały - ginekologiczno-położniczy i neonatalogiczny. Oba przeniesiono do Trzcianki w ramach akcji profilowania. - Od wielu lat mieliśmy do czynienia z konkurencją obu naszych szpitali powiatowych. Dziś jest odwrotnie - szpitale się uzupełniają, a nie rywalizują. Do tej pory w czarnkowskim szpitalu rodziło się kilkaset procent mniej dzieci niż w trzcianeckim. Bywały okresy, kiedy czarnkowski odział położniczy był pusty z pełną obsadą medyczną na posterunku. To musiało trzeba było zmienić. I myślę, że nasi mieszkańcy są w stanie to zrozumieć.
Od niedawna w czarnkowskim ZZOZ działa nowy oddział opiekuńczo-leczniczy dla osób, które ze względu na stan zdrowia wymagają całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, ale nie wymagają hospitalizacji w oddziale szpitalnym. Wkrótce powstanie miejsce na kolejnych kilkanaście łóżek. Jak zapowiadają powiatowi samorządowcy przybędzie też wysokiej klasy sprzętu elektronicznego. Skąd te pieniądze? Ano z rezerw państwowych i to sporo - blisko 3 miliony złotych przeznaczone ostało na nowy tomograf, szpital zapewnił pomieszczenie i całość się uzupełniła.
- Oba szpitale są na plusie, a to perełka w skali województwa. Pamiętne zadłużenie czarnkowskiej placówki to już historia. Obecnie do spłaty pozostało zaledwie około 1,5 mln złotych. Potężne wsparcie uzyskaliśmy od rządu, władz województwa, NFZ oraz z programów, jakie wykorzystała dyrekcja szpitala, a konkretnie pani Bożena Sadowska.
„Zdrowotną” część obrad sesji uzupełniło szczegółowe sprawozdanie ze stanu sanitarno-epidemiologiczny miasta Czarnków w roku 2023 r. Natomiast burmistrz Andrzej Tadla poinformował o kilku akcjach i inwestycjach miasta m. in. kontynuacji przebudowy ulicy Poznańskiej.
Pik
Napisz komentarz
Komentarze